21.08. 2006    Jednadvacátý srpen ... co dodat...  Není to tak dávno, co jsme museli přesvědčeným hlasem při různých zkouškách a pohovorech hovořit o internacionální pomoci spřátelených armád (v duchu si myslíce své o okupaci). Dnes se v oficiálních pramenech dočteme například, že:se jednalo o ...  vojenský zásah armád pěti států Varšavské smlouvy (SSSR, Bulharska, Maďarska, NDR a Polska) v Československu v noci z 20. na 21. 8. 1968, a následnou okupaci Československa, která zastavila reformní proces Pražského jara.

To už veselejší výročí týkající se SSSR připadá na datum o dva dny mladší ... 19.srpna roku 1960 úspěšně vyletěli do vesmíru dva psi - Strelka a Bělka - a také se živí a zdraví (snad) vrátili na mátušku syrou Rus.


Zákazníci v Cornwallu mohou teď kupovat na první pohled obyčejnou kadeřavou kapustu, ale po následující dva měsíce to bude ta nejekologičtější zelenina, která bude v Británii k dostání. Vedle hlávkového zelí, brambor, brokolice a jahod bude kapusta hlavním zbožím, které se ocitne na policích supermarketů rovnou z polí. Dříve musela zelenina absolvovat okružní jízdu dlouhou téměř 450 kilometrů do centrálního skladu v Bristolu, píše deník Independent.

Carrefour Eden Supermarkety chtějí přesvědčit své zákazníky o ekologicky šetrném chování obchodů. Případ zeleniny v Cornwallu, který je součástí nového přístupu řetězce supermarketů vlastněných firmou Wal-mart a měl by přinést úsporu téměř deseti tisíc kilometrů jízd každý měsíc, dobře ilustruje obrovskou snahu obchodních řetězců vytvořit si image ekologicky šetrného odvětví.      (Zdroj: EkoList)


Nastávající maminky a vůbec - všichni, kdo plánujete rodičovství ... na tomhle by mohlo něco být:

Máte v plánu se kochat pohledem na vašeho ještě nenarozeného potomka. Obdivovat jeho hlavičku, jak mu tluče srdíčko, jaké má prstíky a jak na vás mrká? Zapomeňte na to. Ukojení vaší zvědavosti by mohlo dítěti poškodit mozek.

Dr. Pasko Rakic, vedoucí oddělení neurobiologie na Yalské universitě je členem týmu, který škodlivý vliv ultrazvuku na myší plody v době kdy jim migrují nervové buňky, odhalil.

Podle právě zveřejněných výsledků pokusů, které vědci provedli na ještě nenarozených myších, ultrazvuk narušuje normální vývoj mozku. Je to zatím nejvážnější argument, který byl vznesen ve věci, že by ultrazvukové vyšetření mohlo škodit i lidem.       (Zdroj: OSEL.cz)


Všude spousta nepříjemných zpráv a jobovek o tom, co nás čeká za hrůzy a zdražování ... proč si neudělat radost něčím tak hezkým, jako je zdánlivě obyčejná kopretina? Na stránkách Příroda.cz se o ní dočtete leccos zajímavého...

Skot se kopretině na pastvě obvykle vyhýbá a konzumuje ji pouze v případě nátlakové pastvy, kdy nemá možnost výběru jiných druhů. Příčinou jsou siličnaté buňky a kanálky kopretin obsahující flavonové glykosidy a anthokyanový glykosid chrysanthemin. Zajímavé přitom je, že tyto látky nevadí koním, ovcím a kozy je dokonce vyhledávají.

Takže obrázky usměvavých kraviček s kopretinou v pusince jsou blbost ... nebo dotyčná kravička byla pod nátlakem ... takže Veselá kráva není vůbec veselá, ale tváří se tak z donucení ... jak se s tím teď vyrovnáme?


Kosmická sonda Voyager 1 zanedlouho překoná další milník v historii výzkumu vesmíru. Ve čtvrtek 17. srpna 2006 proletí jednu z neviditelných hranic sluneční soustavy ve vzdálenosti 100 AU od Slunce (asi 15 miliard km). A stane se tak ve vesmíru nejvzdálenějším vyslancem lidstva ve vesmíru. Voyager 2 je s 80 AU asi 6 let pozadu. Téměř 30 let po startu z mysu Canaveral se dvojčata Voyager 1 a 2 stala legendou, přepisující planetologii a představy o rozmanitosti našich sousedů. Dvojčata i po těch letech s námi stále ještě komunikují a pravidelně posílají domů data prostřednictvím sítě DSN (Deep Space Network).     (Zdroj: AstroWM.cz)


Pitná voda se stává vzácností. Klimatické změny, sucho, zánik mokřadních ekosystémů, nadměrné vyčerpávání zdrojů, nedokonalá vodní infrastruktura a neuvážené zásahy do charakteru krajiny dostávají svět a jeho obyvatele do svízelné situace. Počet lidí, kteří nedisponují dostatkem pitné vody, se neustále zvyšuje. V příštích desetiletích se tento problém citelně dotkne i průmyslově nejvyspělějších zemí světa. Světový fond na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF) ve své zprávě z 16. srpna 2006 vyzval k úsporným opatřením a k moudřejšímu hospodaření s cennou tekutinou. Jak opakovaně upozorňují čeští hydrologové a klimatologové, zásoby podzemní vody dlouhodobě klesají i v České republice a už kolem poloviny století by se její nedostatek mohl stát kritickým.     (Zdroj: Gnosis9.net)


Víte, jak fotografuje přírodu profesionál? Můžete se to dočíst na stránkách National Geographic ...

... Dříve jsem používal malý maskovací stan britské armády, který byl určen pro nocleh dvou vojáků. Do něj jsem vyřízl ze tří stran okna pro teleobjektiv a kryt byl hotov. Byl ale příliš nízký, takže v něm při dlouhém sezení bolelo za krkem. V období loňské zimy jsme spolu s mojí partnerkou vyrobili doma nový kryt, podstatně větší a pohodlnější, vejdou se do něj při troše dobré vůle dva lidi. Na fotografování vodních ptáků jsem si vyrobil z pěnového polystyrénu speciální "fotovor", na kterém mám připevněn teleobjektiv s fotoaparátem a mohu tak fotografovat ptáky v jejich přirozeném prostředí, navíc ve velmi atraktivním pohledu od vodní hladiny.


18.08. 2006    Tak se toho napovídalo, jak se zvednou rychlostní limity tam, kde je přílišné omezení zbytečné ... Při návratu ze Šumavy jsem se v sobotu zaradoval, když na Jižní spojce za Barrandovským mostem z dálky svítily novotou cedule s číslicí 100. No hurá .... ale hned mi klesla čelist, jakmile jsem dojel o pár metrů blíž ... pod stovkou se výsměšně cenila dodatková tabulka 23 - 05 hod. Doufal jsem, že alespoň Štěrboholská radiála si polepší - ale tam dokonce zůstala jen ta původní osmdesátka i v noci. Přitom jaký je rozdíl mezi tím dlouhým rovným úsekem Štěrboholské radiály a dálnicí někde mimo Prahu? Vozovka široká a dvouproudová, mimoúrovňové křižovatky, kolem dokonce stěny - ba i ta Praha tu už konči ... Kdysi tu jeden čas stovka byla, ale tu sundali. Existuje rozumný důvod, proč ji sem nevrátit? Ale co je u nás rozumné ...


Po vlně hněvu, která se v Indii rozpoutala proti americkým výrobcům nealkoholických nápojů, zakázal včera jihoindický stát Kérala prodej i výrobu Coca-Coly, Pepsi Coly, Sprite a dalších nápojů, které vyrábějí indické pobočky společností Coca-Cola a PepsiCo. Důvodem bylo sdělení místní ekologické organizace, podle jejíž studie nápoje obsahují velké množství škodlivých pesticidů.      (Zdroj: EnviWeb)


Tým vedený Davidem Hausslerem z University of California v Santa Cruz se pomocí speciálního počítačového programu probíral zhruba 15 miliony změnami, jež se odehrály v lidské DNA od doby, kdy na Zemi žil společný předek lidí a šimpanzů.

Zvětšit obrázek Šimpanze a …

Narazil přitom na 49 oblastí, kde to evoluce lidského genomu „vzala trapem“ a rychle se proměňovala. Naprostou jedničkou mezi těmito genetickými „chameleóny“ je oblast HAR1. Jméno dostala právě podle rychlosti změn. Je odvozeno z anglického „human accelerated region 1“ čili „lidská urychlená oblast 1“.

Člověk se v této oblasti liší od šimpanze hned na osmnácti místech. Šimpanz od kura jen na dvou. Zdá se, že to byl úsek DNA pro člověka enormně důležitý.     (Zdroj: OSEL.cz)

Když se tak člověk dívá po naší politické scéně .... ta genová odlišnost od kurů ... no nic....dělejme, že jsme si ničeho nevšimli.


Američtí vědci pomocí rentgenových paprsků odhalují série skrytých textů vypracovaných starověkým řeckým matematikem Archimedem. Až dosud byly stránky pokryty nákresy a malbami z mladších dob a texty ležely skryté pod nimi.

Britská zpravodajská stanice BBC na svých webových stránkách píše, že nyní vědci díky metodě známé jako rentgenová fluorescence jsou schopni přečíst i text, který leží pod pozdějšími vrstvami.     (Zdroj: ČeskéNoviny.cz)


Osm? Devět? Nikoliv, podle odborné komise Mezinárodní astronomické unie (IAU) jich je rovnou dvanáct. Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, Pluto. To je výčet dodnes uznávaných planet, i když o Plutu se vedou spekulace, zda nebyl prohlášen za planetu spíše z politických důvodů. Jako jediného jej totiž v roce 1930 objevili Američané. Nyní by se rodina planet měla rozšířit. Odborná komise na zasedání IAU v Praze navrhuje, aby do ní byl přijat Plutův souputník Charon, dále pak tělesa Ceres a UB313, které je možná známější pod označením Xena. Zda se počet planet skutečně rozšíří, o tom astronomové rozhodnou 24. srpna.      (Zdroj: 21@století)


Představte si, že jednoho zimního večera sedíte doma v křesle, za okny řádí sněhová vánice a mráz tlačí rtuť v teploměru hluboko pod nulu. Vy vzpomínáte na zážitky z prázdnin a popíjíte zlatavý extrakt s vůní léta a rozkvetlých luk.

Příprava bylinkového sirupu je jednoduchá a nepotřebujete k tomu být zkušenými bylináři ....stačí si přečíst návod na stránkách Outdooring.cz


Někdo neodolá točené. Někdo má radši kopečkovou nebo rovnou celý pohár. A někdo jí jen nanuky. Každopádně ale téměř nikdo nedokáže zmrzlině odolat, zvláště v letních měsících. Ale pozor, tyto zmrzlé dobroty obsahují nenápadné množství tuků a cukrů, takže jsou docela kalorické. ....

Jak vypadá zmrzlina rozpitvaná na prvočinitele? Pokud vám to nepokazí chuť .... čtěte článek Co najdete ve zmrzlině na stránkách Sdružení Ochrany Spotřebitelů ...


17.08. 2006    Tak na 17. srpna tu máme dvě zajímavá výročí ... v roce 1869 zahájila v Brně provoz první koňská tramvajová linka v českých zemích- Praha přišla na řadu o šest let později. (první linka koňské tramvaje byla zřízena v roce 1832 v New Yorku). A roku 1877 astronom Asaph Hall objevil Phobos, větší ze dvou známých měsíců planety Marsu.


Když jsme u té bezmotorové dopravy .... na Šumavě se dějí věci nevídané. Z měšce EU se začínají budovat cyklostezky. Tak například během druhého pololetí letošního roku by měla vyrůst první část projektovaného cyklistického spojení mezi Gerlovou Hutí, Prášily a Srním. Od června do října by měla být vybudována část z Gerlovy huti na Novou Hůrku v délce něco přes 5 km. Jak jsem měl možnost vidět, vyšívá se tam pilně i o sobotách a nedělích, takže je šance, že stezka poslouží již v letošní zimě - sice ne cyklistům, ale běžkařům.  Jen tak dál !!!


V USA "utekla" geneticky upravená tráva !!! Ekologové varují, že „uprchlá“ geneticky modifikovaná tráva může poškodit divoké porosty. Oponenti namítají, že úprava genu rostlinu v přírodě nijak nezvýhodňuje, a není proto důvod očekávat její rychlé šíření.      (Zdroj: Lidovky)

Není důvod .... chacha .... kdopak z vás četl knihu "Den trifidů" ???


Nejslavnější videonahrávka v historii lidstva je ztracena. Americká NASA nemůže najít disk s výstupem prvního člověka na Měsíc.

Historická slova astronauta Neila Armstronga z 20. července 1969 - z chvíle, kdy jako první člověk vstoupil na povrch cizího vesmírného tělesa ("Malý krůček pro mě, ale velký skok pro lidstvo.") - možná již nikdy neuslyšíme z původního originálu ....     (Zdroj: Aktuálně.cz)

Koukám, že bordel nemám jen já v šuplíkách ... ale to zas bude voda na mlýn těm, kdo tvrdí, že lodi mise Apollo dolétly tak maximálně na oběžnou dráhu kolem Země...


Tak nevím, ale spousta věcí je asi nad mé chápání (rozuměj ... selský rozum, ne tržní vztahy ...) .... tak třeba tohle:

Norský Úřad pro zdraví a sociální věci (Directorate of Health and Social Affairs, DHSA) prosazuje novou legislativu speciálních daní, která by zatížila nezdravé potraviny a nealkoholické nápoje s vysokým obsahem cukru. Návrh DHSA podporuje myšlenku, že takto získané daňový přínosy by měly být využity na podporu programů školního stravování a tzv. zdravých potravin v obchodní síti v Norsku. V žádném případě by neměly poškodit norský nápojářský průmysl.     (Zdroj: Agronavigátor)

Jestli tomu dobře rozumím, tak překlad do lidštiny by zněl asi takto:

Zdražíme nezdravé potraviny, abychom mohli zlevnit ty potraviny, které jsou zdravé ... no chápeš to, Šebestová?


Greenpeace považuje zřízení základen USA v rámci tzv. raketového deštníku v zemích střední Evropy za překážku k dosažení celosvětového míru. Tento systém raketové obrany může mít značně negativní vliv na mezinárodní vztahy a může vést k dalšímu kolu globálního závodu ve zbrojení. Čím více zdokonalujeme štíty, tím více jiní musí zdokonalovat meče k jejich proražení. Výroba moderních obranných systémů jen požene výrobce zbraní k ještě usilovnější činnosti v oblasti zbraní útočných.      (Zdroj: Greenpeace.cz)


Kosmická sonda Cassini pořídila svou úzkoúhlovou kamerou další neobyčejně zajímavé snímky měsíce Hyperion. Saturnův měsíc Hyperion je proslulý nepravidelným tvarem, svými rozměry připomíná velkou bramboru (360 x 250 km). V roce 1848 ho objevili W. a G. Bondovi a William Lassell. Hyperion kolem planety Saturn obíhá ve vzdálenosti 1,5 miliónů km. Jeho rotace, díky působení vnějších vlivů, zejména gravitace Saturna a Titanu, je velmi chaotická. Vysoce eliptická dráha kolem Saturna, velmi nepravidelný tvar a orbitální rezonance s Titanem (4:3) způsobují, že rotace Hyperionu se spíše podobá kotrmelcům.     (Zdroj a snímky Astro.cz, další informace na stránkách Cassini-Huygens)


K lepšímu pochopení rovnosti žen a mužů by mohly přispět takzvané genderové pohádky. Dětem i dospělým mají s nadsázkou ukázat, jak se v posledních letech život a chování obou pohlaví změnilo. V příbězích totiž už nešťastná princezna nečeká jen bezmocně na to, až ji srdnatý rytíř zachrání ze spárů zla. Svůj osud bere do vlastních rukou a hrdinové se bez její pomoci neobejdou.     (Zdroj: Econnect)

Můj ty svatej Večerníčku ... ty to vidíš !!! To by bylo téma pro Járu Cimrmana !!!


16.08. 2006    Tak si představte, že dnes podle Lunárního kalendáře začíná pro náš organismus  .... biologický podzim. Bude to období kritičtější pro plíce a tlusté střevo. No .... ale snad by to léto ještě chvilku mohlo hřát, ne? i když zas ne tolik jako v červenci.


Hurá .... ale dámy .... pozor !!! Čápů v celosvětovém měřítku přibývá, tvrdí ekologové. Na celém světě žije v současnosti kolem 230.000 párů čápů bílých (Ciconia ciconia), což je o 37 procent více než před deseti lety. Vyplývá to z nejnovějších údajů, které zveřejnil Spolek ochránců zvířat (NABU) v Hamburku.     (Zdroj: EkoList)

Otázka zní: narodilo se na světě také o 37 % více chlapečků? Co na to vrány? Slyšel jsem, že ubývá žab - a čápi se proto rekvalifikovali na lov myší. Něco na tom bude; všimli jste si, že čápi často místo v mokřadiských pochodují po polích?


Ministr životního prostředí Libor Ambrozek i v letošním roce udělil záštitu resortu životního prostředí celorepublikové kampani „Září – Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství 2006“. Jejím cílem je obrátit pozornost k ekologickému zemědělství a jeho produktům – biopotravinám. „Ekologičtí zemědělci jsou skvělými praktickými ochránci přírody. Spojují hospodaření v krajině s péčí o ni a s ochranou rozmanitosti přírody. Podporu si nepochybně zaslouží, stejně jako zájem veřejnosti a zákazníků,“ říká Libor Ambrozek.     (Zdroj: tisková zpráva MŽP)


Čtyři švédské reaktory byly odstaveny poté, co švédský jaderný dozor připustil závažné bezpečnostní problémy. Greenpeace žádá okamžitou inspekci všech reaktorů na světě.

Odstavené reaktory vykazují problémy s výpadky zálohovacího energetického systému. Přerušení dodávek elektřiny do reaktoru přitom může způsobit katastrofální natavení jádra reaktoru. K takovému přerušení dodávky došlo 25.7. v elektrárně Forsmark-1.     (Zdroj: Greenpeace.cz)


"Mám hemeroidy. Bolí to a svědí."

Nápověda v mé hlavě na podobnou úvodní poznámku odpověď nezná. Byl jsem zticha a tvářil se hloubavě.

"Ty hemeroidy, víte, mám ze stresu. Dělá mi starosti, že turisti tenhle chrám, ze kterého se nedá utéct, jednou podpálí. Ničí mě, když se z podnikatelů snažím vyrazit peníze na opravy. Když se hádám se ženou a dětmi, kteří nejsou tak svatí" - usmál se - "jako já. A zoufám si nad těmi línými mladými hlupáky, kteří se dnes touží stát kněžími. Někdy si říkám, že bych si nejradši koupil domek na Havaji a až do konce života jenom hrál golf."

Naklonil se na stranu a zase se poškrábal.

"Takhle to bylo, víte, než jsem dosáhl osvícení. A teď po osvícení to je to samé."

(Poněkud šokující ??? - Pak si přečtěte celý článek Osvícení na stránkách Jitřní země)   :-))


Mezi látkami, které pronikají do povrchových a podzemních vod, jsou hormony, které ženy užívají buď v rámci antikoncepce nebo v období klimakteria. Do povrchových vod se dostanou i přes čističky odpadních vod, kterými jsou dnes vybavena v podstatě všechna obydlená centra. Tyto vody se pak vracejí do vodovodů. ...

...  Bylo též zjištěno, že výstupy z hlavní pražské čističky odpadních vod obsahují celou škálu hormonů (např. estron, estriol a norethisteron). Zjištěná situace v Praze potvrzuje to, co platí pro mnoho jiných evropských měst, kde se do vodovodů přivádí říční voda pro lidskou spotřebu. Jedná se o všeobecně rozšířený jev, se kterým jsme se smířili, ale dosud nevíme, jaké riziko hrozí v tomto ohledu fauně, floře a především lidem.     (Zdoj: CelostniMedicina.cz)


Na otázku, zda vědci mohou vytvářet hybridy lidí a zvířat, aby na nich posléze mohli zkoumat různé choroby, říká etická komise skotského parlamentu jasné ne. Nicméně vědci jsou opačného názoru. Například Ian Wilmut z Edinburgské univerzity, „otec“ prvního naklonovaného savce na světě – ovce Dolly, by rád takový výzkum prováděl. „Tím, že mnoho důležitých výzkumných metod zbytečně stavíte do špatného světla, brzdíte vývoj medicíny,“ staví se nekompromisně proti zákazu vytváření hybridních embryí. V Británii by rozhodné slovo mělo padnout v říjnu, kdy se má v tamním parlamentu projednávat nový zákon na omezení určitých výzkumných metod.     (Zdroj: 21@století)

Doporučená literatura ... Staré řecké báje a pověsti .... I když ... rozhlédneme-li se kolem sebe .... zvláště pak v televizi ... mnoho kříženců s voly je k zahlédnutí....


15.08. 2006    Víte, že se 15.srpna před 37 lety konal první z legendárních rockových koncertů ve Woodstocku - zakončil jej již tehdy slavný kytarista Jimi Hendrix ...?
15.srpna slaví  Římskokatolická církev slavnost Nanebevzetí Panny Marie a Východní křesťanské církve byzantského ritu slaví Zesnutí Bohorodičky.

A ještě máme jedno "zajímavé" výročí - dne 15. srpna prý bylo patentováno zubařské křeslo ... bohužel v ranních zprávách na rádiu Beat neuvedli letopočet...

A my máme jedno výročí soukromé - dnes v noci, ze 14. na 15. srpna - překročilo počítadlo návštěv Mostu do Říše snů hodnotu 50 000. Díky vám, všem čtenářům, za věrnost těmto stránkám! Doufejme, že se společně dopracujeme i k té stovce. Má to ale jeden háček - prostor na Webzdarma, limitovaný na 50 MB je již vyčerpán z 93 % - proto budou některé aktivity přesunuty na adresu www.druidova-mysteria.ic.cz (částečně ve zkušebním provozu, ne vše tu funguje) - podrobnosti včas oznámím.


xxxZe Sao Paulo v Brazilii přišla zajímavá zpráva. Dne 10. května 2006 byla v travnaté oblasti Amazonky v oblasti zvané Amapo nalezena zřejmě stovky let stará astronomická observatoř. Tento nález mění stálený pohled na obyvatele v této lokalitě, kteří jak se zda již v minulosti byli velmi důmyslní jedinci. Celá soustava se skládá celkem ze 127 žulových bloků a podle nekonvenčních archeologů jde zřejmě o nejstarší astronomickou observatoř v Jižní Americe. Jednotlivé žulové bloky dosahují výšky až 3 metry a v pravidelném rozestupu tvoří prstenec kolem kopce s průměrem asi 30 metrů. Celý komplex se nachází nedaleko vesnice Calcoene severně od rovníku. (Další informace najdete na stránkách Matrix-2001.cz)


Organizace Greenpeace vede od svého založení kampaň za světovou bezpečnost, jaderné odzbrojení a mírovou budoucnost lidstva. Takové budoucnosti může být dosaženo pouze tehdy, budou-li si lidé rovni ve svých právech a v přístupu k základním životním potřebám, aniž by žili ve strachu z ohrožení vnější silou.

Greenpeace považuje zřízení základen USA v rámci tzv. raketového deštníku v zemích střední Evropy za překážku k dosažení celosvětového míru. Tento systém raketové obrany může mít značně negativní vliv na mezinárodní vztahy a může vést k dalšímu kolu globálního závodu ve zbrojení. Čím více zdokonalujeme štíty, tím více jiní musí zdokonalovat meče k jejich proražení. Výroba moderních obranných systémů jen požene výrobce zbraní k ještě usilovnější činnosti v oblasti zbraní útočných.     (Zdroj: Greenpeace.cz)


První hranaté vodní melouny z Brazílie budou prodávány v Anglii. Takto upravený meloun, který vznikne jednoduše tak, že se během růstu umístí do krabice, je na pohled nejen pěkný, ale i praktický při konzumaci.      (Zdroj: EnviWeb)

Okurková sezóna ječí a kvílí .... ale co může být krásného ne hranatém melounu ???


Po Čechách se toulá marsovská kachna. Zde vám ji také přinášíme, ať o tuhle snůšku nesmyslů nepřijdete. Hustota nesmyslů na počet bitů v tomto sdělení stojí jedině za zápis do Guinessovy knihy rekordů. Zároveň samozřejmě přinášíme uvedení na pravou míru.

Kachna říká: Planeta Mars bude nejjasnější na noční obloze počínaje srpnem. Bude tak veliký jako Měsíc za úplňku - pouhým okem. Toto bude nejpříznivější 27.8., kdy se Mars přiblíží do vzdálenosti 31.65 mil od Země. Určitě se dívejte na oblohu 27.8. 12:30 v noci. Bude to vypadat tak, jako že Země má dva měsíce. Příště se Mars přiblíží tak těsně až v roce 2287 !

A jak je to doopravdy:

Uvedenou zprávu zřejmě rozšiřuje nějaký pohrobek proslulého Rádia Jerevan. Je to přirozeně téměř pravda, až na to, že  Mars nebude na obloze tak veliký jako Měsíc v úplňku, protože bude pětsetkrát menší ... atd. (Dále viz Astro.cz)


Málokdo z nás si uvědomuje, jak důležité místo v našem životě zaujímá nakupování, a že špatný způsob nakupování nám může způsobit velké zdravotní potíže, především stres a nervozitu a z nich vyplývající další nepříjemnosti. Nevím, jak pro vás, ale pro mě již dávno přestalo být nakupování radostí. ...

To pro mě taky ... takže, pokud můj pocit sdílíte, čtěte na stránkách Příoda.cz


Městský Útulek pro opuštěná zvířata a odchyt v Praze – Troji zahájil dnes novou etapu činnosti. Za účasti náměstka primátora hl. m. Prahy Rudolfa Blažka se zde konala slavnostní vernisáž stálé expozice a byla představena kynologická poradna.

„Jedná se o historicky první výstavu v trojském útulku, která je určena pro širokou veřejnost. Zároveň zde zahajuje zkušební provoz bezplatná Kynologická poradna Městské policie hlavního města Prahy. Dobu výstavy jsme nevybrali náhodně, každým rokem totiž konec prázdnin znamená zvýšení počtu bezprizorných psů a koček,“ zdůraznil při vernisáži náměstek Rudolf Blažek. Podle něj jde o první krok k záměru vytvořit z trojského útulku osvětové a vzdělávací centrum, ve kterém by zájemci mohli v souvislosti s péčí o psy i trávit volný čas. „Obyvatelé Prahy mají nyní možnost se zde dozvědět co vše péče o zvíře obsahuje, není to jenom radost, ale také starost a povinnost,“ dodal náměstek Blažek.

(Zdroj: EkoList)


14.08. 2006    Malé ohlédnutí v čase: před 570 lety - 14.srpna 1436 byl na Jihlavském sněmu přijat Zikmund za českého krále.


Jak je na tom droga zvaná Extáze  ve srovnání s alkoholem nebo tabákem? Členové britského parlamentu dospěli k rozhodnutí, že stávající klasifikace drog neodpovídá a že je založena mnohem více na politických argumentech než na vědeckých poznatcích.

Výbor pro vědu a techniku při dolní komoře parlamentu (House of Commons) doporučuje, aby v kategorizaci látek založené na principu jejich škodlivosti byla například extáze přeřazena níž než alkohol a kouření.

Ve snaze zhostit se úkolu a dát dohromady novou tabulku nebezpečnosti, vyšel parlamentní výbor z dřívějších publikací psychofarmakologa Davida Nutta z Bristolské university. Ve zprávě se praví, že potenciálně nebezpečné drogy se posuzují podle třech hledisek. zdravotní hledisko z pohledu škodlivosti pro uživatele, schopnosti navodit závislost, a sociální dopady spojené s užíváním dané látky.

Professor David Nutt z University of Bristol.

Podle těchto tří kritérií bylo za pomoci psychiatrů, chemiků a dalších expertů seřazeno dvacet drog. Na samý vrchol seznamu se dostaly heroin a kokain. Extáze se v této klasifikaci propadla ke dnu tohoto seznamu. Alkohol si výrazně „polepšil“ a zaujal pozici na místě pátém. Také tabák se nemusí za svůj výkon v nebezpečnosti „stydět“, neboť si vydobyl příčku devátou.

Velmi zajímavé .... víc se ale dozvíte na stránkách OSEL.cz


Tropy jsou udivující, pestré, bohaté životem a přetékající biodiverzitou. Jednou ze skupin, na kterých to je velmi názorně vidět, jsou herbivorní, čili rostlinožraví hmyzové. V tropech se studují už tradičně, převážně pomocí pozoruhodných metod, o jejichž inspiraci bude lépe nespekulovat. Vyberete si strom, izolujete ho od okolí a poté jej vyplynujete insekticidní mlhou. Nakonec předmět svého zájmu posbíráte na zemi pod dotyčným stromem. Hippies to asi neocení, entomolog získá zajímavý soubor dat. Právě na takových výzkumech byly založeny dnes již zjevně nereálné odhady počtu desítek miliónů druhů hmyzu.     (Zdroj: Příroda.cz)

Dávám to sem kvůli té metodice sběru ... i brouk je živý, nebo snad ne? A jak by se asi pánům entomologům líbilo, kdyby přistálo UFO s nějakými bytostmi z Vesmíru, které by podobnou metodiku sběru aplikovali právě na ně?


Profesor Paul Crutzen, který v roce 1995 získal Nobelovu cenu za chemii, vymyslel způsob, jak zachránit svět před globálním oteplováním. Politické mechanismy, které mají emise oxidu uhličitého snížit, jsou podle něj zhola neúčinné, a proto navrhuje radikální plán, píše deník Independent.

Obloha s mraky Držitel Nobelovy ceny chce ochladit zemské klima pomocí částeček síry vypouštěných do svrchních vrstev atmosféry. Ilustrační foto: Jan Stejskal/EkoList Tento plán spočívá v umělém ochlazování zemského klimatu pomocí částeček síry vypouštěných do svrchních vrstev atmosféry. Tyto částečky by pak odrážely sluneční světlo a teplo zpět do vesmíru. Ačkoli se tato myšlenka zdá být poněkud kontroverzní, ostatní vědci ji berou vážně, protože profesor Crutzen je uznávaným odborníkem, napsal Independent. Síra by se do svrchních vrstev atmosféry dala dopravit pomocí výškových balónů anebo by tam mohla být vystřelena ve speciálních střelách, navrhuje chemik.      (Zdroj: Ekolist)

Tak tomu říkám vyhánění čerta ďáblem ....


Čajový nápoj C-ICE s pěti procenty sirupu z květů konopí švýcarské firmy Thurella je od r. 2005 uváděn postupně na trh v řadě evropských zemí. Kromě klasických ingrediencí jako voda, cukr, citronová šťáva, vitamin C a extrakt z černého čaje obsahuje 5 % sirupu z květů konopí a 0,00015% extrakt z květů konopí, přičemž psychoaktivní látka, která bývá v rostlinách Cannabis obsažena (tetrahydrokanabinol, THC), je zcela odstraněna. Při propagaci se uvádí, že tento nápoj podporuje imunitní systém .... (Zdroj: Agronavigátor)


Konopí je v poslední době středem pozornosti - ale ne jako zdroj drog. Svědčí o tom například i toto povídání:

Pěstování konopí přináší nová pracovní místa, oživuje zemědělský a strojírenský průmysl jako i další odvětví ekonomiky a umožňuje znovu navázat vztah člověka a přírody - to vše za přispění moderní technologie.

Vzhledem k ohromným znalostem člověka v živých i neživých oblastech bádání je víc než pravděpodobné, že lidstvo dokáže vytvořit syntézu, skloubit nabyté znalosti s věděním našich předků. Tato syntéza se postupem času proměňuje ve skutečnost v podobě výrobků z konopí, kterých je v současnosti značná škála. Například ve Francii již pokročili tak daleko, že z této rostlinky vyvinuli kompletní soustavu stavebních materiálů, ze kterých je možno postavit prakticky celý dům.     (Zdroj: EnviWeb)


Daisuke Enomoto má za sebou již velkou část přípravného programu, který absolvoval v Hvězdném městečku poblíž ruské metropole Moskvy. Do kosmu se vydá 14. září 2006 společně s Rusem Michailem Tjurinem a Američanem Michaelem Lopezem-Alegriou. Po dobrodružství toužícího internetového podnikatele vyjde splnění své touhy na 20 milionů dolarů. Pětatřicetiletý Enomoto stráví ve vesmíru celkem deset dní.     (Zdroj: 21@století)


04.08. 2006    V příštím týdnu se Most do Říše snů naposledy o prázdninách odmlčí .... to ale nezabrání tomu, aby ve středu 9.srpna ve 12:54 LČ nenastal Úplněk, který je v Lunárním kalendáři označen jako první ze dvou nejsilnějších úplňků v roce.


K létu patří bouřky a k bouřkám často i kroupy. Víte, že jediná kroupa (o průměru 1 cm) potřebuje pro svůj vznik vyluxovat vodu z několika metrů krychlových oblaku? Stará lidová moudrost praví, že nemusí pršet – hlavně když je krupobití. Za jakých podmínek ale kroupy vznikají a proč se s krupobitím téměř nikdy nesetkáme nad mořem?    Na tyto otázky vám odpoví článek na stránkách ScienceWorld.


Polypy jsou výrůstky na stěně tlustého střeva, které jsou považovány za předrakovinné stádium. Klasická léčba se provádí jejich chirurgickým odstraňováním a nasazením nesteroidních protizánětlivých léků. Ty však způsobují tvorbu vředů a krvácení sliznic. Látky obsažené v cibuli a karí koření mají obdobné preventivní účinky ale nezpůsobují nežádoucí vedlejší komplikace.     (Zdroj: OSEL.cz)


Tak nevím .... šálí mě zrak - nebo je to okurková sezóna ? Co si pomyslíte vy, když se na stránkách Agronavigátora dočtete:

Hubnutí by mohla pomoci i daň z tuku .... Je diskutována možnost vyššího zdanění potravin s vyšším obsahem tuku, jako jeden z prostředků boje proti epidemii otylosti. V České republice je nyní více než 70 % mužů a 56 % žen středního věku s nadváhou nebo obézních. Narůst počtu lidí s nadváhou je obecným problémem ve vyspělých, ale i v mnoha rozvojových zemích. Na vině je současný životní styl, nedostatek pohybu a záliba v chutných, ale tučných jídlech. Může být řešením i daň z tuku?

Ajta ... budou tedy dražší špekáčky nebo každý občan jednou za rok projde kontrolní stanicí a podle stupně otylosti mu bude vyměřena daň ???


Úvod do typologie internetových potížistů ... Ambiciózní název, že? Vystačil by na diplomovou práci, anebo dlouhatánský seriál, nejdlouhatánštější z těch, které zdobí tento web. Ale nebojte se. Nemám v úmyslu psát vědecké pojednání. Jedná se pouze o lehce ironický a záměrně poněkud povrchní pohled na internetové diskutéry a komentátory. Proč záměrně povrchní? Ale jděte. Copak by to jinak někdo vůbec četl?

Noooo .... zkuste si ten článek přečíst na stránkách Jitřní země ... Určitě se pobavíte ... a možná i zamyslíte. Malý příklad:

Chlíst vás sice v první větě za něco pochválí a připustí, že v něčem máte pravdu. Druhá věta začne slůvkem „ale“. V ní vám vysvětlí vaši naprostou pomýlenost, naivitu, nízkou míru zkušeností, případně něco jiného. Vše je formulováno tak, že nelze reagovat podrážděně. Pokud se toho dopustíte, Chlíst dosáhl svého a může se regulérně urazit.


V Praze je nejvíce znečištěné ovzduší v České republice a ze 70 % se na tomto znečištění podílí automobilová doprava. Dvě třetiny obyvatel hlavního města je vystavena nadměrnému hluku, přičemž jeho hlavním zdrojem jsou… automobily. Těch je v hlavním městě registrováno 750 tisíc a znamená to, že na každé dva Pražany připadá 1 automobil. Pro srovnání, v Berlíně nebo Londýně připadá jeden automobil na 3 obyvatele. Intenzita automobilové provozu ve městě každým rokem roste, s výjimkou širšího centra – tam se totiž již více aut, než je tam v posledních 8 letech, nevejde. Plošné zácpy jsou každodenní realitou, a to i proto, že průměrná obsazenost auta je 1,4 osoby!     (Zdroj: Econnect)


Vědci opět překvapili svým výsledkem bádání a varují: Nechrápejte, budete brzo zapomínat! Poruchy dýchání během spánku jako například chrápání způsobují podle vědců v univerzity v německém Rostocku zapomnětlivost. Nervové buňky chrápajících spáčů totiž vykazují méně růstových faktorů, jež vytvářejí podmínky pro správnou činnost mozku.     (Zdroj: Mertopolitní expres 2.8.2006)


03.08. 2006     Zpravodajství od nás z Kocourkova:

Silniční zákon zakazuje řidičům zastavit a stát v prostoru autobusové, tramvajové nebo trolejbusové zastávky. Nikde ale nezmiňuje, že by šoféři autobusů měli výjimku. Podle Václava Špičky z Autoklubu ČR odborníci na tento problém upozorňují už léta. Ani nový zákon nepřinesl změnu.

Další absurdity čtěte na stránkách iDNES.


České dráhy nabízejí celou řadu komerčních nabídek (slev), se kterými lze za určitých podmínek v ideálním případě získat slevu 70 – 90% z obyčejného jízdného bez jakékoli zákaznické nebo jiné karty. Ale zejména pro cestující, kteří cestují vlakem pouze občas, jsou tyto slevy nepřehledné a nebo o nich vůbec nejsou informováni. Všechny základní nabízené slevy Českých drah si můžete jednoduše zjistit na webu Jízdenky.nanádraží.cz, kde zadáním několika údajů o vaší plánované cestě zjistíte všechny ceny jízdného, které jsou pro vás výhodné.     (Zdroj: Outdooring.cz)


Výrobky, které dennodenně používáme - potraviny, nábytek, elektronika, automobily a další - v některé fázi svého životního cyklu ovlivňují globální přírodní zdroje a služby či životy místních obyvatel na jiných kontinentech:

Při každém desátém načerpání nádrže svého auta posíláte peníze zkorumpovanému režimu v Ázerbajdžánu. Brambůrky ze supermarketu se smažily na palmovém oleji, kvůli němuž indonéští zemědělci museli opustit půdu, kterou po léta užívali. Tantal, kov používaný ve vašem mobilním telefonu, možná financoval občanskou válku v Kongu. Filé může pocházet z právě kolabující, silně přečerpané populace tresky v Severním moři. Aby mohli dobytek krmit dováženou sójou, spotřebují naši zemědělci v cizině ekvivalent čtyř procent českého území, vesměs v Brazílii či Argentině. Česká republika ročně dováží asi 100 000 kubíků ilegálně vytěženého dřeva. Patříme mezi země s nejvyššími emisemi oxidu uhličitého na obyvatele: znečištění pak přispívá ke změně podnebí na druhém konci světa.     (Zdroj: Ďáblík č.37, periodikum sdružení Calla)


Podle nového zákona o silničním provozu, který nabyl platnosti dne 1. 7. 2006, může dostat řidič za nesprávně přepravované zvíře v automobilu pokutu, ne však „trestné“ body. Pro většinu majitelů domácích mazlíčků, kteří se v autě rády nebo povinně přepravují, tak vyvstává otázka, jaký je tedy ten správný převoz zvířat.

Přesné znění silničního zákona ukládá řidičovi povinnosti „zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby. Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích“..

Pokud jste vaše zvíře dle vlastního uvážení zabezpečili tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost lidí ani jeho vlastní, a přesto jste byli pokutování, obraťte se na Ústřední komisi pro ochranu zvířat (ÚKOZ).     (Zdroj: Nadace na ochranu zvířat)


Kosmický turista, který se vydá na palubu Mezinárodní kosmické stanice ISS, si bude moci připlatit za další službu, která doposud byla pouze doménou profesionálních kosmonautů. Budou moci absolvovat ve skafandru výstup mimo palubu stanice – do volného kosmického prostoru. Společnost Space Adventures, která se zaměřila na organizování turistických výletů na oběžnou dráhu informovala, že zájemci budou moci absolvovat „kosmickou vycházku“ za zvláštní příplatek v hodnotě 15 miliónů dolarů k ceně, kterou doposud kosmičtí turisté platili ....     (Zdroj: AstroVM.cz)

Tak tyhle starosti bych chtěl mít ....


Zajímavé povídání o stromech na Matrix-2001.cz:

Na počiatku vekov, pred mnohými tisícročiami, žili naši predkovia priamo v lone Prírody. Stromy boli pre nich živé bytosti, mnohé spoločenstvá uctievali tie najväčšie a najurastenejšie z nich ako posvätné. Prípadne vyhlasovali za posvätné celé háje. Omnoho neskôr prišla priemyselná revolúcia a ľudia si začali vytvárať svoj vlastný umelý svet, vyčlenený z Prírody. Z tej sa stala divoká nepriateľka,.ktorú treba ovládnuť a využiť pre svoje potreby. Stromy boli degradované na zdroj suroviny. Iste, aj dnešný človek si rád zájde na výlet do lesa. Prechádza sa so svojimi priateľmi medzi stromami a pritom ohovára svojho šéfa, rozoberá problémy s manželkou alebo sa baví o najnovšom modeli mobilného telefónu.


Třídíte použité obaly před jejich likvidací? Pak vám bude možná inspirací článek na stránkách Příroda.cz:

O třídění odpadu již toho bylo napsáno dost a dost. Každý z vás určitě narazil na letáček či článek jak a kam jaký odpad vyhazovat. Málokde se však dočtete jak poznat druh obalu, pokud si nejste jisti. V návaznosti na četné dotazy vás čtenářů přinášíme ucelený přehled označení obalu z hlediska materiálu dle českých státních norem ČSN 77 0052 a ČSN 77 0053.

Následuje přehled označení, která mohou být vodítkem pro správnou likvidaci nepoužitelných obalů.


02.08. 2006     Po prvních dnech nejistoty, kdy skoro každý řidič - kromě ortodoxních grázlů - čekal radar za každým patníkem, se situace vrací do normálu. I drobní grázlíci již začínají vystrkovat růžky a tak když se snažím jet po pražských okruzích těch 80 km/h ... s tolerancí těch proklamovaných 10 % .... řekněme ... tak mám pocit, že jsem brzdou provozu. To už vás předjíždějí tu a tam i kamióny, třeba i ty, které jsou naloženy novými osobními auty  (a ve druhém a třetím pruhu nemají co dělat). Ale schválně, všimněte si, že do kategorie "grázlů" patří (kromě těch "vytuněnců") z větší části řidiči určitých typů aut ... mají většinou sice spoustu peněz a koní, ale IQ tykve ... :-)))

On je to spíš problém pro psychology a v některých případech i pro psychiatry. V silném a rychlém autě si mohou zástupci rodu Homo Sapiens koupit pocit nadřazenosti, který jim schází jinde - v manželství pod pantoflem nebo v zaměstnání, kde se potí hrůzou pod každým pohledem šéfa ... Vůbec nejde o těch pár desítek vteřin, co se ušetří rychlejší jízdou. A dokud to bude takhle, tak nepomůže sebepřísnější bodový systém.


Amazonský deštný prales byl ještě nedávno považován za jeden z nejstabilnějších ekosystémů na světě. Jenomže experiment zaměstnanců amerického Výzkumného centra ve Woods Hole (Woods Hole Research Center, WHRC) v Massachusetts naznačil, že pravě jemu hrozí vážné nebezpečí. Je možné, že už po třech letech sucha bude překročena kritická hranice a nastartován proces, který celý prales nenávratně zničí a přetvoří v savanu nebo poušť. Tvrdí to autoři článku vydaného 23. července 2006 v britském deníku The Independent. Po rekordně suchém roku 2005 začala v Amazonii letošní sezóna znovu atypicky a situace v regionu si tak zřejmě opět vyžádá vyhlášení výjimečného stavu.      (Zdroj: Gnosis9.net)


Společnost Panasonic se podílela na unikátní projektu, jehož výsledkem byl vůbec první let letounem s lidskou posádkou s pohonem na suché články, tzv. tužkové baterie, Panasonic Oxyride. Panasonic na projektu pracoval společně s Tokijským technologickým institutem od ledna tohoto roku. Let se nakonec uskutečnil 16. července 2006 na letišti Okegawa na severním předměstí Tokia. Letoun poháněný 160 suchými články Panasonic Oxyride formátu AA (tzv. tužkové baterie) uletěl vzdálenost 391,4 metru ve výšce 5,2 metru (bratři Wrightové v roce 1903 při svém prvním úspěšném pokusu dokázali udržet letadlo ve vzduchu 259 metrů). Jednosedadlový letoun o hmotnosti 54 kg pilotoval student Tokijského technologického institutu vážící 53 kg. Stroj byl ve vzduchu 59 sekund. Let se uskutečnil před zraky představitelů Japonského leteckého úřadu, aby mohl být uznán jako oficiální rekord. Autoři projektu budou dále usilovat o to, aby byl let uznán jako první let s lidskou posádkou na bateriový pohon i mezinárodní aeronautickou federací (Fédération Aéronautique Internationale, FAI).     (Zdroj: 21@století)


U východního konce ostrova Long Island se nachází velmi důležitý energetický bod, který se nazývá Montauk. Pro okolní obyvatelstvo je toto místo známé malebnou přírodou a vysokým majákem, který jako opuštěné torzo připomíná přítomnost starobylé pevnosti a opuštěné letecké základny. I když tato základna byla oficiálně vojenským letectvem opuštěná v roce 1969 byla opětovně za prapodivných okolností znovu otevřená a byla provozována bez vědomí veřejnosti a mnohých oficiálních míst. Financování této základny zůstává doposud obestřeno silným závojem dohadů a domněnek. Mnozí vládní úředníci hledali odpověď bez úspěchu. Kruh jistých zasvěcenců je pevně přesvědčen, že Montauk je spojen s kulminací jistého fenoménu, který se počal odvíjet na palubě U.S.S. Eldridge v roce 1943. Jmenovaný fenomén je široké veřejnosti znám jako „Filadelfský experiment“. Podle jistých faktografických materiálů katastrofou Eldridge experimenty neskončily, ale naopak vstoupily do další fáze, která trvala prakticky 30 let. Experimenty byly sousředěné do tří hlavních oblastí: řízená manipulace prostoročasu, navázání spojení s mimozemskou formou inteligence a mentální inženýrství zaměřené na manipulaci s lidským vědomím. Extrapolace toho výzkumu spadá do roku 1983, který v systému dilatace času tvoří druhou stranu časové trhliny jejiž ústí se nachází v roce 1943.     (Další pokračování tohoto nového seriálu najdete na stránkách Matrix-2001.cz)


Knihu REACH – Co se stalo a proč? vydalo sdružení Arnika, aby seznámilo zvídavé čtenáře s problematikou chemického průmyslu v Evropě. Na první pohled složité a odtažité téma připravované chemické legislativy nesoucí název REACH je v knize diskutováno zajímavým a čtivým způsobem, kde nechybí ani pohledy do zákulisí celé problematiky.

Kniha se skládá celkem ze čtyř částí. První - Chemické látky – pojednává o pozadí a faktech týkajících se chemického průmyslu, o výskytu chemikálií v životním prostředí a účincích a rizicích, které jsou s nimi spojeny. Druhá část - Politika - seznamuje s mezinárodní chemickou politikou, současnými evropskými předpisy a politickými záměry, které za REACH stojí. Pojednává také o tom, jak byly smeteny ze stolu původní myšlenky a návrhy směřující ve prospěch silného REACH. Třetí část - Za scénou - je pohledem dovnitř, do agresivní lobingové kampaně proti REACH, vedené chemickým průmyslem a některými vládami. Poslední, čtvrtá část, se zabývá nejnovějším vývojem připravované politiky, který se odehrál od vydání anglického originálu knihy.

(Další informace a také přehled míst, kde knihu můžete koupit, najdete na stránkách sdružení ARNIKA)


... Z nových poznatků je zřejmé, že tzv. oficiální výživová doporučení pokud jde o vitaminy, minerály a stopové prvky vč. enzymů, aminokyselin a látek nezbytných pro život, výrazně pokulhávají za životnějšími, a pro nás z hlediska racionální stravy už "dávno známými!", pravidly zdravé stravy.

V německém odborném časopisu Länger und gesünder leben věnovanému alternativním směrům léčení, z kterého jsou volně převzaty následující informace, byla uvedena zajímavá tabulka s ještě zajímavějším komentářem vysvětlujícím moderní pojetí zdravé stravy včetně nutnosti obohacovat, i jinak zdravý pokrm, přírodními potravinovými doplňky v prevenci mnoha chronických onemocnění.

Možná si ještě ze školy pamatujeme, že nedostatek vitaminu C způsobuje kurděje, nedostatek vitaminu B, podobně pro nás exotickou nemoc, beri-beri a nedostatek vitaminu D dává vzniknout křivici.

(Dále čtěte na stránkách CelostniMedicina.cz, kde najdete také srovnávací tabulku doporučené spotřeby vitamínů podle oficiálních i alternativních zdrojů)


Zajímavé ... na stránkách Tajomstvá nešej planéty píší o knize Pentagon Aliens:

Tato kniha (která se původně jmenovala Space Aliens from Pentagon), vycházející již ve třetím vydání, je první knihou, která odhaluje, že Nikola Tesla byl vynálezcem létajících talířů, a odhaluje VELKOU LEŽ, že tzv. UFO jsou kosmické lodě mimozemšťanů. Technologii létajících talířů ukradli nacisté Teslovi údajně ve 30. letech. Po válce se část nacistických vědců dostala do USA, kde pro vládu USA tajně pokračovali ve své práci. Tato relativně jednoduchá technologie s obrovským potenciálem je nám více než půl století tajena a díky tomu jsme stále odkázáni na archaickou technologii spalovacích motorů a jaderné energie.


01.08. 2006     Dnešním dnem začíná jeden velmi sympatický "svátek" - Mezinárodní týden kojení ...

Dnes je tomu 174 let, co začala (1.8. 1832) pravidelná doprava koněspřežní železnice na trase České Budějovice - Linec. Tehdy přišli na to, že po kolejích se dopraví stejnou "koňskou silou" mnohem více zboží a levněji než po silnici. Dnes je bohužel tento poznatek zapomenut a mraky kamiónů deptají zemi ...

Prvního srpna se před třemi sty deseti lety (1696) narodil vynálezce hromosvodu - Prokop Diviš.


Ve středu 26. července zemřel ve věku 86 let historik, překladatel, spisovatel JUDr. Vojtěch Zamarovský, jeden ze zakladatelů žánru literatury faktu u nás, který se věnoval především popularizaci nejstarších starověkých civilizací a mýtů.
 Poslední rozloučení s Vojtěchem Zamarovským bude 2. srpna ve strašnickém krematoriu.


Nadnárodní společnosti, které obchodují s brazilskou sójou, vydaly prohlášení, že souhlasí s dvouletým moratoriem na nákup sóji pocházející z nově vykácených oblastí amazonského pralesa. Reagovaly tak na negativní publicitu, kterou vyvolala organizace Greenpeace svým výzkumem o dopadu obchodu se sójou na Amazonii.

Ke Greenpeace se v této záležitosti dokonce připojil řetězec MacDonald a někteří velcí evropští prodejci potravin. Společně vytvořili ojedinělou alianci, která žádala obchodníky se sójou, aby pomohli zabránit odlesňování amazonských pralesů.     (Zdroj: Greenpeace.cz)


Krkonošské papírny (KRPA) až donedávna vyráběly papír pro tiskárny a kopírky, který měl českou ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek (EŠV). Po necelých pěti letech, kdy KRPA tento papír vyráběla, jej kvůli malému odbytu stahuje ze standardní nabídky.

"Bohužel, jako výrobce se nemůžeme zabývat krabicovými zakázkami pro drobné zákazníky, není to technicky ani nákladově možné," vysvětluje Kamil Čada z marketingu Krkonošských papíren s tím, že podnik se orientuje především na dodávky pro velkoobchody s papírenským zbožím.

"O EŠV papír do kopírek a tiskáren je ve srovnání s bílým papírem mezi koncovými uživateli jen velmi malý zájem. Občas se najde nějaký ekologicky smýšlející zákazník nebo orgán státní správy, objedná si pár krabic na zkoušku, ale poté opět nakupuje bezdřevý kancelářský papír," popisuje situaci Kamil Čada.     (Zdroj: Ekolist)


V průběhu minulého století, především od dob Alberta Einsteina začali vědci celého světa hledat „Svatý Grál“ moderní fyziky. Kvalifikují ho do podoby „Jednotné teorie všeho. Toto pojetí postupně vedlo k některým úžasným objevům a vzniku zcela nového jazyka fyziky, který zahrnuje takové oblasti jako „teorii superstrun“, supravodivosti, quarků včetně uvědomění si neznámých úrovní existence ležící za našim vlastním známým prostoročasem. V poli kvantové mechaniky vědci nedávno objevili, že objekty mohou být na dvou místech najednou. Z toho se vyvozuje, že elementy vzájemně od sebe vzdálené třeba miliony světelných roků mohou být vzájemně spojené bez fyzického kontaktu. A tak ruku v ruce s těmito objevy se stává postupně realitou teleportace, jsou ohlašovány nové vysoce stabilní, odolné a pevné materiály, které naleznou své využití například v letecké a nebo raketové dopravě.Virtuální věda nabývá na dynamice a expanduje rok od roku stále víc a víc. Vede nás k chápání hyperaktivity vyšších rozměrů atd.

Dále čtěte na stránkách Matrix-2001.cz v článku Archa úmluvy a tajemství monoatomického zlata (1)


Jako každý rok můžeme i letos v létě na noční obloze pozorovat meteorický roj Perseid. Maximum roje připadá letos na časné ranní hodiny 13.8. Pozorování maxima bude letos silně rušeno svitem Měsíce. Nejvíce tzv. padajících hvězd tedy neuvidíme kolem maxima ale až večer v noci ze 13. na 14. srpna.

Meteorický roj Perseid patří k nejstarším známým meteorickým rojům. První záznamy o pozorování Perseid pocházejí z Číny okolo roku 36 n. l. Až roku 1866 se astronomovi G. Schiaparellimu podařilo zjistit původ tohoto meteorického roje. Schiaparell prokázal korelaci mezi meteorickým rojem a kometou Swift – Tuttle. Perseidy se tak staly prvním meteorickým rojem, u kterého byla prokázána existence mateřského tělesa a kometární původ roje.     (Zdroj: stránky Štefánikovy hvězdárny)


Odborníci jednoho z významných světových pracovišť zaměřených na rakovinu – Ústavu Johna Hopkinse (USA), podali vysvětlení, proč se nádory varlat, podobně jako u sedminásobného vítěze Tour de France, daří při využití určitého postupu vyléčit a proč pacienti s těmito nádory vykazují mnohem lepší přežití, než jaká vykazují pacienti s jinými nádory. I když mají nádory v obdobně pokročilém stádiu vývoje. V červencovém čísle časopisu Journal of the American Medical Association se vědci Hopkinsova ústavu zabývají vysvětlením, proč jak jednoduché opatření, jakým je zvýšení teploty, se projevuje tak blahodárně.

Pokud se nám podle profesora Roberta Getzenberga, podaří pochopit, jak teplota pomáhá zabít rakovinné buňky vznikající ve varlatech, potom bychom měli být schopni tohoto účinku využít i u dalších kompaktních nádorů. Vědci argumentují tím, že teplota je při léčbě mnohem důležitější, než kolik jsme jí byli ochotni připustit.      (Zdroj: OSEL.cz)


Vynálezcem prvního airbagu je údajně Leonardo da Vinci. Byl nejen autorem prvního návrhu letadla, ale také prvního airbagu. Ten nebyl samozřejmě určen pro automobil, ale pro Leonardův letecký stroj. Leonardo ho nazval větrný pytel. Za letu se pytel plnil vzduchem, a když letec začal padat, vzdušný polštář zabránil nejtěžším úrazům.      (Zdroj: 100+1)


31.07. 2006     Dobré ráno v posledním dni července 2006. Stránky Mostu do Říše snů opět na týden ožijí ... a pak se ještě jednou na týden odmlčí ... čas letních dovolených je stále tu :-)))


Jak už jistě každý ví, i ve střední Evropě volně rostou houby obsahující zajímavé psychoaktivní látky. Není to žádná vzácnost. Každý, kdo o to stojí a umí pracovat s internetem, si je s trochou snahy může nasbírat a vysmát se dealerům. Pro černý trh to tím pádem není příliš atraktivní komodita. Magický je především rod Psilocybe, v našich zeměpisných šířkách nejznámější druhem Psilocybe semilanceata. Magii dělá psychoaktivní tryptaminový alkaloid psilocybin. Zatím není úplně jasné jakým mechanismem, jen je zjevné, že za to vděčí svoji chemické podobnosti mozkovému neurotransmiteru serotoninu. Méně je známo, že psilocybin obsahují stovky dalších druhů hub v desítkách rodů.

Zbystřili jste pozornost? Více se dozvíte v článku Magické houbičky boří hranice mezi vědou a spiritualismem na stránkách OSEL.cz


Výsledky studie prováděné pracovníky Kaiser Permanente Medical Care Programme, California naznačují, že pití kávy může být určitou ochranou před cirhózou jater, zejména cirhózou způsobenou alkoholem. ...

... Byl sledován určitý vzorek dobrovolníků; analýza výsledků pak ukázala, že u těch, kteří pili denně jeden šálek kávy byla o 20 % nižší pravděpodobnost vzniku cirhózy z alkoholu, při konzumaci dvou nebo tří šálků se riziko snížilo o 40 %, při pití čtyř a více šálků kávy denně se snížilo riziko o 80 %. Mezi konzumací čaje a cirhózou nebyla prokázána žádná spojitost.     (Zdroj: Agronavigátor)

No .... napadá mě asi totéž co vás, ne? Při pravidelné konzumaci 12 šálků kávy denně nemá cirhóza opravdu šanci, protože dotyčného dříve klepne Pepka...


Lidé alergičtí na bodnutí včely nebo vosy by neměli otálet s přivoláním lékařské pomoci. Nezbytné je to i v případě, že člověk, který alergií netrpí, dostal žihadlo do krku nebo úst. K lékaři patří i dítě, které bodl sršeň. V ostatních případech stačí žihadlo odstranit, postižené místo potřít cibulí nebo octem a přiložit na otok ledový obklad. "Před příjezdem sanity je třeba uvést pacienta do klidu, nepokládat, ale nechat ho sedět ve stínu, lépe se mu tak dýchá," sdělila ČTK mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková. Otok dutiny ústní, krku a hrtanu po bodnutí zmírní podle ní cucání ledu nebo zmrzliny. Alergikům pomůže v méně závažných případech lék zmírňující alergickou reakci. Pacienti, kterým hrozí prudká reakce na bodnutí, by měli od svého alergologa být vybaveni injekcí s obsahem adrenalinu, který si aplikují do svalu. Podle Janečkové by lidé především měli udělat opatření, aby je hmyz nebodl.     (Zdroj: Zdravcentra.cz)


.... Dospělé vosy většiny druhů se živí nektarem. Milují i sladké zralé ovoce, němž vykusují jamky a jak všichni víme oblíbené jsou pro ně i nanuky, zmrzliny, limonády, tedy vše sladké co jim člověk může nabídnout. Larvy vos se ovšem živí hmyzem. Dospělé dělnice loví mouchy a housenky, které rozmělňují na malé kousíčky a nosí do hnízda jako potravu pro své larvy. Šedesát vos může za hodinu ulovit až 227 much. V tomto případě tedy o užitečnosti vos nemůžeme pochybovat. ... (Zdroj: Příroda.cz)


Sdružení Calla vydalo studii britského odborníka na jadernou energetiku, Steve Thomase, která rozebírá jednotlivé ekonomické otázky výstavby a provozu jaderných elektáren. Nastavuje zrcadlo propagandě jaderného průmyslu o znovuoživení v této oblasti a jasně říká, že bez masivních státních subvencí a záruk není jaderná energetika ekonomicky životaschopná.

Publikaci si můžete stáhnout na Internetu ve formátu PDF.


Japonci si v podivnostech přímo libují, tentokrát si pro lepší pocit z virtuálních světů vymysleli body, se kterými se nedá nikam dojít. Tým vedený Hiroem Iwatou z Tsukubské univerzity motorizované kolečkové brusle představí na konferenci věnované počítačové grafice a interaktivním technologiím SIGGRAPH 2006, která se koná v Bostonu mezi 30. 7. a 3. 8. Na každé botě je připevněna sada tří koleček, kterou spojuje kabel s počítačem umístěným na zádech „bruslaře“. Ten jednak řídí jejich pohyb, jednak promítá obraz virtuálního světa do displeje připevněného před očima. Kolečka se však nepohybují tak, aby urychlila pohyb, ale aby chodce vracela zpět do pozice, ze které se vydal na cesty. Návštěvník virtuálního světa tedy může nachodil stovky kilometrů, aniž by opustil obývák. Podle autorů zařízení je takové klouzání nejlepším způsobem, jak získat pocit, že po virtuálním světě opravdu procházíte.     (Zdroj: 21@století)


21.07. 2006     Na dnešní den připadají dvě zajímavá výročí z éry divokého Západu. Roku 1865 zastřelil na náměstí města Springfield (Missouri, USA) Divoký Bill Hickok v prvním skutečném souboji divokého Západu Davea Tutta . Roku 1873 – V spáchal legendární Jesse James se svou bandou v Iowě  první úspěšnou vlakovou loupež na divokém Západě - jeho kořistí se stalo 3 000 Dolarů..

A já vás prosím příští týden o shovívavost - opět bych měl mít dovolenou, takže nashledanou 31.7. - a zachovejte Říši snů svou přízeň ...


Láska je silnější než smrt! Filmoví producenti to dobře vědí. Děti musí milovat a obdivovat své vzory, aby překonaly obranné instinkty a vrhly se do rakoviny, do kouření. Článek obsahuje videoukázky zahraničních i českých filmových celebrit.
Připravili jsme pro Vás kolekci roztomilých kuřáků a kuřaček (pod článkem), které tolik obdivujeme. Těžko se stane, že bychom neznali jméno, lépe řečno pseudonym, některé z hvězd ....

Doporučuji si článek Skrytá válka Hollywoodu na stránkách Řetěz lásky k dětem opravdu přečíst - zejména máte-li děti ve věku, kdy je již reálné nebezpečí, že jim filmové idoly s cigaretou učarují ...


Česká pobočka mezinárodní ekologické organizace Greenpeace zveřejnila seznam letošních pěstitelů geneticky modifikované Bt kukuřice MON810. Přehled uvádí nejen pěstitele GM kukuřice firmy Monsanto, ale také údaje o lokalizaci a rozloze osetých ploch.
GM kukuřice MON 810 je v několika okolních státech zakázana. V roce 1999 pěstování a dovoz osiva této GM kukuřice zakázalo Rakousko, v lednu 2005 Maďarsko a v březnu 2005 i Polsko. Její komerční pěstovní není dovoleno ani na Slovensku. Uvedené země zákaz odůvodňují neexistencí řádného monitorovacího plánu, jenž pro GM plodiny vyžaduje platná evropská legislativa.

Z údajů vyplývá, že letos je Bt kukuřicí MON810 celkem v České republice osázeno 1070 ha (údaj ze 7.7.2006). Jedná se přibližně o 0,3% z celkové rozlohy 291501 ha kukuřice pěstované v ČR na zeleno, siláž a zrno.

„Konspirace, která pěstování geneticky modifikované kukuřice obklopuje, není pouze směšná, ale i skutečně nebezpečná. Jak se mají např. sousední pěstitelé chránit a přijmout náležitá opatření proti kontaminaci, když třeba ani někdy přesně nevědí, kde se Bt kukuřice pěstuje? Zemědělci ani nevědí, co mohou udělat pro svou ochranu a jaká je vlastně právní situace ohledně GMO. Je také s podivem, že zastánci GMO se naopak nesnaží připoutat pozornost veřejnosti a ukázat ony údajně ‚skvělé‘ výsledky,“ uvedla konzultantka genetické kampaně Greenpeace ČR Magdalena Klimovičová.     (Zdroj: Společnost pro trvale udržitelný život)


Sběrači lesních plodů trápí v těchto dnech lesníky na horách. Trhají tady kila borůvek, malin nebo ostružin, které pak prodávají na trzích. Neuvědomují si ale, že tak ničí přírodu. Lesníci by se rádi bránili, příliš možností ovšem nemají. ...

... Jaké konkrétní škody svým chováním působí, vysvětluje ředitel KRNAPu Jiří Novák: "Je to rušení klidu v území, protože borůvkáři nastupují v těchto extrémních teplotách ke sběru velmi brzo ráno a narušují potravní řetězce zvěře. Druhá věc je, že dochází k mechanickému poškozování porostů." ...

...  Snad jedinou možností, jak se mohou lesníci proti komerčním sběračům lesních plodin bránit, jsou omezené vstupy do některých částí lesa.

Od 20. července se pro toto opatření rozhodla již pošesté Správa Krkonošského národního parku. Nařízení, které omezí vstup do části Krkonoš - především ve třetí zóně národního parku, bude platit do poloviny října. V první a druhé zóně parku je vstup mimo cesty a sběr lesních plodů zakázán celoročně. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 10 tisíc korun.     (Zdroj: EnviWeb)


V Devonu ve Velké Británii byl založen místním statkářem první olivový háj, což je známkou toho, že globální oteplování má skutečně významný dopad na klima v zemi. Statkář pěstuje 120 stromků z oblasti střední Itálie z Toskánska, které získal od italského zahradníka žijícího nyní ve Velké Británii. Přestože globální oteplování je nesmírný problém, může lidem přinést i určité výhody kupř. v tom, že budou moci pěstovat plodiny dříve v určitých oblastech nepěstovatelných.     (Zdroj: Agronavigátor)


Japonsku byl vyvinut počítač, který umí nasimulovat ohromné množství atmosférických jevů. Podle výzkumného týmu, který se na jeho sestrojení podílel, by mohl umět předpovídat nejrůznější katastrofy, od záplav, přes hurikány až po sucha, a to vše v globálním měřítku. Zároveň by měl dokázat předpovědět počasí pro konkrétní lokalitu až o třicet dopředu nebo odhadnout rychlost oteplování Země v příštích 300 letech. Projekt dlouhodobých předpovědí se rozjede v příštím roce, ale samotný počítač existuje už čtyři roky. Jeho jedinečnost spočívá i v tom, že za jedinou vteřinu zvládne 35,6 bilionu operací.    (Zdroj: 21@století)


Inženýři a vědci MIT představili svou vizi pro budoucí výzkum Marsu: velké množství sond, každá o velikosti basebalového míče, které by byly rozmístěny po celém povrchu planety.
Každá sonda by vážila okolo 100 gramů (4 unce) a měla by svůj vlastní malý palivový článek. "Mohla by hopsat daleko, dlouhou dobu, jen za použití několika gramů paliva," řekl Steven Dubowsky, profesor MIT (Massachusetts Institute of Technology, Cambridge) a vedoucí projektu.
Umělé „svaly“ uvnitř sondy jí umožní poskočit průměrně 6krát za hodinu, maximální rychlostí 60 poskoků za hodinu. Zařízení urazí dráhu asi 1,5 m za poskok; mohou se také odrážet nebo válet. Podle Dubowskyho do 30 dnů mohou sondy pokrýt území o rozloze kolem 130 km2.
Každá sonda ponese různé typy čidel, včetně kamer a vnějších senzorů. Sondy jsou zhotovené z odolného a lehkého plastu, který bude odolný vůči extrémně nízkým teplotám na Marsu. Palivové články budou poskytovat dostatečné teplo, aby udržely elektroniku a senzory funkční.     (Zdroj: AstroWM)


Navzdory bezprecedentnímu růstu, k němuž došlo během posledních let, světová ekonomika nejen nebere ohled na planetu a její zdraví, ale rovněž na potřeby miliard jejích obyvatel, z nich je většina odsouzena k živoření ve slumech a bez pitné vody. Vyplývá to z poslední studie vydané washingtonským nezávislým think tankem Worldwatch Institute. Ekonomové a enviromentalisté sdružení kolem Worldwatch Institute, který stojí za 160stránkovou studií, uvádějí, že loni zažila světová ekonomika rekordní navýšení produkce, spotřeby a růstu. Tento trend se však podle nich nijak nepromítl do sebemenšího zlepšení životních podmínek drtivé většiny světové populace.     (Zdroj: Econnect)


20.07. 2006     Podíváme-li se hluboko do historie, pak 20. července 1436 císař Zikmund Lucemburský schválil české požadavky (uznal kompaktáta, návrat Moravy do zemí Koruny české atd.), což otevřelo cestu k jeho přijetí za českého krále.

O hezkých pár let později, v roce 1947, se narodil slavný mexický kytarista Carlos Santana. A ještě později, roku 1969, přistálo Apollo 11 na Měsíci.


Desítky ekologů z hnutí Greenpeace 18.července 2006  protestovaly v Ivanovicích na Hané proti pěstování geneticky modifikovaných organismů (GMO). Pole osazené testovací geneticky modifikovanou (GM) kukuřicí obehnali látkovou bariérou, čímž chtěli poukázat na údajné nebezpečí genetické kontaminace okolního prostředí.

Zástupci Výzkumného ústavu rostlinné výroby, kteří geneticky upravenou kukuřici v Ivanovicích na Hané pěstují, přivolali kvůli podezření na neoprávněné vniknutí na cizí pozemek policii. Proti aktivistům nezasáhla. Pozemek patří obci a přístup na něj je volný pro kohokoliv, pokud nepáchá škody na majetku.

Ekologům se na geneticky upravených plodinách nelíbí zejména hrozba jejich nekontrolovaného rozšíření do okolního prostředí. "Vypouštíme džina z láhve. GM organismy v případě, že zjistíme jejich škodlivost, už nikdy z přírody nelze vzít zpět. Bude se nekontrolovaně šířit krajinou bez možnosti kontroly jeho mutace," uvedla konzultantka genetické kampaně Greenpeace Magdalena Klimovičová.      (Zdroj: EkoList)

Totéž asi říká zdravý selský rozum většiny lidí - kteří ovšem nejsou akcionáři firmy Monsanto a jí podobných.


Za účelem boje proti globálnímu oteplování musíme použít globální metody. Pokud se nepodaří omezit produkci plynů, způsobujících skleníkový efekt (a přírodě poručit můžeme jen těžko – sopečná činnost a další procesy rovněž obohacují atmosféru o skleníkové plyny), zbývá jediná možnost: pokusit se omezit příjem tepla ze Slunce. Roger P. Angel z University of Arizona navrhuje vynést do vesmíru obrovský deštník, jehož úkolem bude částečně ochránit naši Zemi před hrozícím globálním oteplováním. Roger Angel vypočítal, že obří slunečník o průměru 2000 km zadrží dostatečnou část záření Slunce, aby došlo k výrazné kompenzaci skleníkového efektu.    (Zdroj: AstroVM)

Budeme se tedy dále dusit ... pod deštníkem. Až bude zase ouvej, deštník se jen zvětší ... ach jo.


Ministerstvo životního prostředí vydalo 4. července souhlasné stanovisko k výstavbě rychlostní silnice R55 na Slovácku ve variantě přes evropsky chráněnou ptačí oblast Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví mezi Rohatcem a Moravským Pískem.

Podle Dětí Země, České společnosti ornitologické a Českého a Slovenského dopravního klubu může být však tato varianta pro některé druhy ptáků likvidační, takže požadovaly posoudit variantu i mimo tuto oblast. To však ministerstvo odmítlo. Přípravu R55 tak patrně postihnou další právní spory a soudní žaloby.

„Bohužel se naplnil ten nejhorší scénář o tom, že R55 bude schválena bez dalších diskusí a navíc pod patronací právě odcházejícího ministra Libora Ambrozka, který pochází z jižní Moravy,“ vysvětluje si sporný výsledek procesu posuzovaní vlivů R55 na životní prostředí Miroslav Patrik z Dětí Země.    

(Zdroj: stránky Děti Země)


Letenka "jen za 999 Kč", která nakonec stojí 2500 korun? S takovými reklamními nabídkami leteckých společností chce skoncovat Evropská unie. Podle ní jsou takové cenové kampaně zavádějící a klamou zákazníky. Evropská komise proto navrhla, aby letecké společnosti povinně uváděly úplnou cenu letenky včetně všech poplatků a daní. Propagovaná cena musí být stejná jako cena zaplacená, řekl mluvčí komise.    (Zdroj: iDNES)

No konečně z nich vypadlo něco rozumného ....


Korejci každým rokem zabijí a snědí 2 až 3 miliony psů. Na psím mase si rádi pochutnávají také Číňané. Ochránci zvířat proti těmto praktikám protestují, ale pravdou je, že ani Evropané se nemohou chlubit svým vztahem k domácím zvířatům. Drsné zacházení s hospodářskými zvířaty je problémem, o kterém vědí mnozí. Ale psi? Mohlo by se zdát, že na evropském kontinentu se mají domestikovaní příbuzní vlků celkem dobře. Někdy dokonce lépe než lidé. Jenomže ne vždy je to pravda. V britských médiích se před několika dny objevila zpráva o šokujících praktikách chovatelů dostihových chrtů (greyhoundů). Tito vysocí a štíhlí psi se dožívají 12 až 14 let věku, ale nejlepší výkonnost pro účast v závodění si udrží maximálně 2 roky. Když majitelé psů zjistí, že jejich svěřenci mají svá nejlepší léta za sebou, jednoduše se jich zbaví. Samolibý vykonavatel trestu za ztrátu výkonnosti se jmenuje David Smith, bydlí v Seahamu v hrabství Durham a v posledních 15 letech připravil speciální pistolí o život více než 10 tisíc zdravých zvířat. Za jednu popravu si účtuje 10 liber. Na svou obhajobu prohlásil, že jeho činnost je zcela "humánní".     (Zdroj: Gnosis9.net)

Nečetli jste také kdysi takovou SciFi povídku, jak jednoho dne přistáli na Zemi inteligentní psi z Vesmíru - a role pánů se otočila?


Společnost Unilever podala žádost Úřadu pro bezpečnost potravin (FSA) o povolení používat protein získávaný z ryb za použití GM technologie při výrobě zmrzlin a zmrazených ovocných krémů. K výrobě proteinu se používá krev severoatlantické ryby slimule americké (Macrozoarces americanus).     (Zdroj: Agronavigátor)

Blééééééééééééééé !!!!!!   To že je zmrzlina ????? Zlatý kachní vejce ...


19.07. 2006     Milovníci indiánek mohou dnešek slavit jako takové malé výročí - 19.července 1814 se narodil americký vynálezce Samuel Colt známý tím, že dal lidstvu do rukou první opravdu použitelný opakovací revolver s otočným bubínkem (zemřel roku 1862). kolik má jeho vynález do dneška na svědomí životů, o tom archívy mlčí ...


Americké pěstitele bavlny začíná sužovat nová noční můra - na plevelnou rostlinu Laskavec Palmerův (Amaranthus palmeri) se přenesla schopnost odolávat široce používanému herbicidu Roundup. Podle výzkumu expertů University of Georgia je odolnost laskavce vůči herbicidu Roundup dědičná (stala se stabilní součástí genetické výbavy rostliny) a vlastnost se na plevel přenesla na polích geneticky modifikované (GM) bavlny. Do ní firma Monsanto vložila metodami genetické manipulace DNA, jež zajišťuje GM bavlně odolnost vůči chemickému postřiku Roundup, který Monsanto vyrábí. Nezávislí odborníci varují, že "superplevel" přinese dramatické zvýšení výdajů pro zemědělce a ohrožení životního prostředí v důsledku zvýšené potřeby drastičtějších chemických postřiků. Odpůrci GMO varují, že se tak bohužel naplnilo jejich varování z poloviny 90. let a že vinou GMO můžeme očekávat vznik podobně nebezpečných vlastností i u dalších plevelů.     (Zdroj: stránky Společnosti pro trvale udržitelný život)


V časopisu Epidemiology se objevil článek, ze kterého vyplývá, že děti starších mužů se rodí méně vyvinuté. Muži čtyřicátníci a padesátníci mají potomky s nízkým indexem životaschopnosti. Pod pojmem životaschopnost v tomto článku rozumíme hodnotu, pro kterou se v anglosaské literatuře používá termín „apgar score“. ...

... Ze statistických šetření vyplynulo, že dvacetiletí mladíci, ve srovnání s kategorií otců čtyřicetipětiletých až padesátiletých, stejně jako těch nad padesát, mají potomky vykazující lepší životaschopnost. Potomci starších pánů a staříků měli zhruba o polovinu větší pravděpodobnost, že se jim narodí dítě, jehož koeficient životaschopnosti je mezi hodnotami 1-3. Čím nižší koeficient, tím jsou vyhlídky na přežití potomka nižší a riziko z poškození, například nedostatečným zásobením mozku kyslíkem větší .... (Zdroj: OSEL.cz)


U pavouků je mi docela záhadou, proč se jich lidé tolik štítí a proč je kolem nich, stejně jako kolem hadů, taková hysterie, zvlášť pokud je řeč o těch žijících u nás. Dneska se tedy trochu rozepíšu o pavoucích a snad i vy zjistíte, že jde skutečně o zajímavý živočišný druh, který si také zasluhuje naši pozornost. 

Já tedy, abych se přiznal, pavouky taky moc nemusím .... takže co nám o nich píšou na stránkách Příroda.cz, v článku Pavouci - slovo nahánějící hrůzu?


Od počátku července nesmí být na základě rozhodnutí Evropské unie prodávány nové televizní přijímače, počítače a další elektrické a elektronické přístroje, které obsahují řadu nebezpečný chemikálií jako olovo, rtuť nebo kadmium či kontroverzní bromované zpomalovače hoření.

"Po letech příprav vstupují konečně v platnost pravidla pro vyloučení některých velmi nebezpečných chemikálií z elektrických a elektronických zařízení, která každodenně používáme v domácnostech. V nových spotřebičích bude zakázáno užívat olovo, rtuť a kadmium, žárovky a svítidla určená pro domácnosti už nesmí obsahovat rtuť, kadmium, šestimocný chrom, polybromované bifenyly (PBB) a polybromované difenyletery (PBDE),     (Zdroj: Sdružení obrany spotřebitelů)

Nojo .... ale čím se teď vlastně bude pájet? Přece jen, když se člověk podívá do toho počítače, tak je tam těch pájených spojů spousta.


Jestli-že překročíme práh smrti, pak duch zesnulé osoby opět disponuje stejnými charakteristickými rysy chování a není to pouze nepředvídatelný duch bez osobnosti, inteligence...

Tak to alespoň tvrdí článek Psychologie duchů, který si můžete přečíst na stránkách Záhady a mystéria...


Účastníci Světové konference OSN o lehkých a ručních zbraních nedokázali přijmout dohodu, která by vedla k účinné kontrole mezinárodního obchodu se zbraněmi. Jedání skončilo bez výsledku, přestože většina vlád včetně EU a mnoha afrických a jihoamerických zemí toto úsilí podporovala. Jen několik málo států včetně USA blokovalo jednání o klíčových tématech tak intenzivně, že nebylo možné dohodnout globální pravidla, která by platila pro všechny státy. Dalšími zeměmi, které nepodpořily globální kontrolu zbraňových transferů, jsou Kuba, Indie, Írán, Izrael a Pákistán.    (Zdroj: Amnesty international)


18.07. 2006     Jak vypadá dnešní den v zrcadle dějin? 18. července 1552 se narodil Rudolf II. Habsburský, římský císař, král český a uherský.


Aktuální zpráva z Matrix-2001.cz:

Právě před několika minutami obdržel nezávislý internetový magazín Matrix-2001.cz prostřednictvím speciální informační sítě vrcholně důležité informace týkající se eskalace konfliktu mezi Izraelem a Libanonem. Jde o to, že podle těchto skutečností speciální americké vojenské síly převzaly kontrolu nad izralskými nukleárními vojenskými komplexy a to samozřejmě přímo na izraelském území. Na tento náhlý a nečekávaný americký zcela bezprecedentní tah se okamžitě nabízí celá řada otázek. Vzhledem k tomu, že očekávám v průběhu následujících 24 hodin další vývoj této události a Matrix bude samozřejmě u toho očekávejte v této záležitosti další aktualizace !!!! Podrobné informace o tom co se vlastně přihodilo již v následující krátké reportáži.


Zemská atmosféra má i přes množství škodlivin zatím dostatek vlastních "čisticích prostředků". K tomuto závěru došli podle časopisu Nature vědci po pětiletém rozboru těchto potřebných látek v atmosféře. Jejich měření provedl tým odborníků z Výzkumného centra v západoněmeckém Jülichu a Německé meteorologické služby.

Nejdůležitějším čističem atmosféry, plynného obalu země, je takzvaný hydroxylový radikál. Atmosféra podle nových poznatků reguluje vlastní čištění daleko efektivněji, než se doposud předpokládalo. Slunce při tom hraje klíčovou úlohu.      (Zdroj: EkoList)


Ač to zní šíleně, světlo světa spatřil sofistikovaný model, jenž by mohl umožnit ověřit existenci dalšího prostorového rozměru v rámci halucinogenní teorie bránového světa ....

.... před časem se objevily názory, podle nichž jsou některé dodatečné rozměry, minimálně jeden další, nejen nemalé, ale možná i rovnocenné těm třem stávajícím prostorovým rozměrům. To je rozhodně zneklidňující. A nejen to. Dokonce se již objevil matematický model s ambicí umožnit test M-teorie a existence dalších slušně velkých rozměrů.     (Zdroj: OSEL.cz)


Člověk nemusí být zaměstnancem chemičky, aby se vystavoval expozici toxických látek, stačí sedět v kanceláři. "Nyní to prokázaly výsledky měření přítomnosti chemických látek v prachu z kanceláří a pracovišť na čtyřech místech České republiky. Nedostatečná kontrola, kterou máme nad chemickými látkami používanými do různých výrobků způsobila, že prach v kancelářích a bytech obsahuje látky, které ohrožují reprodukci, imunitní systém anebo se kumulují v našich tkáních a negativně působí na hormonální systém. I vysoko v horách se tak můžete v meteorologické observatoři setkat s nezanedbatelnými koncentracemi ftalátu DEHP uvolňujícího se z PVC, který je reprotoxický. Musíme se nyní ptát, zda to změní nová chemická politika Evropské unie REACH," komentoval výsledky rozborů prachu předseda Arniky RNDr. Jindřich Petrlík.      (Zdroj: tisková zpráva sdružení Arnika)


Nejen pyramidy Egypťanů - Atlanťanů mají astronomickou orientaci, ale i záhadné město [Teotihuacán] Teotihuacán nedaleko Mexika a záhadné obrazce na planině Nazka v Peru i podivné kavkazské kameny, i portugalské dolmeny, které plní roli kalendáře civilizace Atlantidy a také Lemurijců.

Ve vzdálenosti cca 50 km od Mexika se rozkládá starý Tiahuacan, který místní obyvatelé [Teotihuacán] nazývají „ městem bohů „. Velkolepá je projekce tohoto města v jehož středu jsou dvě pyramidy pojmenované na Pyramidu Slunce a Luny a také soubor chrámů „citadel“. Výška pyramidy Slunce je 63 metrů a čtvercová základna v obvodu je 1000 metrů. Sluneční pyramida je o 19 metrů vyšší jak pyramida Měsíční.

Vědci nedávno zjistili, že vzájemný vztah mezi těmito pyramidami a citadelou je stejný jako vztah mezi drahami pohybu planet Merkuru, Venuše a Marsu.

Za citadelou kdysi protékala posvátná bystřina v uměle vybudovaném kanálu. Nedaleko od ní leží ruiny neznámé stavby. Její vzdálenost od střední linie citadely odpovídá vzdálenosti mezi Sluncem a Jupiterem. I Saturnu zde odpovídala jedna ze staveb, která je však v současné době také zničená.Od cesty mrtvých do střední linie Měsíční pyramidy v tomto městě je vzdálenost, která odpovídá vzdálenosti planety Uran. Za Měsíční pyramidou je hora, jejíž výška odpovídá známé planetě Neptun a nedaleko této hory je věž, kterou místní obyvatelstvo nazývá „kvítek“.     (Dále čtěte na stránkách Tajomstvá našej planéty)


V souvislosti s odhalením předávání osobních údajů z mezinárodní mezibankovní sítě SWIFT vládě USA a CIA se na český Úřad na ochranu osobních údajů obrátila mezinárodně působící nevládní organizace na ochranu soukromí, Privacy International. Podle ní vše nasvědčuje tomu, že vládě USA se bez zákonné opory v českém právu předaly i osobní údaje a záznamy o bankovních transakcích českých občanů.

"Vše nasvědčuje tomu, že předávání dat probíhá zcela bez vědomí příslušných dozorových úřadů. Pokud je nám známo, tyto aktivity stále probíhají. Množství předávaných údajů se pohybuje v řádu milionů záznamů; zřejmě se jedná o plošný monitoring, nikoliv o právně podložené vyšetřování jednotlivých případů.", uvedl Simon Davies, ředitel Privacy International.       (Zdroj: Brány vnímání)


Dlouhověkost je především genetickou záležitostí. Stačí se podívat na rodokmen a základní předpoklady, kolika let se dožijete, jsou jasné. Přesto lidí, kteří se dožívají sta let, rychle přibývá.

Kromě genetických faktorů, které ovlivnit nejdou, určuje délku našeho života životní styl, co člověk jí, jak odpočívá, jaký má vztah k životu. Nejde vůbec jen o to dožít se stovky. Nejnovější trendy nabádají, že důležité je život si užívat i v seniorském věku. Britští vědci prováděli rozsáhlý výzkum, který měl odpovědět na otázku, jak toho dosáhnout. Některé rady, které z něj vyplynuly, jsou v rozporu s klasickými lékařskými doporučeními.      (Zdroj: 100+1)


17.07. 2006     V pondělí 17. července podle Lunárního kalendáře začíná pro náš organismus biologické pozdní léto.


Výhradně přírodní barviva byla u nás používána k barvení oblečení a ostatního textilu do poloviny 18. století. V Čechách a na Moravě se barvíři dělili na tzv. černobarvíře (barvili na černo, na modro a na hnědo) a krasobarvíře (barvili na žluto, červeno a zeleno). Byly proto využívány zdroje některých přírodních barviv, které se nacházely i u nás. Například mořena barvířská se pěstovala v okolí Prahy a Brna už v 17. století. Po celý středověk se v Čechách a na Slovensku pěstoval také boryt a šafrán (na Moravě už od 13. století). Na zušlechtění lněných výrobků se tak podíleli nejen barvíři pláten, ale taky běliči a mandlíři. Po rozvoji syntetických barviv (po roce 1860) došlo k likvidaci porostů barvířských rostlin. Od této doby místo nich začal chemický průmysl vyrábět syntetické náhražky. Začátkem 21. století je tak přírodními barvivy barven pouze zlomek z vyrobeného textilu.

O tom, které byliny lze k barvení používat, se dočtete na stránkách EkoListu


Pořád si škvaříte mozek pomocí mobilních telefonů? Prázdninové dvojčíslo WM magazínu vám k tomu nabízí článek Největší biologický experiment všech dob ...

Jakýsi astronom kdysi zavtipkoval, že kdyby Neil Armstrong v roce 1969 s sebou vzal na Měsíc mobil, jevil by se ze Země jako třetí nejmocnější zdroj mikrovlnného záření ve vesmíru, hned po Slunci a Mléčné dráze. Měl pravdu. Život se vyvinul v zanedbatelných úrovních mikrovlnného záření. Rostoucí počet vědců míní, že naše buňky ve skutečnosti využívají mikrovlnného spektra k vzájemnému dorozumívání, jako když si děti šeptají potmě, a že mobilní telefony do tohoto šepotu vpadají jako zvuk sbíječky. V každém případě je pravdou, že my všichni, ať už mobil užíváme nebo ne, jsme ve dne v noci ostřelováni dávkami mikrovlnného záření, které jsou asi deset miliónkrát silnější, než průměrné přirozené pozadí. A je také fakt, že za většinu tohoto záření vděčíme technologii, která se vyvíjela od sedmdesátých let.

Co se týče mobilních telefonů, jestliže si je přikládáte k hlavě poškozujete svůj mozek hned několika různými způsoby. (...ale to se dočtete ve zmíněném článku ...)


Londýnská policie spotřebuje třicet balení opalovacího mléka denně, aby ochránila koně albína před vlnou veder, která postihla Velkou Británii. Kůň, kterému policisté říkají Sunny, má genetickou chorobu, která ho zbavila melaninu. Má velice málo nebo žádnou pigmentaci, která by ho ochránila před sluncem.

Policisté proto požádali o pomoc prostřednictvím internetu a jedna farmaceutická společnost darovala policejní stanici pět galonů opalovacího mléka s ochranným faktorem padesát. "Tolik jsme se o Sunnyho báli, obzvláště teď v době veder, kdy je teplota na maximu," řekl novinářům mluvčí londýnské policie.     (Zdroj: Novinky.cz)


Biologický věk člověka se nemusí shodovat s jeho skutečným věkem. Záleží na genetických dispozicích i životním stylu jednotlivce. Jeho zjištění, stanovení rizik a následná léčba ovšem může podle specialistů výrazně pomoci prodloužení lidského života. "Biologický věk je rozdíl mezi biologickým stavem člověka a kalendářním věkem. Pokud ve stáří 30 let je zjištěn biologický věk 37, je situace špatná a je potřeba s rychlejším stárnutím něco dělat. Stejně tak se může při měření zjistit, že klientovi je 28 let. Potom jsou jeho způsob života a návyky v pořádku ....

..... Zjištění věku zahrnuje komplex lékařských, laboratorních, klinických i funkčních vyšetření. Na jeho základě jsou pak stanovena potenciální rizika a prognózy a vyhodnocen návrh nápravných opatření. ....(Zdroj: ZdravCentra.cz)


Zajímavé ...

Užívejte si slunce a nebojte se ho. Jaký je předpis na elixír života? Slunce, voda, pár piv a sauna. Mnoho vědců se domnívá, že drobné stresy jako horko při opalování nebo v sauně jsou pro tělo prospěšné. Dokonce tak prospěšné, že můžete omládnout. Tento efekt má i své jméno hormesis. Byl zkoumán v laboratorních podmínkách, a pokud se plně uplatní na lidech, může jim to prodloužit aktivní život až do devadesátky. Drobné stresující faktory nastartují v člověku mechanismus, který zajišťuje průběžné opravy organismu. Pokud poškození není příliš velké, enzymy opraví nejen škody způsobené nedávným drobným stresem, ale i jiná poškození.
     Existují nepřímé důkazy, že drobné stresy mají na dlouhověkost pozitivní vliv. V letech 1980 až 1988 výzkumníci z Hopkinsovy univerzity v Baltimoru sledovali 28 000 dělníků z loděnic a zkoumali na nich následky mírného ozáření. Zjistili, že úmrtnost dělníků vystavených mírné radiaci byla o 24 procenta nižší než v kontrolní skupině, která ozáření vystavena nebyla. Hormesis, tedy mírný stres, lze způsobit i dietou. Gerontologové se domnívají, že nízkokalorická dieta blížící se hladovění je tím správným druhem mírného stresu, který by si člověk měl dopřát, pokud se chce dožít vysokého věku. V každém případě vybudí a nastartuje organismus. Nezodpovězenou otázkou zůstává, jak velké by tyto mírné stresy měly být, aby ještě působily kladně. Kde jsou hranice?     (Zdroj: 100+1)


V roce 1976 letí americký Viking nedaleko Marsu a vyfotografoval na jeho povrchu obrovskou, gigantickou lidskou hlavu, kterou nazvali Sfingou, protože tu byla nápadná podoba s hlavou Sfingy v Gíze. Současně vyfotografoval i ohromné pole poseté pyramidami.

Američané velmi rychle zchladili vášně - prý na Marsu žádné pyramidy ani sfinga nejsou, všechno je jen hra světla a stínů, optický klam - iluze. Ale i přes tato tvrzení se do světového tisku v 80. létech prosákla fakta o existenci komplexu pyramid na Marsu. Nakonec v listopadu 1994 Národní správa aeronautiky a kosmického výzkumu (NASA) oficiálně prohlásila: „Sfinga i pyramidy na Marsu existují“. Všechna tato léta v NASA probíhala tajná práce, snímky z Vikingu analyzovaly ty nejlepší počítače. Po vyřčení onoho tajemného a tolik očekávaného slova ANO byla zahájena speciální tisková konference. Vznik pyramid na Marsu odhadli na dobu od 9 tisíc do 5 milionů roků.    (Zdroj: Tajomstvá našej planéty)


07.07. 2006     Když jsem se tak díval, co na dnešek připadá za zajímavé výročí, zaujal mne čínský svátek zvaný Chih Nu - což je Svátek Mléčné dráhy ... moc pěkné, že?

V sobotu 8.července si můžeme připomenout rok 1497, kdy Vasco de Gama vyplul na první přímou evropskou výpravu do Indie.

Devátého července 1357 položil v 5:31 císař Karel IV. základní kámen Karlova mostu v Praze. Ve světě se slaví Mezinárodní den vězňů - ten zavedl papež Jan Pavel II. - a také začíná Týden Baltského moře. A do třetice - OSN vyhlásila devátý červenec v roce 1975 za Světový den veterinárních lékařů.

Pokud se tu příští týden neobjeví žádné zprávičky, pak se podařilo a odjel jsem na týden na dovolenou. Všem příznivcům Mostu do Říše snů přeji krásné snové léto a ničím nerušené dny dovolených.


Britští aktivisté označili spotřebu balené vody za “ekologické šílenství“ poté, co testy prokázaly, že pitná voda z vodovodní sítě ve Spojeném království je nejčistší na světě. V Británii se každý rok prodá více než dvě miliardy litrů balené vody a toto číslo ročně roste o devět procent. V průměru stojí balená voda 95 pencí, a její cena se tak blíží benzínu, zatímco průměrná cena za vodu z kohoutku dosahuje jedné libry za 10 000 litrů, napsal deník Independent.     (Zdroj: EcoMonitor)

Fakt je, že můj přítel vodohospodář Jarda tvrdí, že voda dodávaná vodárnami má kojeneckou kvalitu. A pokud nám z ní doma teče něco trochu jiného, jsou na vině vodovodní řády, kde je potrubí staré třeba 100 let a tím pádem i netěsné ... a navíc se pak při poklesech a zvýšení tlaku při opravách uvolní usazené kaly, které budí dojem, že z kohoutků teče bahno.


luminátoři nikdy nikam nespěchají a jejich taktika je krůček po krůčku ustřihávat tu a tam, protože toho si nikdo nevšimne. Každý spoléhá na ochranné systémy demokracie bránící proměně vlády v diktaturu a drobné přistřihávání svobody nepůsobí nijak nebezpečně oproti otevřeným totalitám. Jenže s postupem času jak velký zbývá rozdíl řekněme od hrozby vězení novinářům píšících o utajovaných skutečnostech (k čemuž již došlo ) a tím, kdy na rovinu začnou být novináři zatýkání za články kritizující vládu (jak je tomu dnes v Číně). V Japonsku nedávno dokonce navrhli anti-konspirační zákon, který záludným způsobem omezuje svobodu projevu. Součástí pozvolného ovlivňování světa je zejména vytváření myšlenkové půdy pro své lokaje - ti kteří mají tyto plány realizovat musí vědět proč a jak, čemu věřit - např. v nutnost eugeniky (profesor Pianka kupříkladu může posloužit jako nábor studentů eugeniků, kteří se shlédli v jeho přednáškách o nutnosti řízení porodnosti, později zaměstnáni v tomto oboru. a kladné ohlasy opravdu byly - soudě podle reakcí některých studentů. tak tomu bude asi vždy). V duchu Orwellova Velkého bratra členové strany musí sami plně věřit tomu co dělají.

(dále viz článek Tajemní vládci Země na Matrix-2001.cz)


Greenpeace se snaží získat 1 milion podpisů z celé Evropy pod petici žádající zavedení povinného značení výrobků ze zvířat krmených geneticky modifikovanými organismy (GMO). Chceme tak zabránit nepozorovanému průniku geneticky upravených organismů do potravin prostřednictvím krmiva pro dobytek. V současné době není povinné označovat produkty živočišné výroby, jakými jsou maso, vejce a mléčné výrobky, které pocházejí ze zvířat krmených krmivem s obsahem GMO. Tato mezera v legislativě vede k tomu, že spotřebitelé nemají o potravinách veškeré informace. Přitom pouze důsledné označování výrobků nám může zaručit skutečnou svobodu výběru.

Podívejte se na informační leták; můžete si také stáhnout text petice ve formátu DOC k vytištění.


Jaká je podstata světa, ve kterém žijeme? Existuje objektivní realita? Mohou subatomární částice komunikovat mezi sebou bez ohledu na časoprostorová omezení? Může lidská mysl nebo mysl jiných živých bytostí ovládat stroje? Zajímavé vědecké výzkumy a experimenty, o nichž pojednává tento článek, mohou být interpretovány rozdílně. Záleží jen na vás, jak si na položené otázky odpovíte vy.     (Zajímají-li vás takové otázky, čtěte na Gnosis9.net)


U některých druhů mravenců vědci předpokládají, že se při návratu do hnízda orientují podle důležitých bodů v prostředí. Většina z nich si také cestu chemicky značkuje. Pouštní druhy  jsou však v monotónním prostředí, ve kterém se navíc jakákoli látka velmi rychle vypaří, odkázáni na zcela jiné „technologie“. Již dříve bylo zjištěno, že k určení směru využívají polohu Slunce. Nicméně o tom, jak odhadují vzdálenosti, se mohlo jen spekulovat.
Němečtí zoologové z Univerzity v Ulmu náhodou zjistili, že mravenci, kterým se zkrátí poslední články končetin, nejsou schopni nalézt cestu domů. Napadlo je tedy, že si nějakým způsobem krokují vzdálenosti. Svou teorii pak potvrdili v několika pokusech, kdy nechali zdravé jedince naučit se vzdálenost zdroje potravy od hnízda a pak je do podobného prostředí vysadili znovu buď s prodlouženými, nebo zkrácenými končetinami. Jedinci s nohama prodlouženýma o 1 mm si o 50 % zacházeli, ti s kratšími končetinami naopak v půli cesty zastavili a hledali hnízdo. Vědci si zatím nejsou jistí, jak mravenčí krokoměr funguje, předpokládají však, že je součástí nervového systému. Vzdálenost uložená do paměti se pak při každé návštěvě hnízda vymaže, aby mohl mravenec na další cestu vyrazit s prázdným záznamem.     (Zdroj: 21@století)

Jakpak by se asi "vědcům" líbilo, kdyby z kosmu přiletěli obří mravenci a zkoušeli jim zkracovat nohy? Na takovou věc se zmůže jen člověk ...


Chemická látka I3C, která je obsažena v brokolici, květáku a zelí, dokáže "opravit" DNA v buňkách, a tím zabránit jejich rakovinnému bujení. Zjistili to vědci z Georgetownské univerzity ve Spojených státech. Podle vědců má stejnou vlastnost také genistein - látka obsažená v sóji. Souvislost mezi zmíněnými druhy zeleniny a nižším rizikem onemocnění rakovinou bylo známé už dříve. Výsledky studie otištěné v časopise British Journal of Cancer vysvětlují, jak se to děje. "Teď je jasné, že funkce určujících rakovinných genů je ovlivňována složením naší potravy," řekl šéf vědeckého týmu Eliot Rosen. Podle něj ale ještě musí být funkce obou látek na geny prozkoumána na molekulární úrovni.     (Zdroj: CelostniMedicina.cz)


04.07. 2006     Čtvrtého července slaví USA Den nezávislosti - a to již od roku 1776, kdy americký Kongres schválil Prohlášení nezávislosti, čímž vznikly Spojené státy americké.

 V roce 1789 vyšlo v Praze první číslo Krameriových C. K. poštovských novin. Roku 1837 byl zahájen provoz na první dálkové železniční trati - a to mezi britskými městy Birmingham a Liverpool. V roce 1790 se narodil sir George Everest, britský voják a geodet, po němž byla přejmenována nejvyšší hora světa Ču-mu-lang-ma na Mount Everest.

Následujícího dne, 5.července, slavíme jako státní svátek Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje slavený u příležitosti jejich příchodu na Velkou Moravu roku 863 (u nás viz Cyril a Metoděj - svátek slavných bratří v nesprávné datum a Jak se o Cyrilu a Metodějovi psalo před sto lety)

A z jiného soudku ... 5.července roku 1946 byly světu poprvé představeny bikiny .... sympatické výročí....

Další den, 6.7. 2006, máme další státní svátek - roku 1415 byl podle rozhodnutí Kostnického koncilu upálen na břehu Rýna mistr Jan Hus jakožto kacíř (u nás viz K osobnosti Mistra Jana Husa a Mistr Jan Hus: „Duši nezahubí smrt, ale špatný život“). Výročí upálení Jana Husa bylo 6.7. roku 1925 vyhlášeno státním svátkem ČSR, což vedlo ke konfliktu s Vatikánem, se kterým byly odjezdem papežského nuncia fakticky přerušeny diplomatické styky.

6.červenec byl také významným dnem skupiny The Beatles ... roku 1957 se John Lennon poprvé setkal s Paulem McCartney. a o sedm let později, roku 1964, byla premiéra prvního filmu skupiny The Beatles – A Hard Day's Night. Šestý červenec má v kalendáři také jedno velmi zajímavé celosvětové výročí - je to Světový den polibku !


V prázdninovém čísle WM magazínu se mimo jiné seznámíte s výsledky expedice do Bosny - k vykopávkám tamních pyramid. Závěry jsou asi pro mnohé z nás poměrně překvapující - expedice neobjevila nic, co by naznačovalo, že tři kopce skrývají opravdu díla uměle vytvořená člověkem. Členové expedice jsou přesvědčeni, že všechny kamenné útvary připomínající umělý kámen nebo kamenné obložení stěn, jsou přírodního původu.


Máme tu ten slavný bodový systém .... a například v Brně městská policie měřila rychlost v úseku, kde se smí jezdit šedesátkou. Radar měli strážnici nastavený tak, aby ukázal každého, kdo jede víc než 62 kilometrů v hodině.

Někteří odborníci i státní policisté proto strážníky kritizují. Podle nich měli být alespoň v prvních dnech shovívavější.

"My jsme našim lidem doporučili, aby některé drobnější přestupky přecházeli. Strážníci nám ale dopředu avizovali, že oni budou tvrdí, prostě se na to těšili," řekl jeden z šéfů okresní dopravní policie, který kvůli možným neshodám s kolegy strážníky nechce být jmenován.

Když se tak dívám na ručičku tachometru u mé Octavie, tak je silná asi tak 3 km/h .... Takže pokud bych chtěl jet opravdu tou šedesátkou, musel bych sledovat jak debil, zda vidím dílek na tachometru ručičkou přesně zakrytý - protože jak by tam byl průsvit, už bych platil ... zase jak debil. Přitom stačí změna sklonu vozovky a auto se rozjede hned malinko rychleji ... Ach jo .... strážníci dostali pokyn plnit městské pokladny ....

Mám tu jednu perličku ... V naší republice se pohybuje hezkých pár desítek tisíc Felicií. Měl jsem ji také - nevím, zda je to u všech, ale tachometr mi začínal bůhvíproč ne od nuly, ale od dvaceti. No a leckde, třeba u pump, jsou značky omezující rychlost na 20 km/h. Takže - jakmile se tachometr pohne, máte tam přes 20 ... a body+pokutu jisté.... Ale jak poznám, že se mi tachometr zrovna teď ukáže 20? Asi jako když máte vyndat z vody párek vteřinu před prasknutím ...

Zajímavý článek: Bodový systém vede i k absurditám


Ruští vojenští analytici s obavami sledují aktuální změny ve stavu pohotovosti leteckých sil uvnitř Spojených Států. Na tuto situaci reagoval prezident Putin, který uvedl do stavu pohotovosti prakticky všechny strategické síly Ruské republiky právě jako odpověď na aktuální situaci v souvislosti se čtyřmi leteckými základnami v USA. Jde o to, že čtyři vojenské letecké základny obdrželi příkaz “vzdušné pohotovosti”. Jde o leteckou základnu v Colorádo Springs a další nedaleko Denveru. Ve hře je také letecká základna v Cheyenne Mountain, která má vyhlášený stupeň pohotovosti “Bravo plus”. Existuje pět úrovní pohotovosti: Normální, Alpha (minimum), Bravo (střední), Charlie (vysoký) a Delta (kritický). Bravo plus je mírně vyšší jak čistý střední stupeň pohotovosti. Dvě základny a to již zmíněná Cheyenne Mountain a Buckley obdrželi příkaz “vzdušné pohotovosti” od generála Freda Klotze již před několika dny. Tato situace zcela jistě ovlivní činnosti základny Vandenberg v Kalifornii a vojenské základny letectva Patrick na Floridě.

Další informace najdete v reportáži na Matrix-2001.cz


Svět prochází masivními klimatickými změnami. Kritická hranice už byla překročena. Oteplování v posledních 50 letech nemá v mnohatisícileté historii Země obdoby a nelze ho srovnat ani s oteplením ve středověku (mezi roky 1000 a 1300). V blízké budoucnosti se rozpustí všechny ledovce v tropickém podnebném pásu. Četné a hustě zalidněné oblasti přijdou o zásoby pitné vody. Hladina moří se zvedne a zaplaví území s nízkou nadmořskou výškou. Rostoucí počet a intenzita extrémních povětrnostních jevů je důrazným varováním a ukázkou toho, co bude následovat. Vědecký tým pod vedením předního světového glaciologa Lonnieho Thompsona ze Státní univerzity v Ohiu 30 let zkoumal ledovce v sedmi lokalitách na severní i jižní polokouli. Výsledky dlouholeté práce byly shrnuty ve studii publikované 30. června 2006 v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).     (Zdroj: Gnosis9.net)


Družice Cluster objevila „syčící“ kosmický prostor. Nad našimi hlavami, tam, kde se zemské magnetické pole setkává se stálým tokem plynu ze Slunce, jsou tisíce bublinek přehřátého plynu, které neustále vznikají a zanikají.

Překvapující objev družice Cluster pomůže vědcům konečně pochopit vzájemné působení slunečního větru a zemského magnetického pole.

Družice se setkávají s bublinami vždycky, když se nacházejí nad Sluncem osvětlenou stranou Země, ve výšce mezi 13 až 19 zemskými poloměry.

Bubliny, známé jako „hustotní díry“ (density holes), jsou oblasti kosmického prostoru, kde hustota plynu prudce klesá (10krát), zatímco teplota zbývajícího plynu skokem vzrůstá ze 100 000 na 10 000 000 °C (100krát).     (Zdroj: OSEL.cz)


Ministři životního prostředí EU debatovali v Lucembursku o selhání EU ve věci řádného vyhodnocení rizik plynoucích z uvolňování geneticky modifikovaných organismů (GMO) a o uplatnění principu předběžné opatrnosti.

Aktivisté Greenpeace překvapili účastníky zasedání vztyčením 25 soch Svobody, držících vidličky a opásaných šerpami se slovy „Svoboda Evropy být GMO-free!“ Sochy symbolizují spotřebitele 25 členských států Unie a tlak, který na ni vyvíjejí USA.

Greenpeace vyzývá ministry životního prostředí k zastavení povolování GMO a vypracování detailních a právně závazných (vymahatelných) procesů, které zajistí uplatnění principu předběžné opatrnosti.     (Zdroj: stránky Greenpeace.cz)


Víte, koho financujete pokaždé, když tankujete do nádrže vašeho auta? Nová elektronická publikace Dětí Země informuje o činnosti společnosti Shell a jejích negativních dopadech na životní prostředí po celém světě.

"Od Nigérie po Texas, od Filipín po Jižní Afriku, Shell nerespektuje životní prostředí či potřeby místních komunit a jeho ředitelé jsou stejně odtržení od svých činů a neodpovědní za ně jako vždycky."

Publikace popisuje problémy s chováním Shellu v devíti různých lokalitách a na závěr vyvozuje potřebu zavedení povinné společenské odpovědnosti korporací.

Třicetistránková brožura o velikosti 2,5 MB je v angličtině ke stažení ve formátu PDF.


V pondělí 3.července 2006 ráno nás docela těsně minula jedna z blízkozemních planetek. Prolétl kolem Země ve vzdálenosti jen o málo větší než je od nás vzdálen Měsíc. A to už je na planetku dost blízko. Blízkozemní asteroid 2004 XP14 se totiž přiblížil k Zemi na 0,00289 AU (to je pouhý 1,1 násobek vzdálenosti Země - Měsíc). (Zdroj: Komety.cz)


03.07. 2006     Tak jsem hledal, co bych sem dal, že se třetího července stalo významného nebo jaké se slaví výročí ... a kupodivu jsem nic zvláštního nenašel... Tak mě napadlo ... co si vymyslet výročí vlastní? Tyto stránky se jmenují Most do Říše snů .... tak proč nevyhlásit den snů? A protože sny neznají národů ni hranic - navrhuji Vesmírný den snů. Tak jo ... slavnostně zakládám dnem 3.7. 2006 Vesmírný den snů ..... A ať máte jen samé hezké sny ...


Všechny elektrické a elektronické přístroje přicházející na trh ve 25 členských zemích EU nesmí od soboty obsahovat některé nebezpečné a jedovaté látky jako olovo, rtuť či sloučeniny bromu. Podle sdělení Evropské komise všechny země příslušnou směrnici z roku 2003 řádně převedly do svého práva; počínaje 1. červencem začne EK kontrolovat její dodržování.

Zákon přímo souvisí se směrnicí o povinné recyklaci elektrických a elektronických přístrojů, která platí od loňska. Jeho účelem je nevystavovat rizikům dělníky zabývající se rozebíráním přístrojů za účelem recyklace a zabránit pronikání nebezpečných látek do přírody tam, kde jsou tyto přístroje ještě likvidovány na skládkách nebo ve spalovnách.      (Zdroj: EkoList)


Něco k zamyšlení na Matrix-2001.cz - článek Existuje plán zredukovat obyvatelstvo planety Země na 500 milionů jedinců ?

... Ilumináti si údajně totiž myslí, že na této planetě je nadbytečné množství lidí a proto se tento počet neustále snaží snižovat výrobou nových nemocí, prodejem rakovinotvorného mléka pro kojence (výsledků nikým nekontrolované chemické modifikace z velké rodiny výrobků Monsanto corporation ), pomocí Tamiflu a jiných vakcinací a v neposlední řadě pomocí válek.


Na našem kontinentě existuje 450 letišť. Létá z nich pět tisíc letadel patřících 130 evropským leteckým společnostem, ročně přepraví miliardu cestujících. U toho ale nezůstane, soudili odborníci, kteří se minulý týden sešli na konferenci Letecké dny 2006 pořádané ve Vídni ve spolupráci s Evropskou komisí. Někteří odhadovali, že do roku 2020 se počet přepravených pasažérů zdvojnásobí, podle jiných se má dokonce ztrojnásobit.

K cíli je zatím daleko Avšak to se může stát jen za předpokladu, že se podaří snížit ekologickou zátěž z letecké dopravy. Například emise oxidu uhličitého, významného "skleníkového" plynu, který rozehřívá zeměkouli, se z letecké přepravy v Evropě zvýšily od roku 1990 o sedmdesát procent. Evropská komise se tedy rozhodla tento trend změnit. Už v roce 2001 vyhlásila, po dohodě s průmyslem, cíl snížit do roku 2020 emise oxidu uhličitého na přepraveného cestujícího o polovinu. Což fakticky znamená zmenšit stejným dílem spotřebu paliva ve srovnání se stavem na začátku století. Dalším vyhlášeným úkolem je omezit emise oxidů dusíku na pětinu, a také snížit hluk z letecké přepravy o deset decibelů.     (Zdroj: EnviWeb)


Supermarket Lidl, který měl vyrůst v těsné blízkosti základní školy a jehož stavba by znamenala pokácení sedmi desítek vzrostlých stromů, v Ostravě-Porubě stát zřejmě nebude. Zastupitelstvo městského obvodu Poruba po diskusi s obyvateli 27. 6. 2006 jednohlasně zamítlo směnu pozemků, nutných pro postavení obchodu. Na zasedání zastupitelstva se sešlo zhruba čtyřicet odpůrců stavby obchodu. Neustále však platí souhlas Rady městského obvodu, na jehož základě běží územní řízení o stavbě supermarketu. Dle starostova tvrzení však rada neučiní žádné kroky pro výstavbu supermarketu Lidl. Pokud se v září povede změnit územní plán, nebude na tomto místě stát žádný supermarket.

Proti supermarketu, který měl vyrůst na křižovatce ulic Slavíkova a 17. listopadu těsně u základní školy se postavili lidé z okolí, pedagogové základní školy i ekologické sdružení Arnika.     (Zdroj: stránky sdružení Arnika)


Evropští ekozemědělci odmítají návrh jednotného loga pro biopotraviny v EU, stejně jako snahu EU toletovat obsah geneticky modifikovaných organismů (GMO) v biopotravinách. Právě tyto změny však navrhuje evropská směrnice pro ekologické zemědělství, kterou připravila Evropská komise a kterou má během podzimu projednávat Evropský parlament.

Předseda německého svazu ekozemědělců Bioland Thomas Dosch počínání Evropské komise otevřeně kritizoval: "Komise při projednávání návrhů nezohledňuje připomínky profesních svazů a naše kritika padá pod stůl."

Biozemědělci odmítají prosazování povinného loga EU pro označování biopotravin spolu se zákazem privátních svazových značek, protože ty často garantují lepší kvalitu pro spotřebitele než vyžadují kompromisní evropské normy. Návrh směrnice EU také předpokládá zvýšení možného obsahu GMO v biopotravinách a osivech až do výše 0,9 procenta.    (Zdroj: stránky Společnosti pro trvale udržitelný život)


Nejstarší jeskynní kresbou v Česku se může pyšnit jeskyně Býčí skála v Moravském krasu. Geometrický tvar vytvořený uhlem vědci podrobili dvěma analýzám a zjistili, že jde o výtvor z mladší doby kamenné. Tedy z období okolo 3200 let před naším letopočtem.
Kresba připomíná mřížku. "Zda jde o nějaký rituální obrazec nebo část větší kresby, to se již nepodaří zjistit," řekl Ivan Balák ze správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Kresbu i s dalšími výtvory našli před časem jeskyňáři v takzvané Jižní odbočce Býčí skály, a to 150 metrů od vchodu do podzemí.
Je to místo, v němž kdysi bádal i Jindřich Wankel, který v jeskyni objevil slavnou sošku bronzového býčka a doklady o rituálním pohřbu velmože ze starší doby železné.     (Zdroj: BOIOHAEMUM.cz)


Mistrovství světa ve fotbale, které se hraje v Německu, závratně zvyšuje prodej bot, dresů, triček a různých doplňků, ale nejvíc dominují trhu fotbalové míče. Odkud pocházejí míče používané na mistrovství a dalších 40 milionů kusů vyrobených ročně? ...

... Míče, které najdeme v obchodech se sportovními potřebami po celé Evropě, se vyrábí především v Pákistánu (konkrétně v regionu Sialkot), Thajsku a v Číně. ...

... Region jako Sialkot (na severovýchodě Pákistánu) dokáže zajistit až 60 % světové roční produkce fotbalových míčů a zaměstnává podle odhadů zhruba 40 000 pracujících; jsou často špatně placeni, zbaveni zastoupení v odborech a pracují v nepřijatelných podmínkách. Mnozí z nich jsou teprve děti.    (Zdroj: Sdružení Obrany Spotřebitelů)


30.06. 2006     Třicátého června je ve světovém měřítku jedním z dat kdy je v případě potřeby zavedena přestupná sekunda. Přestupná sekunda je jednosekundová oprava nepravidelně aplikovaná v systému měření času UTC - koordinovaného světového času. Jejím cílem je udržovat tento čas synchronní s nepravidelnou rotací Země. Dalším takovým termínem je 31. prosinec.

Podívejme se, čím se zapsalo datum 1,července do historie ... tak třeba se v roce 1930 uskutečnily Českoslovensé aerolinie první mezinárodní let u nás - bylo to na lince Praha-Zagreb. O něco dříve - v roce 1850 - byly v Rakousku-Uhersku vydány první poštovní známky. No a ve světě je první červenec slaven jako Mezinárodní den družstev.

Druhý červenec je Světovým dnem neidentifikovatelných létajících objektů - čili UFO !!!. Římskokatolická církev slaví svátek Navštívení Panny Marie.


Česká republika se 27.června  na schůzi ministrů životního prostředí EU snažila ovlivnit vznikající novou legislativu o odpadech v EU tak, aby umožňovala národním orgánům bránit pohybu komunálního odpadu mezi jednotlivými členskými státy. Podpořily ji v tom země Visegrádu i některé další.

ČR také protestovala proti návrhu posunout spalovny komunálního odpadu za určitých podmínek do kategorie zařízení k využití odpadu. Do takových energeticky účinných spaloven by pak bylo možné dovážet odpad z jiných oblastí EU, aniž by se tomu dalo bránit. České stanovisko však nezískalo většinovou podporu a návrh zůstal v "tematické strategii nakládání s odpady" obsažen, ovšem se zmínkou o této výhradě pro budoucí jednání o závazné směrnici.      (Zdroj: EkoList), viz též tisková zpráva MŽP)


Podle výsledků nedávného průzkumu veřejného mínění jsou občané států EU stále přesvědčeni, že geneticky modifikované potraviny jsou pro společnost rizikem. Vědci a producenti GM potravin tudíž budou muset vyvinout ještě značné úsilí, aby prosadili akceptovatelnost GM potravin a přesvědčili spotřebitele o jejich pozitivech. Průzkum, který byl proveden z podnětu Evropské komise, ukázal, že ačkoliv biotechnologie pro medicínské a průmyslové účely má značnou podporu veřejnosti, převážná většina obyvatel v zemích EU je toho názoru, že geneticky modifikované potraviny by neměly být podporovány a doporučovány. Pro agropotravinářskou biotechnologii ze zprávy vyplývá, že „ pokud u nových GM plodin a potravin nebudou jasně prokázány výhody a pozitiva pro spotřebitele bude i nadále pokračovat jejich odmítavý postoj“.     (Zdroj: Agronavigátor)

Což naštěstí svědčí o tom, že zdravý selský rozum "veřejnosti" je dílem stále zachován. Teď asi bude následovat vymývání mozků reklamní kampaní .... aby se zisky molochů produkujících GM potraviny konečně zmnohonásobily a zmutované rostliny zaplavily Zemi ...


Světelné znečištění (angl. light polution) je důsledek nehospodárného nakládání se světlem, kdy ze světelného zdroje zbytečně uniká do prostoru velká část světla, která by měla být absorbována při použití (např. veškeré světlo z pouliční lampy by v ideálním případě mělo být plně absorbováno chodníkem). Uniklé světlo způsobuje, že v noci v našich městech nejsou osvětleny jen chodníky a silnice, jak by to mělo správně být, ale i celá obloha na desítky kilometrů daleko, což je rozhodně nežádoucí.     (Zdroj: Příroda.cz)


Nová móda terénních motorek a čtyřkolek má negativní dopad na lesní hospodářství. Organizované skupiny si totiž jako cíl svého řádění vybírají lesy, které doslova likvidují. Lesníci jsou proti nim ale bezbranní.

Krušné hory - Stále více lesníků si stěžuje na drzost a bezohlednost motorkářů, kteří drancují lesy na Karlovarsku. Všichni se ale shodují, že neexistují žádné zákonné páky, jak jim ve vjezdu do lesa zabránit.     (Zdroj: EnviWeb)

Jo .... zato máme skvělou novou vyhlášku, podle který když zapomenete sundat z okna auta starou dálniční nálepku, můžete dostat až 100 000 Kč pokutu ... Ale grázlové a gauneři se jen chechtají ...


Označení "biopotravina" se stává pomalu celkem vžitým - co ale přesně si pod tímto pojmem představit?

Biopotraviny jsou produktem ekologického zemědělství, ve kterém se hospodaří šetrným způsobem ke zvířatům, půdě, rostlinám a přírodě vůbec. Nepoužívají se pesticidy, umělá hnojiva a geneticky modifikované organismy (GMO). Zvířata se chovají s možností výběhu nebo pastvy, krmí se přirozenými krmivy bez stimulátorů růstu či hormonálních přípravků. Při jejich zpracování nejsou použita umělá barviva, aromatické a konzervační látky, dochucovadla a další cizorodé přídavné látky.

Jak biopotraviny poznáte? Čtěte na stránkách CelostniMedicina.cz


Důsledným dopíjením piv za úsporu ječmene - tyto plakáty bývaly v hospodách někdy v padesátých letech minulého století ... Takže ječmen ... ale pivo lze také dělat z pšenice.

A pšeničné pivo má v Čechách dokonce svou tradici - do 16. století dokonce převládalo. Pak začal jeho soumrak, v 19. století se vznikem pivovarského centra v Plzni jasně triumfovalo pivo tohoto typu, ale ještě za první republiky činilo pšeničné pivo 2 procenta výroby.
Mimochodem - pšeničné pivo je oproti plzeňskému typu použitelné v gastronomii. Pokud se někdy podíváte do starých kuchařek, najdete tam řadu receptů na různé pivní polévky apod.. Když je zkusíte vyrobit z piva klasického, nedopadne to moc dobře, při větším použití piva začne vystupovat do popředí výrazná hořkost (nepoužije-li se pivo černé; něco jiného je nalít trochu piva do guláše, něco jiného je pivo jako základ pokrmu). V minulosti se ovšem tyto recepty realizovaly zřejmě především právě s pivem pšeničným. V Pivovarském době tak dnes z pšeničného piva vyrábějí například i speciální pivní marmelády.     (Zdroj: ScienceWorld)


Osm desetin promile alkoholu v krvi řidiče budou policisté od soboty posuzovat jako trestný čin, za který může soud uložit až tříleté vězení. To odpovídá zhruba dvěma až čtyřem vypitým pivům. Řidiči se ale mohou soudním trablům vyhnout, když jakýkoli test na alkohol odmítnou.

Mohou sice dostat až padesátitisícovou pokutu, přijít o sedm bodů nebo i o řidičák, ale hrozbě záznamu v trestním rejstříku, či dokonce vězení uniknou.

To platí i o těch, kteří jsou již podmíněně odsouzeni a hrozilo by jim vykonání odloženého trestu.

Pokud se však testu podrobí a bude jim naměřeno více než 0,8 promile, o sedm bodů a možná i řidičák stejně přijdou a pokutě neuniknou. Jinak řečeno, zákonodárci fakticky nabádají opilce k odmítání testů na alkohol, pokud pro ně budou větším zlem.     (Zdroj: Novinky.cz)

Nová vyhláška plná absurdit ... viz výše... zřejmě ti, co ji sestavovali, měli mnohem více než 0,8 promile v krvi.


29.06. 2006     Devětadvacítého června 1945 se tehdejší Česká republika o pěkný kus zkrátila ... SSSR anektoval Podkarpatskou Rus a začlenil ji jako Zakarpatskou oblast do Ukrajinské SSR.

Před 213 lety - 29.6. 1793 - se narodil Josef Ressel, český vynálezce lodního šroubu.


Stromem roku Pardubického kraje se stala tisíciletá lípa z Vendolí na Svitavsku. ...  Lípa bude region reprezentovat v celostátním finále.

K lípě ve Vendolí se údajně váže pověst o 14 lakomých mlynářích a žebravé cikánce. Za jejich hamižnost se cikánka pomstila tím, že proklela pramen. Vyschl a mlýny po čase zanikly. Vendolští chtěli pramen obnovit, ale jakmile začali kopat, spustila se silná průtrž mračen a jen zázrakem se nikdo z nich neutopil. Silná bouře zasáhla lípu rostoucí právě u horního mlýna. Blesku odolala a v její dutině se brzy objevil výmladek. Dnes přitahuje lípa pozornost svým mohutným, zvláštně rostlým kmenem.     (Zdroj: EkoList)


Ptačí chřipka v květnu zahubila sedm členů jedné indonéské rodiny. Virologické vyšetření zemřelých dalo nyní za pravdu těm, kteří tvrdili, že ptačí chřipka se může přenášet z jednoho člověka na druhého a že šíření nemoci nemusí být omezeno jen na přímý kontakt s nemocnými ptáky.

Smutný případ rodiny na Sumatře, kde v květnu virus H5N1 způsobil smrt sedmi lidí, se znovu dostává na přetřes v odborných zdravotnických časopisech. Není tomu proto, že infekce postihla tolik lidí v jedné rodině, ale proto, že jde o první případ, který dal vědcům do ruky argument, že platí to, na co mnozí již dříve poukazovali - že se virus H5N1 může mezi lidmi šířit.       ('Zdroj: OSEL.cz)


Pěstování plodin pro energetické a technické účely má velký ekologický význam projevující se v omezení skleníkového efektu, v úspoře neobnovitelných zdrojů surovin a energie, ve snížení prašnosti v ovzduší a v omezení zaplevelenosti území. Další příznivý efekt je ve vzniku nových pracovních příležitostí a v makroekonomických přínosech. Technické využití biomasy navozuje ekologicky příznivé technologie a umožňuje vznik nových produktů, které neškodí životnímu prostředí.

Podrobný rozbor perspektiv pěstování netradičních energetických rostlin, vhodných pro podmínky mírného klimatického pásma, najdete na stránkách BIOM.cz


Britské úřady schválily nový lék pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Vyrábí se z konopí. Zatím povolily jeho dovoz z Kanady, kde ho lékaři mohou předepisovat už od června 2005. Nazývají ho Sativex. Aplikuje se formou ústního spreje. Zmírňuje neovladatelné křeče svalů lidí postižených roztroušenou sklerózou. V Británii ho budou moci předepisovat jen lékaři se zvláštním oprávněním.     (Zdroj: Agronavigátor)


Obyvatelé Beskyd si stále více považují, že se do těchto hor začínají vracet šelmy, které se zde roky neobjevovaly. Obtíže způsobovaly jen v prvních letech výskytu místním chovatelům ovcí, útoky však polevily.

Obyvatelům kraje není stále více lhostejné životní prostředí a jeho stav. A nemusí jít pouze o čistotu ovzduší ve městech, která se v poslední době zhoršuje. Někteří lidé si také více váží toho, že se v posledních patnácti letech vrátily do mrtvých řek ryby a do lesů a polí dlouho neviděné živočišné druhy. Mnozí lidé si zvykli i na to, že se před zhruba dvanácti lety do Beskyd vrátily po desítkách let velké šelmy, jako je například pro někoho možná hrozivý vlk.

Ekologičtí aktivisté a ochranáři se dnes snaží propagovat či podporovat návrat medvěda a vlka do moravskoslezských hor především jako důkaz výrazného ozdravování přírody.

Ovšem i mnozí myslivci už se zřejmě smířili s tím, že vlk a medvěd prostě do horských lesů patří a nesnaží se už z Beskyd dostat i za cenu smrti těchto zvířat.     (Zdroj: Šelmy.cz)


Tři a půl roku po tragické nehodě raketoplánu Columbia a rok po nepříliš vydařené misi STS 114 obnovuje NASA lety svých kosmických korábů - 1.července 2006 má odstartovat raketoplán Discovery (STS 121).

Prvním úkolem mise je prověrka všech pozměněných systémů a zjištění, zda jsou učiněná opatření dostačující. Druhým úkolem je dopravit na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) potřebné zásoby a také jejího třetího člena – němce Reitera. ISS obývá od nehody Columbie jen dvoučlenná americko-ruská posádka. Protože raketoplány nemohly létat, bylo zásobování stanice omezeno jen na ruské nákladní lodě Progress, a proto musel být počet členů posádky snížen na dva.

Start raketoplánu můžete v online přenosu sledovat na stránkách Instantních astronomických novin


Z dosavadního výzkumu vyplývá, že čím více starších bratrů má chlapec, tím pravděpodobněji bude homosexuálem, ale důvod pro tuto skutečnost byl neznámý.  Nová kanadská studie zjistila, že příčina je daleko pravěpodobněji biologická a nikoliv společenská ...

...  Je pravděpodobné, že ženské dělo považuje mužský plod za "cizí".Vyvolává to reakci imunitního systému, která pravděpodobně sílí s každým dalším počatým dítětem mužského pohlaví. Protilátky imunitního systému mohou ovlivnit vývoj mozku u mužského plodu.

Konkrétní mechanismus však dosud není znám.      (Zdroj: Britské listy)


Ve Spojených státech se v současnosti mikročipy příliš nevyrábějí, probíhá tu hlavně jejich vývoj. Proto jsou i bezpečnostní složky nuceny většinu komponent své elektroniky dovážet ze zahraničí, hlavně z východní Asie. Týká se to i mikročipů zabudovávaných do pokročilých zbraňových systémů. Pentagon vyslovil obavu, že by toho některé státy mohly zneužít k narušení fungování obrany. Zmínky padly například o „zadních vrátkách“, které umožní přístup virům, případně o pozměněné technologii výroby, která bude mít za následek kratší dobu využitelnosti, než je u daných součástek obvyklé. Takové zásahy do mikročipů jsou podle Američanů neodhalitelné. Obavy o bezpečnost vyústily v nový projekt armádní agentury DARPA, jehož cílem je vyvinout systém, který by poškozenou elektroniku dokázal eliminovat dřív, než napáchá nějaké škody. Zatím nejlepším řešením se zdá vývoj samoopravitelného mikročipu, který by se sám přepínal zpět do stavu před hackerským zásahem proradného nepřítele.      (Zdroj: 21@století)


Britský prodejce erotických pomůcek LoveHoney.co.uk začal testovat novou pilulku, která by měla zpříjemnit párům sexuální dovádění. Tabletka totiž dokáže změnit chuť spermatu. To pak může chutnat například jako jablečný džus.

Tabletka se bere dvakrát denně po dobu jednoho měsíce a tradiční, pro mnohé nepříjemnou chuť spermatu osvěží a promění v jablečnou pochoutku.     (Zdroj: Novinky.cz)
Co na to ale chuděry spermie? A co když se taková spermie křížená s jablkem ukáže jako životaschopná až příliš? Bude pak mít dítě šťopku a bubáka ???? Třeba to časem dojde tak daleko, že budeme mít v jednom prsu mléko s příchutí kakaa a ve druhým ... co já vím .... vaječnýho koňaku ...


28.06. 2006     Osmadvacátého června roku 1914 byl v Sarajevu spáchán atentát na následníka trůnu Rakousko-uherské monarchie - Františka Ferdinanda d`Este. Byla to (zřejmě vítaná) záminka k rozpoutání první světové války.


Nový umělý útes ze starých nákladních aut mají v Thajsku, kde úřady nechaly u jižního pobřeží shodit do moře 189 vysloužilých popelářských vozů. Cílem je přilákat do propletených vraků ryby - a s nimi i rybáře, informovala agentura AP. Vozy, které původně sloužily ke sbírání tun odpadků v Bangkoku, byly shozeny do Thajského zálivu asi 5,5 kilometru od jihothajské provincie Pattání.   ...

... Obavy, že shození člověkem vytvořených předmětů zničí mořské ekosystémy vyvracejí například tisíce tun válečných trosek od lodí po letadla, které se potopily do nádherných lagun jihotichomořských ostrovů během druhé světové války. Mořské prostředí je přijalo, obklopilo rostlinami i živočichy a vytvořilo z nich unikátní miniaturní ekosystémy.  (Zdroj: EkoList)


Po horolezcích přichází ve vysokých nadmořských výškách Viagře „na chuť“ také cyklisté. Některým zvyšuje jejich výkon až o 45%....

.... penis a plíce toho mají více společného, než by se na první pohled mohlo zdát. Měl na mysli sdílení stejného fyziologického regulačního prvku - rozšiřování cév potlačením aktivity enzymu fosfodiesterázy. Na tomto principu funguje lék, známý pod komerčním označením Viagra. Podstatou citovaného článku bylo, jak si čtrnáct horolezců pod Mount Everestem Viagru pochvalovalo.  Měli po ní podstatně lepší cirkulaci krve a také její okysličení bylo lepší, netrpěli horskou nemocí.
Dalo se čekat, že u této první vlaštovky užití Viagry u sportovců, dlouho nezůstane a že po ní brzo sáhnou další. Už je to tady. Jsou to cyklisté. Ani tentokrát nejde o žádné amatéry, pokusy se dělaly na deseti trénovaných cyklistech.  ... Čtyři z deseti účastníků pokusu zareagovali svými výkony na podání Viagry. Na zbývajících šest cyklistů to nemělo žádný vliv.  Fakt, že látka nepomůže každému, spolu s vedlejšími negativními účinky, jako je bolení hlavy, dává tušit, že se nebude jednat o výhodu pro každého.     (Zdroj: OSEL.cz)


Jsou bílé, šedé i černé, k večeru se zabarvují do červena. Jen zřídkakdy je jich obloha zcela prostá. Plují nám nad hlavou, padá z nich voda, sníh a létají blesky. Zásadně ovlivňují počasí, jsou krásné i hrozivé a hlavně nekonečně rozmanité. Poznejme je!

mrakyMraky vznikají ze vzdušné vlhkosti. Pokud obsah vodních par ve vzduchu přesáhne tzv. stav nasycení, dojde ke kondenzaci přebytečné vodní páry a ta se mění v kapičky vody či krystalky ledu – tedy mraky. Čím je teplota vzduchu nižší, tím rychleji dochází k nasycení. Ke vzniku mraků je proto potřeba stoupavých vzdušných proudů, ženoucích vodní páru do vyšších a chladnějších vrstev atmosféry. K přeměně vodní páry v kapalné nebo pevné skupenství dochází kolem tzv. kondenzačních jader, tvořených například pylovými zrnky, částicemi prachu či krystalky mořské soli.

Rozeznáváme deset základních druhů mraků: (Jaké to jsou - čtěte článek na stránkách Moskyt.cz)


Dva malé satelity Pluta, objevené loni, už byly pojmenovány. Jasnější, vnější satelit s předbězným označení S/2005 P 1 dostal jméno Hydra a slabší a vnitřní z dvojice objevených malých satelitů, označovaný jako S/2005 P 2 se už nyní jmenuje Nix.

Jak známo z klasické řecké mytologie, Hydra je strašlivý netvor s hadím tělem a devíti hlavami. Nix pak je bohyně temnot, noci a též matka Chárona. Obojí se k podsvětnímu božstvu Plutu docela hodí.      (Zdroj: Planetky.cz)


Hlavní město Praha přináší několik novinek pro pražské cyklisty. Jedna z nich má usnadnit přepravu kol v metru. Od května až do konce roku 2006 běží zkušební doba, po kterou je možné na zadní plošině každého vagonu převážet až dvě kola. Tím se podstatně zvyšuje přepravní kapacita metra pro bicykly.

Předchozí stav umožňoval přepravovat maximálně dvě kola jen na zadní plošině posledního vozu. Navíc v pracovní dny v době dopravní špičky bylo převážení kol omezeno. Od května lze kola přepravovat bez časového omezení. Důvodem změny je snaha zlepšit nedostatečnou kapacity přepravy kol. Například o víkendech bylo možné za starého stavu přepravit pouze 16 kol za hodinu v každém směru. V praxi však bývá kol přepravováno více, což zhoršovalo podmínky přepravy v posledních vozech vlaků metra pro všechny cestující. Změnou podmínek dochází ke zvýšení teoretické kapacity jedné soupravy metra na 10 jízdních kol.

Ilustrační foto: Martin Mach/EkoList

Užitečné mohou být tipy, které vozy metra jsou v jaké části trasy volnější, kde se otvírají dveře na pravé straně ve směru jízdy a jak zaparkovat kolo, aby co nejméně překáželo - (čtěte na stránkách EkoListu)


Britský Trading Standards Institute (TSI) provedl šetření zaměřené na oblíbená dětská jídla. Mezi nejpopulárnější potraviny u dětí v současné době patří cereální snídaně, hotové přesnídávky/lehké obědy „lunchbox foods“, nejrůznější křupky, dezerty, cukrovinky, hotové pokrmy, pizza a drobné snacky jako arašídy atd. U některých sledovaných potravin bylo zjištěno až dvojnásobné množství soli a tuku oproti doporučovaným dávkám. Při nejhorší kombinaci potravin s obsahem snídaňových cereálií, snacků, hotových lunchboxů, cereálních tyčinek, čokoládových tyčinek, hotových pokrmů, dezertů s nejvyšším obsahem tuku a nápojů mohou děti konzumovat až 133,7 g tuku denně. Při konzumaci potravin s nejvyšším obsahem soli mohou děti dosáhnout příjmu více než 13,5 g soli denně, což je více než dvojnásobek maximálního doporučovaného množství pro děti ve věku od 11 do 14 let.     (Zdroj: Agronavigátor)

...a televizní reklamy doslova vymývají mozky těmi nejkřupavějšími tyčinkami s obsahem půl litru mléka na 100 g tyčinky ..... Ale proč se pořád všechno vlastně vnucuje jako "křupavé" ??? Co třeba křupavý jogurt s příměsí písku ???


Chystáte se o prázdninách někam do zahraničí, nebo zůstanete v Čechách? Přesnou předpověď na celé prázdniny meteorologové bohužel nejsou schopni vydat, nicméně můžeme vám nabídnout přehled toho jak vypadá letní klima a co tedy můžete od počasí v červenci a srpnu nejspíše očekávat u nás i v Evropě.     (Informace najdete na stránkách Příroda.cz)


Česká společnost ornitologická vyhlásila Boletice na Českokrumlovsku významným ptačím územím roku 2006. Při slavnosti v nedaleké Horní Plané ekologové zdůraznili, že území boletického vojenského újezdu má mezinárodní význam, protože v něm žijí vzácné a ohrožené druhy ptáků. Proto tam podporují takzvanou měkkou turistiku, ale odmítají stavbu lyžařského areálu, který prosazuje kraj.    (Zdroj: Econnect)


Na západě čínské metropole Pekingu vyrostla unikátní ekologická administrativní budova. Má ušetřit téměř tři čtvrtiny energie spotřebované běžnou stavbou, informovala agentura DPA.

Technická zařízení v osmipatrové budově určené pro přibližně 400 úředníků sbírají dešťovou vodu a společně s pisoáry, v nichž se nepoužívá voda, se podílejí na úspoře běžně používané vody z vodovodu. Solární panely na střeše zarostlé rostlinami ohřívají vodu pro umývárny. Vyrábějí též pět až šest procent elektrické energie potřebné pro chod budovy. Inteligentní systém osvětlení ušetří až 20 % energie normálně potřebné na svícení.     (Zdroj: EnviWeb)


27.06. 2006     Na dnešek připadá u nás významný den - Den památky obětí komunistického režimu; ten den se v roce 1950 odehrála poprava čtyř odsouzených ve vykonstruovaném politickém procesu s Dr. Miladou Horákovou a spol. - popraveni byli Milada Horáková, Záviš Kalandra, Jan Bouchal a Oldřich Pecl.

Celosvětově se slaví Světový den sdělovacích prostředků a Světový den rybářství. A dále je tu ještě Světový den diabetiků; ten byl vyhlášen roku 1991 Mezinárodní federací diabetu a Světovou zdravotnickou organizací.


Tzv. Jidášovo evangelium bylo napsáno na papyru, druhu papíru vyráběného z usušených vodních rostlin. Když se svazek papyru dostal v roce 2001 do rukou konzervátorů, rozpadal se na kusy. Poselství, které nese toto evangelium, je natolik překvapivé, že vyvolává pochybnosti o své pravosti. Ve smyslu tohoto svazku není Jidáš zaprodancem, který zradil svého pána za třicet stříbrných polibkem a později se z pocitů viny oběsil. Je to spíše hrdina, který narozdíl od ostatních učedníků Kristovi opravdu rozumí a vezme na sebe úlohu zatracení. Otázek kodex nastoluje více, než zodpovídá. A navíc i v dávných dobách se psaly fikce...

Pokud byste chtěli na fotografiích vidět, z jakých fragmentů restaurátoři papyrové stránky skládali, podívejte se na stránky National Geographic.


Dobrá zpráva ... 30. května 2006 guvernér státu Wisconsin Jim Doyle podepsal zákon, který pod trestní sankcí zakazuje požadovat po osobě, aby si nechala implantovat mikročip. Na přípravě zákona se podíleli i aktivisté a odborníci organizace CASPIAN, která se zabývá RFID čipy a ochranou soukromí jednotlivců. Od zákona si slibují, že znesnadní výrobci čipů VeriChip určených pro implantaci lidským bytostem, společnosti VeriChip Corporation, prosazování čipování osob.     (Zdroj: Econnect)


Poblíž Říma byla nalezena vzácná etruská hrobka uvnitř které se dochovala řada fresek. Hrobka pravděpodobně pochází přibližně ze sedmého století před naším letopočtem. Její nález je velmi čerstvý, archeologové, kteří se domnívají, že starověká freska znázorňuje tři lvy, ji objevili 16. června. Nález zatím nese pracovní název "hrobka zuřivých lvů". Jedná se o zatím nejstarší nalezenou etruskou hrobku, ve které byly objeveny malby. Etruskové patří mezi nejzáhadnější kultury v historii Evropy. Obývali především Apeninský poloostrov a to v době mezi osmým až šestým stoletím před naším letopočtem. Jejich původ je nejasný, podle jedné teorie přišli do oblasti mezi Alpami a řekou Tiberou z dnešního Turecka, zastánci tzv. západní teorie jsou přesvědčeni o tom, že jejich původ je třeba hledat v Alpách. Nemálo vědců, zejména italských, pak věří, že Etruskové jsou původními obyvateli Itálie. První města Etruskové začali zakládat v osmém století př. n. l. Během sta let dokázali ovládnout severní Itálii, čímž přišli do konfliktu s Řeky. Boje s nimi trvaly až do šestého století př. n. l. Etruskové v nich zaznamenali střídavé úspěchy, ale nakonec je válka vyčerpala a Etruskové začali ztrácet vliv. Ze severu na ně tlačili Keltové, z jihu pak Římané, se kterými v době přelomu letopočtu postupně splynuli.      (Zdroj: 21@století)


Aktivisté a posádku lodi Greenpeace Arctic Sunrise, které  během poklidného protestu před zasedáním Mezinárodní velrybářské komise (IWC) zatkla policie, byli propuštěni s pokutou. Nenásilný protest  měl upozornit na velké množství zabitých velryb, které japonští velrybáři ulovili během poslední lovné sezóny v tzv. jihooceánské velrybí rezervaci.
Pokuta však není nic proti ceně, kterou všichni platíme za ztráty způsobené neustálým lovem velryb a destrukcí oceánů. Je ironií, že vláda Sv. Kryštofa se staví velmi otevřeně ke kupování hlasů v Mezinárodní velrybářské komisi. Minulý rok obdržela od Japonska 5 359 094 dolarů a pomoc od jejího rybářského průmyslu.     (Zdroj: Greenpeace.cz)


Kdy vlastně lidé začali sbírat houby ? Podle historických pramenů lze bez rozpaků říci, že dávno. Starořecký botanik Theofrastos (asi 300 let př. n. l.) už znal smrže, lanýže a žampiony, jejichž řecký název mykos dal jméno celému vědnímu oboru - mykologii. Říman Plinius st. (1. stol. n. l.) houby rozdělil da dvou skupin, na jedlé a jedovaté. Přesně podle toho, jak byly užívány. Ty jedlé v kuchyni, ty druhé k travičství. Prý i císař Caludius byl svou ženou Agrippinou otráven muchomůrkou zelenou.     (Zdroj: Příroda.cz)


Toužíte po nevšedním cestovatelském zážitku? Potřebujte se na chvíli zcela odříznout od civilizace? A nechcete přitom trávit dlouhých dvanáct hodin v letadle při cestě na opuštěné exotické destinace v Asii nebo Karibiku? Necelé dvě hodiny letu z Prahy a po několika hodinách cesty na katamaránu se stejně dobře dostanete mimo dosah hlučných turistů a hektické civilizace. Můžete jíst čerstvě vylovené ryby a humry, koupat se na nedotčeném ostrově v průzračně čistém Jaderském moři a rozjímat při západu slunce. Chorvatské majáky nabízejí nevšední exotiku za dobré peníze a na dosah ruky.

Pronájem majáků zajišťuje výhradně cestovní kancelář Adriatica, infolinka 800 188 555, . Zde se dozvíte nejen ceny, ale také konkrétní informace k jednotlivým majákům, cestovní podmínky apod.      (Zdroj: EnviWeb)


Na zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC), které se tento týden konalo v St. Kitts, dosáhl blok, usilující o obnovu lovu velryb, většiny hlasů. Deklarace ze St. Kitts a Nevisu, která byla odhlasována 33 hlasy proti 32,  popisuje moratorium na lov velryb, které platilo od roku 1986, jako záležitost, „jejíž další trvání není nutné“.

Byl to hlas Dánska, který byl tím rozhodujícím a způsobil, že státy hájící lov velryb získaly většinu. Česká republika hlasovala prostřednictvím svého komisaře proti zrušení moratoria na lov velryb - letos stejně jako v loňském roce. Dánsko je jedinou zemí EU, která lov podpořila. Peter Davies, ředitel Světové společnosti pro ochranu zvířat (WSPA) zdůraznil, že dánská vláda jedná v rozporu s demokratickými principy – podle průzkumu veřejného mínění totiž pouze 5% Dánů lov schvaluje.     (Zdroj: Nadace na ochranu zvířat)


Tým astronomů pod vedením University v Michiganu možná ví, jak černé díry rozsvěcují vesmír. Nová data z rentgenové observatoře Chandra poprvé ukázala, že klíčem k tomuto velmi jasnému a překvapujícímu světlu je silné magnetické pole.
Odhaduje se, že až polovina z celkového množství záření ve vesmíru od Velkého třesku až do současnosti, pochází z materiálu, který „padá“ do superhmotných černých děr, včetně kvasarů, nejjasnějších známých objektů. Po desetiletí se vědci snažili pochopit, jak černé díry, nejtmavší objekty vesmíru, mohou generovat tak obrovské množství záření.     (Zdroj: AstroVM.cz)


Američtí akademici došli k závěru, že Země se otepluje nejrychleji za poslední 2000 let a že závěry komise pod vedením Manna, Bradleyho a Hughese z konce 90. let, která před takovým vývojem varovala, "byly zřejmě pravdivé". Uvedla to televize CNN s odvoláním na odborníka Washingtonské univerzity Johna Wallace.

"Zeměkoule je nyní nejteplejší za posledních 400 let, a možná i za více roků," řekl Wallace.      (Zdroj: Brány vnímání)


26.06. 2006     Dnešní výročí ... nic moc ... je to jednak Mezinárodní den boje proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi (vyhlásilo Valné shromáždění OSN 7.12. 1987) a jednak Mezinárodní den na podporu obětí mučení (Den spojených národů na podporu obětí mučení).


Pand velkých, snad nejznámějšího kriticky ohroženého druhu na světě, je možná více, než vědci předpokládali. Nová studie přinesla důkazy, že by jich mohl být až dvojnásobek, napsal deník Independent.

Vůbec poprvé bylo možné pandy přesněji spočítat, a to díky metodě DNA fingerprintingu. Analýzou jejich trusu se ukázalo, že by divoce žijících pand mohly být až 3 000. Po posledním sčítání v roce 1998 se přitom zdálo, že jich zbývá pouhých 1 600. Ani s počtem 3 000 jedinců však pandy, potravou zcela závislé na bambusu, nemají ani zdaleka vyhráno. Stále jsou extrémně vzácné a vysoce ohrožené - ostatně proto si je organizace WWF vybrala v roce 1961, kdy byla založena, do svého znaku.     (Zdroj: EcoMonitor)


A ještě jedna skvělá zpráva: medvědí populace se opět natrvalo usadila v Česku. Petr Stýblo ze Svazu ochránců přírody soudí, že v Beskydech nyní přebývá pět medvědů, kteří k nám přišli ze Slovenska, kde jich žije 700. Podle odborníků je nyní důležité, aby medvědi vyvedli v Česku i mladé, což je hlavní předpoklad jejich definitivního zabydlení. Narození medvíďat je totiž podle inspektora zvěře pražské zoo Zbyňka Šíši důkazem, že medvědům jimi vybraná lokalita vyhovuje, protože je lidé při zakládání rodin neruší. "A pokud to tak bude i v Beskydech, začnou se staří do svých brlohů vracet a vyvádět nové a nové mladé," řekl Šíša listu. Medvědi do českých hor podle expertů patří a bez potíží se v nich uživí.     (Zdroj: EkoList)


Smaragdové desky Thota Atlantského ... Minulost deskových tabulek předložených na následujících stránkách je podivná a jde daleko za přesvědčení současných vědců. Jejich stáří je ohromující, někde kolem 36.000 let před Kristem. Autorem je Thoth, antlantský král-kněz, který po potopení své vlasti založil kolonii ve starověkém Egyptě. To on postavil Velkou pyramidu v Gíze, chybně připisovanou Cheopsovi. Do ní včlenil své znalosti starověké moudrosti a také bezpečně uschoval záznamy a nástroje dávných Atlanťanů. Nějakých 16.000 let vládl starověkému národu v Egyptě, přibližně od roku 52.000 před n. l. do 36.000 před n. l. V tomto období byly dávné barbarské rasy, mezi kterými se on a jeho následovníci usadili, pozvednuty na vyšší civilizační stupeň.     (Dále čtěte na stránkách Matrix-2001.cz)


Skoro třetina obyvatel Česka by dnes byla ochotná připlácet na palivo, pokud by věděla, že je šetrné k přírodě.

Z vysokoškolsky vzdělaných lidí by ekologické palivo podpořil dokonce každý druhý. Ukázal to telefonický průzkum společnosti Factum Invenio.

Z tisícovky dotázaných by si na ekologické palivo připlatilo 28 procent - z toho šest procent zvolilo odpověď "rozhodně ano" a 22 procent "spíše ano".     (Zdroj: EnviWeb)

Samozřejmě .... pokud si ale někdo nezačne z ekologie dělat dojnou krávu ...


Pokud si příbytek zbavujeme nepříjemných pachů chemickými přípravky, nemělo by nám být jedno, z čeho jsou vyrobeny. Některé chemikálie znemožňují v buňkách spustit procesy označované jako „možnost poslední volby“. Jde o naprogramované procesy, které automaticky zajistí u buňky sebevraždu (apoptózu), pokud se nádorově zvrhne. ...

... Zápachy z toalet, přepálených olejů z kuchyní a mnohé další, bude nejlépe řešit hygienou, čistotou a především větráním. Pokud to z nějakého důvodu není možné, a volíme řešení za pomoci „chemie“, pak bychom o přípravku neměli nechat rozhodovat náš nos. Vůně citrónů, ambry, fialek a levandule by pro nás měla být podružná. Náš pohled by měl sklouznout na zadní stranu přípravku, jestli tam nebude mezi řádky napsáno některé ze synonym a obchodních značek pro naftalen: Tar camphor, White tar, PAK, NAP, albocarbon, Mighty 150, Mighty RD1. Případně PDCB, což je zase označení pro para-dichlorobenzen. Obě zmíněné chemikálie mají totiž na buňky stejně neblahý vliv.  A to, že tyto přípravky prodávají i „zdravotnická zařízení“, tomu žádný význam nepřikládejte.     (Zdroj: OSEL.cz)


Pokrmy ve školních jídelnách základních škol ve Velké Británii budou muset na 1. září 2006 odpovídat novým požadavkům (na středních školách od září 2009).

V rámci každého jídla musí být žákům podány nejméně dvě porce ovoce nebo zeleniny a smažené pokrmy budou přípustné nejvýše dvakrát týdně. Pravidelně musí být podáváno kvalitní maso, drůbež a ryby. Budou zakázány pokrmy s vysokým obsahem cukru, tuku a soli.To by mělo zaručit přísun esenciálních živin, vitaminů a minerálií.      (Zdroj: Agronavigátor)

Dobrá myšlenka ... ale zase - jen pokud si z ní někdo neudělá kšeft.


Aerostaty s pokročilou technologií by mohly brzy poskytovat podobné pohledy na vesmír jako Hubblův kosmický dalekohled (HST), ovšem za zlomek finančních nákladů na astronomické družice. To je závěr nově vypracované studie. ...

... astronomové také sní o využití balónů, neboť ty mohou operovat ve výškách 20 km či ještě výše – tedy nad 95 % atmosféry, a také nad oblačností. Dalekohledy v takovéto výšce by poskytovaly čistý, téměř kosmický pohled na vesmír.     (Zdroj: AstroVM.cz)


Nové kolosy supermarketů a hypermarketů nedeformují zdaleka jen charakter našich měst a předměstí a nepředstavují zdaleka jen ekologické ohrožení. Deformují také sociální strukturu a ohrožují ty vrstvy, které historicky garantovaly rozvoj občanské společnosti.
Podle zkušeností ze západních zemí připadá na každá dvě nově vytvořená pracovní místa v supermarketu zánik tří pracovních míst v síti malých obchodů. Každý nově budovaný supermarket od Plzně až do Havířova se pyšní tím, kolik pracovních příležitostí vytváří. Vždy se však mlčí o tom, kolik jich v důsledku nově postaveného obchodního monstra zaniká. Nejde přitom zdaleka jen o absolutní počty.
Snad ještě podstatnější je změna kvality pracovních míst. Víme, že tradičním základem středních vrstev jsou drobní soukromníci. Z nově vytvářené vrstvy českých živnostníků a podnikatelů, jejíž renesance započala rokem 1989, tvoří přibližně jednu třetinu právě majitelé drobných obchůdků. Tito lidé získali své obchody v malé privatizaci, nejednou se přitom zadlužili. Než se mohli nadechnout, započala expanze supermarketů. Majitelé "obchůdků na rohu" jsou touto expanzí bezprostředně ohroženi. Supermarket postavený do vzdálenosti deseti a více kilometrů výrazně snižuje jejich tržby. To v situaci, kdy často ještě ani nestačili splatit své úvěry.      (Zdroj: NESEHNUTÍ, Brno)


Nestěžujte si na růst kriminality. Doba kamenná byla daleko nebezpečnější. Dokazují to nejnovější archeologické nálezy z Velké Británie. V období 4000 až 3000 let př. n. l. měli Britové šanci 1:14, že je někdo praští přes hlavu, zabije nebo zraní. Archeologové zkoumali na jihu Británie 350 lebek ze starší doby kamenné. V pěti procentech případů našli na lebkách zhojená poranění. Ve dvou procentech nezhojená zranění. Znamená to, že člověk na následky poranění lebky zemřel nebo zemřel v průběhu samotného útoku. Většina smrtelných úderů byla vedena na levou stranu hlavy. Rány způsobily těžké předměty, v některých případech kamenné sekery. Výsledky výzkumů byly prezentovány letos v dubnu na konferenci archeologů v portorickém San Juanu.     (Zdroj: 100+1)


23.06. 2006     Víte, že 23.června roku 1887 bylo v Písku, jako v prvním městě v českých zemích, uvedeno do provozu první veřejné elektrické osvětlení? O sedm let později, 1894 byl Iniciativou Pierre de Coubertina v Paříži založen Mezinárodní olympijský výbor. Z toho důvodu se v tento den slaví Světový olympujský den.

Na sobotu 24. června připadá další smutné výročí - v roce 1942 byla nacisty vyhlazena obec Ležáky ... A relativně nedávno, v roce 1974 byl poprvé použit pro nákup v supermarketu čárový kód (UPC). Také je Mezinárodní den osteoporózy a Římskokatolická církev slaví narození sv. Jana Křtitele.

Také datum 25. června se zapsalo do historie. Třeba tím, že roku 1363 byl teprve dvouletý Václav IV. korunován českým králem. Toho dne se také strhla roku 1876 známá bitva u Little Big Hornu. No a právě letos je tuto neděli  také Novoluní - bude to v 18:05 LČ.


Ministerstvo zemědělství chce zrušit vyhlášku o mase a masných výrobcích z roku 2003, která pro některé uzeniny a masové konzervy stanovila pevné, poměrně přísné předpisy. Ty například určovaly minimální množství masa ve výrobku.Ministerstvo zemědělství si od svého návrhu na zrušení vyhlášky slibuje, že českým výrobcům částečně uleví v jejich boji s levnou zahraniční konkurencí.     (Zdroj: iDNES)

Mám pocit, že mě šálí zrak ... výrobcům se uleví - ale kdo to, proboha, má žrát ???????????????????????


Okurková sezóna už je tu a kachny začínají kvákat.... Milé dámy, nehrajte plážový volejbal, protože ...  divoké pohyby a vibrace natahují tkáň kolem prsou, což může vést k jejich trvalému svěšení. Ženské prsy, dokonce ani ty malé, nejsou vytvořeny pro vyskakování do výše a padání na zem třistakrát během krátkého časového úseku, což se v plážovém volejbalu děje .... (u nás Novinky.cz, originál Office-humour.com)

V originále je ještě připojena zmínka o visících pánských pohlavních orgánech, což v českém překladu chybí ... Ovšem ty divoké pohyby a vibrace ... já tedy nevím, ale plážový volejbal charakterizovat takhle? Spíš to připomíná popis pokusu soulože se sbíječkou .... A proč zrovna třistakrát a jak dlouhý je krátký časový úsek? Kvak-kvak-kvak !!!


České aerolinie 19.června  večer pokřtily tři nová letadla Airbus A320 z jarní dodávky (OK-LEE, LEF a LEG). Stejně jako ostatní letadla ve flotile i nové Airbusy nosí jména po českých městech, nyní přibyla - Jeseník, Kutná Hora a Slaný. Dle slov prezidenta společnosti chtějí ČSA jako národní dopravce prezentovat Českou republiku a její města, která stojí za to navštívit, a to nejen v zahraničí, ale také na domácím trhu. Součástí nové strategie je i to, že cestujícím bude ČSA na svých palubách představovat kvalitní české výrobky a služby.     (Zdroj: Planes)

No nazdar ... kdyby mě chtěly krmit reklamou ještě i za letu, tak někde ukradnu padák a pryč.... Dost toho člověk musí vyslechnout v rádiu ...


Planeta se zadýchává pod sílící duchnou skleníkových plynů, a v bavorském Pockingu uvedli do provozu největší solární elektrárnu na světě. Na ploše 32 hektarů, tedy 44 fotbalových stadiónů, instalovali celkem 57900 modulů. Jejich výkon činí deset megawattů a proud vystačí pro 3300 domácností. Vše za pouhých 40 miliónů eur (1,2 miliardy korun), informovala tuzemská média pod obrázkem s řadami solárních panelů. Že to je báječné, že právě tudy vede cesta k bezemisní energetice budoucnosti a tohle je takový „malý krůček k ní“?

Jára Cimrman by celý projekt nazval jadrněji „potvrzením toho, že tudy cesta nevede“. Co má s ekologií společného zábor desítek, v případě masového nasazení stovek nebo tisícovek hektarů? Co má společného s ekonomií miliardová investice do nejistého zdroje, který v našich zeměpisných šířkách bude mít vždy stejné postavení jako Chruščovova kukuřice na Sibiři? A vůbec: Jsou bohatí Němci ochotni akceptovat výrobní cenu jedné sluneční kilowatthodiny ve výši deseti eurocentů, aby se pockingská elektrárna kdy zaplatila, když dnes se bouří při třech centech za proud z parních zdrojů?     (Zdroj: Český svaz vědeckotechnických společností)


Stav oceánů se díky tomu, jak s nimi současná společnost a ekonomika zachází, dostal do bodu, z něhož již nemusí být návratu. Konstatuje to zpráva Environmentálního programu Spojených národů (United Nations Environment Programme, UNEP), podle níž byla více než polovina globálních zásob ryb vytěžena ve své plné míře, přičemž téměř čtvrtina moří trpí přemírou rybářské aktivity. K tomu je třeba přičíst znečištění životního prostředí, vykládání odpadků do moří či mořské vrty. V Centrálním Pacifiku je tak dnes 6 liber do moře vyvezeného odpadu na každou jednu libru planktonu. Jinde je kolem 46 tisíc plastového odpadu na každou čtvereční míli světových oceánů.     (Zdroj: Econnect)


Medvídek Pú se v turecké televizi TRT neobjeví. Důvodem je podle deníku Cumhuriyet jeho malý kamarád Prasátko. Turecká vláda podle Cumhuriyetu zatlačila na televizi, protože prase je pro muslimy nečisté. Turecké děti tak zůstanou "ušetřeny" nezdravého ideologického vlivu růžového Prasátka.     (Zdroj: Novinky.cz)


Ruští vědci zabývající se fyzikou atmosféry se stále větším znepokojením sledují permanentně narůstající potenci podivných energetických výbojů ke kterým dochází v horních částech atmosféry. Tyto velmi podivné jevy o kterých jsem několikrát na stránkách Matrixu informoval jsou důsledkem neméně zvláštních energetických výbojů uvnitř jádra naší galaxie. Proudy těchto energií se šíří uvnitř pomyslných energetických galaktických meridiánů a dosahují i naší Sluneční soustavy. Proces cirkulace těchto ohromujících kvant energie se zcela vymyká pojetí soudobě fyziky a proto nejsme schopni dostatečně dobře předvídat následující vývoj. O všem aktuálním co se v této souvislosti děje v podmínkách naší planety a dalších věcech již v následující reportáži na stránkách Matrix-2001.cz...


Moderní satanismus přitahuje tajemností a rebelantstvím zejména mladé lidi. Má své webové stránky, diskusní fóra, módu, životní styl. Ke klasickému satanismu s krvavými rituály má daleko, i když vyznává bolest a sebevraždy mezi jeho vyznavači jsou poměrně časté.

Satan, černé mše a tajemné rituály fascinují lidi po celá staletí. Satanismus je velmi různorodý, nejde o jednotný směr, proto je obtížné přesně ho vymezit. Pro někoho je satanismus náboženstvím, pro jiného filozofií, někomu se stává životním postojem. Formy vyznávání satanismu jsou různé, tak jako jsou různí i jeho vyznavači. Spojuje je vzdor a protest symbolizovaný satanem, který se kdysi jako archanděl Lucifer vzbouřil proti bohu.      (Zdroj: 100+1)


Termíny kořenová čistírna a šedá voda jsou málo známé a rozhodně si zaslouží více pozornosti. Šedá voda je odpadní voda z domácnosti, konkrétně z umyvadel, dřezů, vany, sprchy, myčky a pračky. Voda z toalety se nazývá černá, tou se zde zabývat nebudeme (ačkoliv i to je řešitelné). Nicméně šedá voda je pro ekologicky smýšlejícího zahrádkáře zlatý důl. Stačí si uvědomit, že pitná, pečlivě filtrovaná a chemicky upravovaná voda z přírodního zdroje proteče přes úpravnu a kilometry potrubí naším kohoutkem, dotkne se letmo našich rukou, talířů nebo zeleniny kterou pod ní omýváme a s trochou mýdla odtéká do kanalizace. Tam se smíchá s černou vodou, za kterou je od této doby považována a je opět čištěna. Bohužel velmi nekvalitně (někdy ani to ne) a kontaminovaná nejrůznějšími chemikáliemi a fekáliemi je vypouštěna do řeky, v níž teče až do moře. Naprosto zbytečný proces, který stojí spoustu elektrické energie, chemie, technického zařízení a ničí životní prostředí. Navíc to celé platíme a pak v tom na dovolené plaveme, o dětech koupajících se v řekách ani nemluvě. A zatímco plýtváme vodou v domácnosti, na zalití zahrady otočíme kohoutkem a vyplýtváme ještě jednou tolik.     (O kořenových čističkách "šedé odpadní vody" čtěte na stránkách Příroda.cz)


Mořské řasy jsou skutečně mořskou zeleninou s vynikající kulinářskou kvalitou a zároveň jsou neuvěřitelně bohaté na minerály, vitamíny a proteiny. Ve skutečnosti ze všech přírodních potravin jsou to právě mořské řasy, které jsou nejbohatším zdrojem minerálů, zvláště jódu, vápníku, fosforu, sodíku a železa a navíc ještě zdrojem důležitých stopových prvků, které potřebujeme pro dobrý zdravotní stav našeho organismu.

Většina mořských řas je běžně dostupná v sušené formě. Zdánlivě se můžou zdát tyto suroviny poměrně drahé, ale musíme si uvědomit, že téměř 90% vytěženého materiálu tvoří voda, která se později ztrácí sušením. Takže výsledkem je pouze malá část ze sklizené hmoty.     (Zdroj: CelostniMedicina.cz)


22.06. 2006     Co se stalo 22.června, ohlédneme-li se v řece času zpět? Tak například roku 1633 italský vědec Galileo Galilei odvolal před inkvizičním soudem Koperníkovo učení, že Země se točí kolem Slunce a v roce 1941 Hitler zahájil tzv. bleskovou válku proti Sovětskému svazu.

U nás žádné významné svátky nemáme - ale anglikánská církev slaví Svátek svatého Albana a v Chorvatsku mají Den boje proti fašismu.

No a co je tedy průšvih ... den po letním Slunovratu - a Slunce vychází až ve 4:53 (včera ve 4:52) .... ach jo ...


Odborníci začnou zjišťovat, zda je možné použít k odlovu nadměrného množství nežádoucích ryb v největším plzeňském rybníku elektrický agregát. V Plzni se uskutečňuje projekt, který by měl během tří let zvýšit čistotu vody v oblíbené rekreační oblasti - Velkém boleveckém rybníku.

"Existuje několik způsobů, jak ryby lovit, my zkoušíme, který bude nejvhodnější," uvedl Duras. Odlov s pomocí elektrického agregátu budou zkoušet vědci z Hydrobiologického ústavu Akademie Věd z Českých Budějovic. Budou na místech, kde nejsou lidé. Tento způsob je účinný jen v úzkém okruhu, pro lidi tedy nebude nebezpečný.      (Zdroj: EkoList)

V článku není sice výslovně uvedeno, co tím agregátem myslí - ale pokud je to tak, jak to vypadá (viz film o agentu W4C), tak to u mě nejsou odborníci, ale barbaři.


Přijde doba, že lidé budou jen přemýšlet, jak by jeden druhého jen okradl, aby tím jenom získal. Přijde doba, že mnoho lidí svěří své peníze druhým a tito je o ně okradou, aniž by byli potrestáni. Pán řekl, že je nutno živit se prací! Ne obchodem s penězi a zlatem, neboť mohu říci, že přijde doba, kdy peníze a zlato nebude mít žádnou cenu. Tak se stane kolem roku 2000 po narození Mesiáše po hrozné válce, ve které se bude ubíjet celý svět. Proto také příznakem každé války bude, že se velmi rozmůže obchod s penězi, že lidé budou nesvědomitě okrádáni a uváděni v zoufalství...

(Z proroctví Sibyly neboli královny ze Sáby)


Nevládní organizace European Environmental Bureau (EEB), BirdLife International a Transport and Environment (T&E) varují politiky EU před snahou prosazovat biopaliva za každou cenu. Biopaliva by podle nich mohla napáchat víc škody než užitku, pokud budou získávána ekologicky nešetrným způsobem. Proto uspořádaly před dvěma týdny v Bruselu konferenci „Udržitelná cesta pro biopaliva v EU“. ...

... Zintenzivnění produkce energetických plodin, včetně nových typů jako ozdobnice čínská (Miscantus sinensis) také zvyšuje množství užitých hnojiv, energie a pesticidů, které dále poškozují životní prostředí. Proto je nelze označovat jako neutrální z hlediska emisí oxidu uhličitého.     (Zdroj: EkoList)


Dobrá zpráva milovníkům piva !!! Katedra technologických zařízení staveb při České zemědělské univerzitě si v dubnu na svatého Jiří otevřela pokusný školní minipivovar a uvařila první várku piva – světlý ležák, Suchdolský Jeník. Výroba piva se do Suchdola vrací po 140 letech.

Jeníkovi jsou teprve dva měsíce a jako správný ležák musí zrát alespoň šest týdnů, tak si ještě ve zdejší laboratoři poleží přes prázdniny.

Napoprvé studenti uvařili pod vedením zkušeného sládka Ladislava Chládka pět set litrů piva. Suchdolský minipivovar je už dvaadvacátým pivovarem, který pan Chládek vyprojektoval .... dvě mosazné varny by mohly po prázdninách zásobit pípy až pěti restaurací univerzitního areálu ... 

... Studenti chtějí rovněž dělat ekologické pivo z ekologicky pěstovaných surovin, Vánoce by rádi uvítali devatenáctistupňovým speciálem, v plánu je i tmavé pivo.      (Zdroj: Agronavigátor)


Genentech., významná mezinárodní farmaceutická společnost, blokuje přístup k léku, který levně a efektivně zachraňuje tisíce lidí před slepotou, protože chce uvést na trh daleko dražší výrobek.

Oftalmologové po celém světě z vlastní iniciativy používají miniaturní množství léku Avastin, který se normálně používá pro léčení rakoviny tlustého střeva, a injekcí ho vpravují do očí pacientů, kteří trpí rozkladem žluté skvrny. Touto chorobou, způsobovanou stárnutím, trpí každý desátý člověk na 55 let. Oční lékaři mají s touto léčbou pozoruhodné úspěchy za minimální cenu, protože jedinou dávku léku lze použít pro desítky pacientů.

Avšak Genentech, společnost, která vynalezla Avastin, si nepřeje, aby ho lékaři takto užívali. Namísto toho žádá a licenci fragmentu Avastinu, jménem Lucentis, který má být k dispzici v miniaturním množství, vhodném pro léčbu očí. V USA se odhaduje, že jedna dávka bude zřejmě stát kolem 2000 dolarů, zatímco každá současná dávka stojí jen asi 20 dolarů.      (Zdroj: Britské listy)

No tak, jak je to podáno, to člověka utvrzuje stále jen v tom jednom - naše zdraví je předmětem nechutných kšeftů.


... k moci se dostala generace X, neboli lidé vychováváni podle „nových“ metod spočívajících ve zdůrazňování svých práv nad svými povinnostmi, bezbřehém egoismu, chamtivosti, neúctě ke stáří.

Firmy vedené touto generací se začínaly vymlouvat, že musí vzdorovat konkurenci ze zemí Třetího světa, kde žádný penzijní ani jiný sociální systém v podstatě neexistuje ...

... západní pracující jsou proti lidem z Třetího světa znevýhodněni hned dvakrát. Poprvé svým daňovým zatížením, podruhé nemožností spolehnout se na podporu vlastních dětí ...

... Jak postupně mizí tradiční penzijní plány, zaměstnavatelé přenášejí finanční riziko zabezpečení důchodu na své zaměstnance. ...

... Všichni odborníci se shodují v tom, že současný penzijní systém v západních zemích je na hraně, že hrozí jeho naprosté zhroucení, nikdo ale přesně neví, jak z toho ven.

Předpokládám, že to takhle půjde ještě řadu let, a že penzijní systém nebude nikdy změněn ke prospěchu lidí. Že bude stále na hraně, že důchody budou stále menší až žádné, že vznikne obrovská množina hladových, ožebračených důchodců nebo starců a stařenek pracujících až do své smrti, pokud budou mít to štěstí, že je vůbec někdo zaměstná.    (Podle Zvědavce - článek je velmi dlouhý ...)

No ... ale můžeme mít jednu chabou satisfakci ... i ta slavná generace X jednou zestárne ... a bude se brodit ve vlastním hnoji, který nashromáždila.


Dobrá zpráva !!! Všechna tři mláďata sokolů, jejichž hnízdo po dobu několika týdnů v Akci Falco strážili dobrovolníci Klubu ochrany dravců a sov v Teplických skalách, dnes opustila své hnízdo. Po více jak půl století jsou to první úspěšně vyvedená mláďata na této lokalitě. Na stejném místě sokolí pár zahnízdil již loni. Z důvodu značného rušení procházejícími turisty však snůšku opustil a vejce tak zastydla. V letošním roce se podařilo dotčený úsek turistického okruhu pro turisty uzavřít a sokoli tak získali nezbytný klid na hnízdění. Klid na lokalitě uvítali také ostatní dravci. Jen ve sledované údolí vyvedlo v těsném sousedství sokolího hnízda sedm párů poštolek celkem třicet mláďat. Tím se potvrzuje, že jedním ze zásadních důvodů, které limitují nárůst počtu sokola stěhovavého v jednom z jeho historicky nejvýznamnějších hnízdišť je značná turistická zátěž území.     (Stránky sdružení Děti Země)


A aby těch dobrých zpráv bylo víc ... Jablonec nad Nisou má jeden z nejpropracovanějších systémů třídění odpadu v Libereckém kraji, přesto ho stále rozšiřuje. V nejbližších dnech přibudou v městských ulicích další dvě desítky kontejnerů na papír, sklo a plasty. Po městě tak bude rozmístěno přes 600 kontejnerů na tříděný odpad, podobné množství slouží i občanům v nedalekém Liberci, kde ale žije dvojnásobný počet lidí.      (Zdroj: EnviWeb)


21.06. 2006     Co je dneska, to nikomu nemusím asi připomínat .... Slunce vstupuje ve 14:26 LČ do znamení Raka a tím nastává astronomické léto - je den Letního slunovratu ... (na opačné polokouli dnes ovšem nastává slunovrat zimní).

21. června je mimo jiné také Evropský svátek hudby. Co se k tomuto datu přihodilo kdy významného? Roku 1621 to byla poprava 27 účastníků českého stavovského povstání na Staroměstském náměstí v Praze .... roku 1925 byly do městské hromadné dopravy v Praze poprvé zařazeny autobusy.

Tento den se také zapsal neslavně do novodobých dějin: roku 1968 bylo na československém území zahájeno armádní cvičení států Varšavské smlouvy nazvané Šumava .... a až za dlouhých 23 let  (21.6. 1991) Československé území opustil poslední transport s okupační sovětskou armádou.

Jůůůůů .... a dnes je také ....to neuhodnete .... Mezinárodní den trpaslíků .... to nemá chybu !!! Blíže viz ...


Pozor na elektronickou poštu .... že chodí takové nesmysly, že Bill Gates vám chce dát trochu svého majetku, na to jsme si již zvykli. Ale teď chodí i takové rádoby důvěryhodné maily, že se dá snadno naletět. Přišlo mi upozornění podepsané VISA Account Review Department, že byl kdesi v Budapešti zmařen pokus o zneužití mé karty v bankomatu a že si mám na přiloženou adresu kliknout o nové PIN .... Ovšem pod tou adresou je adresa jiná ...


Norská vláda nepodceňuje možnost, že naši planetu v dohledné budoucnosti postihne globální katastrofa. Aby zmírnila riziko, že při celosvětové pohromě budou zničeny veškeré pozemské zdroje potravin, rozhodla se vybudovat archu. Pro výstavbu si vybrala pískovcovou horu na Špicberkách, v níž vyhloubí "jeskyni soudného dne". Ve vzniklých prostorách umístí semena dvou milionů druhů zemědělsky využitelných plodin.     (Zpráva z 18.1. 2006)

Aktualizace z 20.6. 2006:

Norský premiér Jens Stoltenberg položil v pondělí 19. června 2006 základní kámen stavby, v níž by už od září příštího roku měly být uskladněny tři miliony vzorků zemědělských plodin. Úkryt by měl přetrvat ekologické katastrofy, živelné pohromy, klimatické změny i jadernou válku. Slavnostního ceremoniálu nedaleko města Longyearbyen na Špicberkách se zúčastnili předsedové vlád Švédska, Dánska, Finska a Islandu.     (Zdroj: Gnosis9.net)

Člověka trochu mrazí ... ale je vidět, že na světě jsou mimo těch méně rozumných lidí i lidé rozumnější, co jim osud Země není lhostejný.


No a příklad do nebe volajícího barbarství zastánců bezohledného drancování ve jménu zisků máme hned tady:

Stoupencům komercializace lovu velryb kolem Japonska a Norska se v neděli místního času na 58. výročním zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) poprvé podařilo uspět při hlasování a přiblížit se ke svému cíli. Zasedání se koná v karibském ostrovním státečku Svatý Kryštof a Nevis.

Po třech porážkách v pátek a v sobotu zvítězili zastánci ukončení ochrany velryb v neděli při hlasování o takzvané deklaraci ze Svatého Kryštofa. V té se mimo jiné uvádí, že IWC by se napříště neměla zabývat ochranou těchto mořských savců, ale měla by se věnovat kontrole komerčního lovu velryb.     (Zdroj: EkoList)


Šestnáct světoznámých módních návrhářů prezentovalo své modely bez použití toxických látek na skvělé přehlídce pořádané Greenpeace v Madridu. Chtěli ukázat, že za důležitý považují nejen perfektní styl, ale i náhradu rizikových chemikálií, které jsou v dnešní módě stále často využívány. Do akce se letos zapojili např. i velké módní značky Mango a Camper, které se zavázaly vyřadit nebezpečné chemikálie ze své výroby.  Dříve tak již učinily např. firmy H&M a Marks&Spencer.      (Zdroj: Greenpeace.cz)


Pokud vás zaujal článek o evangeliích, můžete navázat ve slovenštině a přečíst si Gnostické spojenie na stránkách Matrix-2001.cz:

Termín gnostický sa dnes používa ako spoločné pomenovanie pre kolekcie kacírskych spisov, ktoré v dávnej minulosti ovplyvnili pravú cirkev, ale neskôr boli zavrhnuté ako bludy prenesené z iných náboženstiev. Je to veľmi nepresné označenie a nezodpovedá to ani jednej myšlienkovej škole. Medzi spisy označené ako kresťanský gnosticizmus patria diela s indickým, perzským a iným vplyvom, ako aj diela založené na tradičných židovských koncepciách. Niektoré tieto práce sú bizarné, extrémom sú príbehy o tom, ako malý Ježiš v zlosti zavraždil iné deti a potom niektoré zo svojich obetí vrátil do života. Iné sú jasné a prosté filozofické posolstvá pripisované Ježišovi.


Naše společnost došla ve své modernizaci velmi daleko, což samo o sobě není chybou. Chybou však je, a to obávám se z většinové části chybou nenapravitelnou, že jsme se přitom odcizili přírodě natolik, že ji málem považujeme jen za jakýsi doplněk či zpestření na dovolené, a nikoliv za pravý a jediný základ našich životů. Protože se nepovažuji za definitivního pesimistu v tomto směru, rozhodla jsem se, že ty z vás, kteří o to stojí, se pokusím naučit žít více v souladu s přírodou a s jejími zákony. Zároveň doufám, že i vy naučíte mě mnohému novému, zejména ti starší z vás. Ti si ještě pamatují na úžasné rady babiček a dědečků, kteří si v životě vystačily vždy jen s nezbytným málem, a přírodu považovaly za dobrého přítele.

(Dále čtěte v článku Jak změnit svůj život k lepšímu na stránkách Příroda.cz)


Společnost King Sturge provedla počátkem letošního roku průzkum mezi logistickými společnostmi působícími v ČR. Součástí průzkumu, zaměřeného na potřeby logistických firem v oblasti průmyslových nemovitostí, byla i dopravní vložka namířená na využití železničních vleček.
Z odpovědí respondentů vyplynulo, že pouze necelých 37 % logistických firem zvažuje možnost realizace alespoň části přeprav po železnici, navíc ochota těchto firem finančně se podílet na stavbě vlečky k logistickým terminálům je minimální. V současnosti je přitom jen málo skladových prostor v tuzemsku vybaveno železničním napojením. Pokud vlečka v areálu existuje, je často ve vlastnictví soukromého subjektu, který ji využívá pouze pro vlastní potřebu.     (Zdroj: EnviWeb)


Alzheimerova choroba je pro leckoho velkým strašákem. Japonští vědci nyní provedli testy vakcíny, která by mohla rozvinutí této choroby zabránit. Alzheimerovu nemoc způsobuje tvorba proteinu s názvem amyloid. Ten se poté usazuje v mozku. Nový japonský objev byl zatím vyzkoušen na myších a nikoliv bez úspěchu. V některých částech myších mozků byla snížena tvorba nebezpečného proteinu až o 50 procent. Několik vakcín proti Alzheimerově nemoci již bylo testováno i v minulosti. Ty však byly založeny na virech a vyvolávaly silnou imunitní reakci. Vakcína z Japonska je založená na DNA a testy zatím neprokázaly, že by mohla mít nějaké vedlejší účinky.     (Zdroj: 21@století)


20.06. 2006     Na dnešní den připadá zajímavý svátek - > Mezinárodní den uprchlíků. Ten byl vyhlášen na popud OSN a slaví se od roku 2000. Ve starověkém Římě se tento den slavil svátek boha noční bouře Summana.

20. června 1877 instaloval Alexander Graham Bell první komerční telefonní síť (v Hamiltonu v kanadském Ontariu). O 86 let později (roku 1963) byla mezi Spojenými státy a SSSR zavedena tzv. „horká linka“.


Lidé se nechovají k přírodě tak, jak by měli. To bohužel není jen stará otřepaná fráze ale krutá pravda. Krajina ztrácí schopnost vsakovat a zadržovat vodu. Ekosystémy se rozpadají, mnoho živočichů, rostlin a mikroorganismů vymírá a půda se na mnoha místech rychle proměňuje v mrtvou neplodnou hmotu. Do mrtvé půdy se voda po dešti nevsakuje. Nemůžeme se divit tomu, že i nevelké srážky způsobují záplavy. "Půda je oživený systém, biologický útvar, kde vztahy mezi tím neživým a tím živým mají prvotní význam. Když zničíme život v půdě, pak ta mrtvá půda už není půdou, je to mrtvá hmota, neživá hmota, která nemůže plnit žádnou svou základní funkci. V mrtvé půdě nemá kdo rozkládat organickou hmotu a uvolňovat z ní živiny, nemá kdo hloubit chodby a obnovovat půdní mikrostrukturu. Bez života se podzemní říše hroutí," vysvětlil půdní biolog prof. RNDr. Josef Rusek, DrSc. z Ústavu půdní biologie při Biologickém centru AV ČR.     (Zdroj: Gnosis9.net)


Na břehu Columbia River na hranici mezi státy Oregon a Washington roste nová tajná zbraň vyhledávače Google: Největší počítač (nebo počítačová síť, chcete-li, neboť rozdíly zvolna splývají) světa. Ovšem jakápak tajnost, když plocha nového počítače pokrývá velikostí dvě fotbalová hřiště a po stranách rostou chladicí věže o výšce čtyřpatrových domů, že? To, co roste, je jen jeden ze zhruba 25 obřích datových center rozšířených po celém světě. Podobné bylo nedávno dokončeno v Číně a v Irsku a staví se v Rusku. Centra jsou propojena světlo vodivými kabely o vysoké kapacitě, neboť v Google vědí, že každá milisekunda, kterou ušetří uživatelé při vyhledávání informací, povede k jejich větší spokojenosti. A větší šanci, že se vrátí. Neboť konkurence existuje a je také stále silnější. Systém pojmenovali Googleplex. „Google je něco jako Borgové ze seriálu StarTrek,“ řekl na jejich adresu nedávno počítačový expert Milo Medin, který v devadesátých létech minulého století pracoval na projektu @Home pro hledání mimozemské inteligence. „Neznám nikoho, kdo by dokázal tak efektivně a hladce pracovat s informacemi jako oni.“      (Zdroj: Matrix-2001.cz)


Veeeelmi sympatická zpráva !!!! Italští vědci tvrdí, že přišli na to, co je příčinou oblíbenosti červených vín. Nejžádanější červená vína mají nejvyšší obsah melatoninu.

Zvětšit obrázek Melatonin obsahují jen hrozny červené a to ještě jen ve slupce.

Melatonin je hormon, který se nám tvoří v podvěsku mozkovém, děje se tak především v noci. Jeho vyšší hladina nám říká, že je čas si zdřímnout a dopřát tělu odpočinek. To, že hrozny obsahují melatonin, by mohlo vysvětlovat, proč mnozí z nás rádi sáhnou po celodenním shonu po sklence červeného. Melatonin obsažený ve víně, podle italských vědců, napomáhá upravit náš cirkadiální rytmus (střídání spánku s bděním) stejně dobře, jakoby by to udělal melatonin produkovaný naším mozkem. Jeho "přídavek" nám umožní rychleji a hluboce usnout a lépe se tak zotavit po celodenní dřině.     (Zdroj: OSEL.cz)


Nové občianske združenie Sociálno-ekologické hnutie SVET PRE VŠETKÝCH dnes začína svoju činnosť spustením prvého projektu webového portálu Lepší svet s podtitulom Svet pre všetkých. Jeho cieľom je aktivizovať ľudí, aby pomáhali ľuďom, zvieratám a prírode a búrať mýtus, že dobro a ľudskosť sa spája iba s láskou k človeku. Web sa má stať virtuálnym miestom stretnutia ľudí, ktorí pomoc potrebujú a tých, ktorí ju môžu a chcú poskytnúť.     (Zdroj: EnviWeb)


Spiritistické hnutí se z české kotliny vytratilo spolu s nástupem komunismu po druhé světové válce. Vysvětlení, proč se tak stalo, je v literatuře zabývající se tímto tématem celá řada. Od esoterických a mystických, až po to docela jednoduché - lidé se začali bát pronásledování a docela prostě od svých „styků se záhrobím" upustili. Přitom počátky tohoto hnutí i pronásledování ze strany církve i státní správy, kterými musela tato „věda obyčejných lidí" projít, se s komunistickými represemi dají jen těžko srovnávat. Spiritismus se zrodil v české kotlině dávno před tím, než roku 1880 vstoupil do světového povědomí.
Některé výzkumy naznačují, že spiritismus může mít svůj původ v kletské kultuře, která se smísila se slovanskou a následně s křesťanstvím. Mimořádnými indiciemi jsou styky našich křesťanských „sektářů" s těmi francouzskými.

Dále čtěte článek Co nám chtěli duchové říci na stránkách Záhady a mystéria


Čtvrťáci s vlastní televizí, herní konzolou a počítačem v pokojíčku mají horší známky z mateřského jazyka, z matematiky i z dílen než jejich vrstevníci, kteří svůj volný čas netráví před obrazovkami a monitory. Vyplývá to z rozsáhlé studie kriminologického výzkumného institutu v německém Hannoveru. Obzvlášť negativní důsledky mají počítačové hry, informoval dnes německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Čím brutálnější je obsah her a čím častěji jsou hrány, tím horší jsou školní výsledky," řekl vedoucí studie Christian Pfeiffer. Agresivní obrazy her podle něj z mozku snadno vytlačí jen mělce uloženou učební látku. Zvlášť nebezpečné je pak sledování hororových a akčních scén těsně před spaním.     (Zdroj: Zdravcentra.cz)


Posádka, která se v budoucnu vypraví k planetě Mars, může v průběhu meziplanetárního letu pěstovat na palubě kosmické lodi cibuli, česnek, čekanku, petržel a řepu. Uvádí se to v materiálech o konferenci, zaměřené na kosmickou biologii a letecko-kosmickou medicínu, které připravila skupina ruských vědců z Institutu lékařsko-biologických problémů.

Podle názoru ruských vědců mohou být pro získávání rostlinné biomasy na palubě meziplanetární kosmické lodi použity tři různé způsoby: vypěstování rostlin ze semen, zelené výhonky některých rostlin (cibule, česnek, čekanka, řepa a petržel) a pěstování zeleniny ve speciálních sklenících.      (Zdroj: Astro.cz)


19.06. 2006    Poprvé bude 19. června 2006 vyhlášen Mezinárodní den rovnosti žen a mužů  jako mediální a informační podpora nejen projektu "Půl na půl - rovné příležitosti žen a mužů", ale i tématu rovných příležitostí žen a mužů obecně.


Dobrá zpráva pro motoristy.... V pátek byl otevřen obchvat Lysé nad Labem, místní části Litol. Když pojedete od Prahy po novém mostě přes Labe, tak za mostem již není potřeba jet přes město, ale rovně novým, asi 800 m dlouhým obloukem, který vás vyvede na výpadovku na Nymburk kus před Ostrou (jak je ten známý Botanicus). Akorát je potřeba dát pozor, na konci nové části vozovky před zaústěním na nymburskou silnici je stopka!


Francouzští archeologové objevili letos v únoru tento portrét, o němž, po pečlivých zkouškách, jsou nyní přesvědčeni, že je 27 000 let starý. Je to zřejmě nejstarší portrét lidské bytosti. Stejně jako mnoho jiných starobylých portrétů člověka připomíná dílo největších moderních umělců (Modigliani) a - jak píše Jonathan Jones v deniku Guardian - vypovídá "celé romány" o tom, jak se člověk dívá na sebe samotného a jak se zobrazuje.     (Zdroj: Britské listy)


Čtvrtý ročník dobročinného festivalu Keltování ve Skřivani se koná 24. června 2006 od 16.00 hodin na hřišti malebné vesničky Skřivaň u Rakovníka
Festival, jehož předchozí ročníky předčily všechna očekávání, proběhne opět za účasti českých i zahraničních interpretů (v případě nepřízně počasí festival proběhne v místním kulturním sále). A tak Ti, kteří přijdou, uslyší několik hodin kvalitní skotské, irské, shetlandské, bretaňské a další keltské hudby v podání předních interpretů z České republiky a zahraničí, naučí se pravé skotské tance, okouknou lepé nožky pod kostkovanými kilty ("skotskými sukněmi"), srdce se jim rozbuší v rytmu irského stepu, nechají se ohlušit lahodnými tóny skotských dud, atd. A nejen to ... (dále viz stránky Boiohaemum)


Planetky jsou malá tělesa sluneční soustavy, pohybující se kolem Slunce po eliptických drahách a nejevící kometární aktivitu. Názor na to, jak velká tělesa ještě budeme považovat za planetky, se vyvíjel v závislosti na zdokonalování pozorovací techniky (oko-fotografie-CCD). Největší planetka hlavního pásu Ceres má průměr téměř 1000 kilometrů, nejmenší v současnosti pozorovaná tělesa dosahují pouze rozměrů řádově metrů. Přeneseme-li se od teoretických odhadů populace planetek a budeme počítat pouze planetky, které byly již někdy pozorovány a mají určenou dráhu, odpověď se nám značně zjednoduší. ...

... k 1.lednu 2006 bylo zaznamenáno a dráha spočtena pro celkem 305 224 planetek, z toho bylo 120 437 planetek očíslováno,117 645 pozorováno ve více než jedné opozici a 67 142 planetek sledováno pouze v jedné opozici. Pojmenováno bylo k 1.lednu 2006 celkem 12 779 planetek.     (Zdroj: Planetky.cz)


Slavný fyzik Stephen Hawking varoval lidstvo, že pokud chce v budoucnosti přežít, musí osídlit i jiné části vesmíru. Za největší nebezpečí pro současnou civilizaci považuje Hawking změny klimatu, jaderné zbraně a umělé geneticky vyšlechtěné viry. Proto je podle jeho slov nutné, aby se lidstvo poohlédlo po okolním vesmíru, kde by bylo možné najít nové domovy. Hawking je přesvědčen, že do dvaceti let bude stát trvalá základna na Měsíci a do čtyřiceti let i na Marsu. To by však měl být jen začátek. "Nikdy nenalezneme něco tak hezkého jako je Země, dokud se nevydáme do jiného slunečního systému," prohlásil Hawking při svém přednáškovém turné v Honkongu.      (Zdroj: 21@století)

Čímž by lidstvo začalo exportovat změny klimatu, jaderné zbraně a umělé geneticky vyšlechtěné viry do dalších částí Vesmíru .... je tu ale jedna otázka ... máme právo se chovat tak, jako kdyby ten Vesmír nám patřil?


Lidé budou mít informace o větším množství látek, které továrny či zemědělské podniky vypouštějí do okolí. Počet látek, které podniky musí povinně hlásit do veřejně přístupného integrovaného registru znečištění (IRZ), se v roce 2007 zvýší ze současných 72 na 93. Změní se i některé další údaje. Vyplývá to z nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zřizuje Evropský registr úniků a přenosů znečišťujících látek, takzvaný Evropský PRTR (E-PRTR) [1].

E-PRTR nahradí v současnosti existující Evropský registr emisí znečišťujících látek (EPER).      (Zdroj: Příroda.cz)


Stlačený zemní plyn (CNG) nepatří sice mezi paliva z kategorie obnovitelných zdrojů, ale ve srovnání s jinými alternativními pohony má jednu podstatnou výhodu: jde o nejlevnější pohonnou hmotu, která má ve srovnání s benzínem poloviční provozní náklady. Navíc jde o palivo ekologické a bezpečné. Podporu CNG opakovaně deklarovaly jak Evropská komise, tak česká vláda – především jde o závazek udržet spotřební daň do roku 2020 na úrovni minimální sazby, tj. 2,35 korun na kubík CNG. I bez této podpory dané environmentálními důvody by bylo zavádění CNG pro uživatele výhodné, jenže v České republice zůstává brzdou nízký počet plnicích stanic. To se ale změní. Podle dohody uzavřené letos v březnu mezi státem a plynárenskými společnostmi bude do roku 2020 na území ČR vybudováno 100 plnicích stanic na CNG, přičemž v každém kraji by jedna měla stát již během roku....

Prozatím v ČR funguje 18 čerpadel CNG, z toho sedm soukromých, a v blízké době se připravuje výstavba dalších sedmi. Služeb těchto plnicích stanic v současnosti může využívat přibližně tisíc tuzemských vozidel poháněných CNG, od osobních automobilů přes autobusy až po nákladní vozy. Jejich počet by se měl začít rychle rozšiřovat, protože namísto dosavadních individuálních přestaveb nastupují sériově vyráběná CNG vozidla.      (Zdroj: EnviWeb)


Ruští odborníci se na objednávku z Kazachstánu chystají v roce 2007 zahájit vývoj kosmického nosiče Ishim se vzdušným startem.

Systém Ishim by měl využívat stíhačku MiG-31I a třístupňovou raketu odvozenou zřejmě z nosičů vojenských balistických střel. Celý systém má mít při startu hmotnost cca 50 tun. MiG-31I vynese raketu v podvěsu do výšky 15 až 18 km a vypustí ji při rychlosti cca 2200 km/h. Nosnost systému má být až 160 kg na nízkou oběžnou dráhu Země. Očekává se, že v budoucnu poroste zájem o starty menších družic s hmotností do 100 kg.     (Zdroj: Kosmo.cz)


16.06. 2006    Na 16. června připadá Evropský den židovské kultury. A pak tu máme ještě pár historických mezníků, vztahujících se k tomuto dni. Tak roku 1471 byl prohlášen Vladislav Jagelonský králem. Trochu později, roku 1903, byla založena automobilka Ford - utíká to, utíká ... přes sto let už jí je ... No a roku 1963 vyletěla první žena do povětří - pardon, do kosmu - ano, byla to známá Valentina Těreškovová. Šestnáctý červen má asi nějaký skrytý význam pro syrou mátušku Rus ... roku 1977 stanul v čele SSSR soudruh Brežněv a 1983 pak soudruh Andropov ...

16. června 1977 zemřel  v USA Wernher von Braun, vynikající konstruktér německých a později amerických raket. Zkonstruoval kromě jiných raketu V-2, kterou Německo ostřelovalo Londýn - a později i Saturn V, který vynesl první lidi k Měsíci.

V sobotu 17. června máme svátek celosvětový - je to Světový den proti desertifikaci a suchu. Ono to slovo desertifikace je trochu zavádějící ... neznamená to ale boj proti dortíčkům, ale proti rozšiřování pouští. Byl vyhlášen v prosinci 1994 Valným shromážděním OSN.

V neděli 18. červan ale bude sláva veliká ... je to Den otců !!! Setkal jsem se ale také s prameny, že tento den připadá na 19. nebo 20. června ... což by mohl být důvod k oslavě trvající celé tři dny !!!


Souhrnnou zprávu o epochálním objevu pyramid v Bosně najdete na stránkách WM magazínu - v článku Bosenské pyramidy.

Vedoucích egyptských pyramidových expertů, Ali Abdallah Berekat, geolog egyptského nerostného bohatství navštívil v květnu 2006 Visoko. Potvrdil, že kamenné bloky vykopané na kopci Visocica – bosenská pyramida Slunce - nejsou přírodní produkt, ale jsou umělého původu. Ze stejné hmoty jsou postaveny i chrámy v egyptě.

Byly vykopány nakloněné desky tvořící šikmé stěny pyramidy, plošiny vydlážděné kameny.

V tunelech pod bosenskou pyramidou Slunce byli poprvé důlní experti z nedalekého dolu v Tuzle. Hladina kyslíku ve všech tunelech se pohybuje kolem 20%, což je optimální hodnota pro pokračování průzkumných prací. To dokazuje pečlivé naplánování sítě podzemních tunelů a inženýrskou dovednost dávných stavitelů. V tunelech byly objeveny pískovcové bloky, které mohou být hledanými artefakty.

V těchto dnech (1.6.2006) byly zahájeny vykopávky na úpatí pyramidy Měsíce. V hloubce cca 0,4 - 0,8 m byly objeveny opracované kameny.

.... Expedice WM magazínu proběhne 7-11.6.2006. Domnívám se, že již dlouho mám důkaz existence bosenských pyramid. Kompletní zprávu z expedice za bosenskými pyramidami s fotografiemi otiskneme v prázdninovém dvojčísle 54/55. ....


Temelín je naším trvalým bubákem ... Jaderná elektrárna Temelín loni fungovala mimo bezpečnostní limity, které na její provoz vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Tvrdí to jihočeské ekologické organizace. Ekologové dnes novinářům ukázali zprávu ČEZ, která chod Temelína v rozporu s povoleními připouští. Získali ji od provozního personálu elektrárny. Na obou blocích není údajně zajištěno bezpečné zamezení šíření radioaktivity z kontejnmentu, který slouží jako ochranný obal reaktoru. Vyjádření SÚJB ČTK zjišťuje.

Temelín Foto: Jan Regal/

"Při vzniku havarijních podmínek některé armatury pro odběr vzorků a vedoucí skrz kontejnment zůstávají otevřené. Nyní musí být uzavírány ručně. To je v rozporu s požadavky vyhlášky SÚJB," řekl Edvard Sequens ze Sdružení Calla.      (Zdroj: EcoMonitor)


Města Česká Lípa a Sokolov patří mezi první města Evropské unie, která se letos přihlásila k aktivní účasti na Evropském dni bez aut (EDBA). České Budějovice, Kroměříž a Letovice jsou zase mezi prvními městy, která se v roce 2006 zúčastní jak Evropského týdne mobility, tak i Evropského dne bez aut.

Evropský den bez aut (22. září) a s ním spojený Evropský týden mobility (ETM, 16. – 22. září) jsou osvětové a propagační akce, které mají v evropských městech podpořit ekologicky přijatelnější a udržitelnější způsoby dopravy a napomoci při omezování individuální automobilové dopravy ve městech.

(Z tiskové zprávy MŽP)


Americký důchodce chytil ve středním Laosu živého hlodavce o němž se soudilo, že jeho vývojová větev vyhynula před jedenácti miliony lety. Domorodci mu říkají „gha-nů“

Nález tohoto zvířete bývá označován jako jeden z nejpřekvapivějších objevů století. Zvířeti se pro jeho podobu přezdívá „laoská skalní krysa“. První zmínky o ní sahají již do roku 1996. Tehdy toto podivné zvíře pro západní svět našel na trhu jeden z jeho objevitelů. Událo se to v provincii Khammouan, což je krasová oblast středního Laosu. Šlo ale o zabitého jedince, který jen čirou náhodou neskončil v hrnci domorodců.      (Zdroj: OSEL.cz)


Ekologická stopa České republiky ... Kvůli domácí spotřebě způsobuje Česká republika ekologické škody nejen doma, ale také v zahraničí. Domácí ekologická zátěž je pravidelně monitorována a publikována, například v pravidelných zprávách ministerstva životního prostředí, které projednává vláda i Poslanecká sněmovna. Informace o trendech jednotlivých indikátorů publikuje stát i nezávislé instituce: viz například webovou stránku ministerstva životního prostředí. Data o tom, jakou část škod způsobuje spotřeba domácností a jakou průmysl či zemědělství, je už méně známá.

Pokud by vás tahle problematika zajímala, můžete si na stránkách Zelený kruh zdarma stáhnout příručku Česká stopa (ve formátu PDF)


Japonská letecko-kosmická agentura JAXA potvrdila, že se kosmická sonda Hayabusa může vrátit zpět na Zemi po absolvovaném průzkumu planetky Itokawa. Panovalo totiž podezření, že z nádrží sondy uniká do prostoru xenon, který slouží jako palivo pro iontové motory. Nicméně poslední informace potvrdily funkčnost celé sondy.

Problémy se objevily v listopadu 2005, kdy po setkání s planetkou začala sonda chaoticky rotovat, přičemž docházelo k výpadkům spojení s řídícím střediskem. Orientaci sondy v prostoru měly udržovat gyroskopy, avšak dva z nich přestaly fungovat ještě před přistáním sondy na povrchu planetky, kdy mělo dojít k odběru malého množství materiálu. Proto převzaly zajišťování orientace sondy raketové motory, jejichž funkce rovněž nebyla stoprocentní.      (Zdroj: Astro.cz)


Sedm evropských zemí, včetně čtyř členů EU, se podílelo na nezákonných praktikách při převozu zajatců CIA, uvedla 14.6. 2006 Amnesty International (AI). Německo, Itálie, Švédsko, Velká Británie Makedonie, Bosna a Hercegovina a Turecko jsou zapojeny do šesti případů nezákonných převozů zajatců CIA, které AI popisuje ve své zprávě. Všechny případy proběhly podobně – zajatci byli naloženi do letadel a bez jakéhokoli procesu se ocitli ve věznicích v zahraničí. Tam byli podle svých slov vystaveni mučení.

CIA by bez přístupu na evropská letiště a do evropského vzdušného prostoru tyto zajatce převážela mnohem obtížněji. Stručně řečeno, evropské země jsou zapojeny do zločinu USA.  (Zdroj: Amnesty International)


15.06. 2006    Na 15. června připadá Mezinárodní den odpůrců vojenské služby. O takovém svátku se nám, kteří museli na vojně trpně ztratit rok nebo dva roky života, ani nesnilo.


V důsledku spalování fosilních paliv jsou tropické bouře silnější a vyskytují se častěji než v minulosti. Dopady globálního oteplování zmírňovalo ve 20. století zamoření atmosféry tuhými znečišťujícími látkami. Situace se změnila před 20 lety, kdy s nástupem čistějších technologií došlo k omezení produkce oxidu sičitého a uhelnatého, zatímco emise skleníkových plynů i nadále stoupaly. S klesající koncentrací aerosolových částic v nižších vrstvách atmosféry začalo na zemský povrch dopadat více slunečního záření a oteplování tak nabralo na intenzitě. Teplejší voda v oceánech zlepšila podmínky pro vznik a sílu bouří. Ve své nově studii to tvrdí Dr. Kerry Emanuel, meteorolog a profesor atmosférických věd Massachutsettského technologického institutu (Massachusetts Institute of Technology, MIT) v Cambridge. K výzkumu se připojil i přední klimatolog Dr. Michael Mann z Pensylvánské státní univerzity (Pennsylvania State University).     (Zdroj: Gnosis9.net)


Isidina mystéria měla ústřední roli v egyptském iniciačním náboženství, jehož nejvyšším zjevením bylo (jak si můžeme představovat) poznání, že Isis, představující místo na obloze, generuje, centruje a regeneruje svět v měřitelných časových cyklech. Tajná Isidina společnost přešla do podzemí, když v historii nastala nová období rostoucího materialismu, kdy se přestalo dbát na pradávnou moudrost. Přesto základní symbol - Isis jako kosmická Matka - přežil a stal se Pannou Marií. Kulty ve středověké Evropě uctívaly její transformační moc v podobě Černé Madony a hlavní proud křesťanství jí udělil zvláštní místo jako Matce Boží. V celých dějinách se v hermetické nauce zachovala základní informace o Isidě, aniž by se otevřeně odhalila její identita, což bylo přísně zakázáno. Ve skutečnosti se dá tendence ezoterismu ke kryptičnosti uvidět na tom, jak se symbolika Isidy proměnila v zvířetníkové znamení Panny.

(Dále čtěte na Matrix-2001.cz)


V poslední době padá jeden mýtus o škodlivosti pití kávy za druhým. Stačí vzpomenout omílaný argument, že kofein způsobuje artritidu. O vyvrácení tohoto nesmyslu jsme ostatně na Oslovi již psali. Ne jinak to vypadá ohledně strašení, že kofein přispívá ke vzniku cukrovky. Opak je pravdou. Pití kávy má ve vztahu k diabetes nepřehlédnutelný příznivý efekt. Nejprve o něm nejistě psali Dánové. Těm vyšlo, že pijáci kávy se svými šesti šálky denně mají jen poloviční výskyt diabetu. ...

... Při vyhodnocení zdravotních záznamů více než statisícového souboru osob, vyšla najevo zajímavá souvislost. Každý vypitý šálek kávy denně znamenal pro kofeinové závisláky o 22% nižší pravděpodobnost, že se u nich vyvine cirhóza, za ,jejíž příčinu vzniku byla označena konzumace alkoholu. Pití kávy vyšlo příznivě i co do ohrožení cirhózou způsobovanou jinými vlivy. V případě eliminace škodlivého vlivu alkoholu byl ochranný efekt největší.     (Zdroj: OSEL.cz)


Aktivisté Greenpeace dnes ráno spustili ze střechy Ministerstva životního prostředí (MŽP) velký transparent s výzvou "MŽP, chraň klima, ne znečišťovatele!". Greenpeace požaduje, aby ministerstvo změnilo svůj dosavadní nezodpovědný přístup k ochraně klimatu. Zatímco civilizované země se již léta řídí principem "Znečišťovatel platí", v ČR vydělávají znečišťovatelé na emisích oxidu uhličitého miliardy korun. MŽP tento stav obhajuje. Česká republika má přitom jedny z nejvyšších evropských emisí CO2 na obyvatele.

V roce 2005 dostal český průmysl zdarma povolenky na emise 97 miliónů tun CO2. Dodatečně se ale ukázalo, že firmám stačilo 82 miliónů. Přebývajících 15 miliónů tun tak mohly prodat na evropském trhu, čímž výrazně přispěly k pádu cen povolenek a ohrožení celého systému. Firmy přitom před dvěma lety tvrdily, že potřebují minimálně 110 miliónů povolenek a pokud je nedostanou, bude to mít katastrofální následky

(Zdroj: tisková zpráva Greenpeace)


Kalifornská firma Allerca hodlá už v příštím roce vrhnout na trh kočky, které svým majitelům nebudou působit alergii. Allerca původně uvažovala o genetické modifikaci, nynější exempláře ale vznikly normálním šlechtěním.     (Zdroj: ScienceWorld)
Vrhnout, Na trh? Divné výrazy, když se píše o živých tvorech ...


Na stránkách iDNES je článek o spolehlivosti elektroniky v dnešních automobilech (Je na elektroniku v autě spolehnutí? Spíše ne). Vyplývá z něj, že elektronika přináší spoustu mnohdy obtížně odhalitelných problémů (zlatá stará Škodovka 120 ...). Co mě ale pobavilo, jsou tato slova:

"Důležitou roli hraje i skutečnost, jak často je ta která elektronická součástka používána,“ uvedl Max Lang. "Kdo si často seřizuje elektricky nastavitelné sedadlo, narazí na problém dříve než ten, kdo to nedělá.“

Takže když to extrapolujeme .... Kdo často jezdí autem, bude mít brzo problémy. Nejlepší prevencí je .... nejezdit vůbec.


14.06. 2006    Včera - tedy 13. června 2006 ve dvě hodiny odpoledne - přestali Češi své výplaty dávat státu a začínají vydělávat na sebe. Oproti loňsku nedošlo k žádnému zlepšení.

Smyslem dne daňové svobody, který každý rok počítají ekonomové Liberálního institutu, je, že rozdělí rok na dvě části: kdy lidé platí jen daně a kdy vydělávají jen do vlastní kapsy.

Letos vychází den daňové svobody na stejný den jako loni. "Je to díky tomu, že tak enormně roste ekonomika," vysvětluje Jiří Schwarz z Liberálního institutu, kde působí i jeho otec, děkan Vysoké školy ekonomické. Růst ekonomiky totiž dokázal vymazat pokračující zvyšování vládních výdajů.

(Zdroj: iDNES)

Co dodat .... no comment ... ach jo .... do p....e !!!!


Sympatická zpráva: Kvůli snaze odvrátit hrozící změny klimatu způsobené skleníkovými plyny, ale i díky úsilí o lepší fyzickou kondici se miliony Britů opřely do pedálů. Nové údaje ukazují, že po desetiletích stále stejného podílu cyklistické dopravy došlo ke skokovému nárůstu obliby kola jako prostředku pro dojíždění do zaměstnání a pro sportovní vyžití především ve velkých městech a na stále přibývajících cyklostezkách, píše deník Independent.

V Londýně se v průběhu posledních pěti let zvýšil počet jízd na kole o padesát procent, dnes je to 450 000 jízd za den. Podle výzkumu britského deníku Independent vzrostlo využívání Národní sítě cyklostezek (NCN), která měří zhruba 5 000 kilometrů, za poslední rok o 15 % na 232 milionů jízd. Obrovský zájem o jízdní kola, který se podle cyklistických aktivistů děje navzdory nezájmu vlády investovat do tohoto druhu dopravy, však vyvolává silnější konflikty mezi automobilisty a cyklisty ve městech. Během loňského roku zemřelo nebo bylo vážně zraněno 328 cyklistů na městských silnicích a více než 20 000 jezdců je také každý rok zraněno na cestách po celé zemi.     (Zdroj: EkoList)


Staré kronikářské zápisy potvrzují výjimečnost Housky: odedávna zde konali službu nejlepší páni z celé české země. Proč asi elita sloužila právě na hradě údajně tak bezvýznamném? Kronikáři dále naznačují, že se zde střežilo „něco", co se nesmělo dostat ven. Vodítkem by snad mohla být legenda tvrdící, ve skále, na níž hrad stojí, je průrva vedoucí až do pekla...
Václav Hájek z Libočan ve své České kronice zmiňuje, že nedaleko hradu byla nalezena v jedné skále obrovská díra, v níž přebývalo veliké množství duchů a démonů, kteří škodili lidem i zvířatům. Tito démoni vypadali tak strašlivě, že se lidé báli k tomu místu jen přiblížit...
Jiná z legend vypráví příběh vězně, který se za odpuštění trestu podvolil prozkoumat hradní studnu, z níž se ozývaly strašidelné skřeky a vycházel smrdutý kouř.
Když vězně ze studny vytáhli, měl vlasy šedivé hrůzou a pomátl se na rozumu. Co ve studni viděl, nikomu neřekl...

Další vyprávění o tajemném hradu Houska si přečtěte na stránkách Záhady & Mystéria ...


Lékaři postupně mění pohled na slepé střevo. Zatímco dosud ho považovali za naprosto zbytečnou část lidského těla a při první možnosti ho pacientům odoperovali, nyní ho dokáží využít v takzvané rekonstrukční chirurgii. Tkáň slepého střeva může být použita k "opravě" svěrače močového měchýře či jako náhrada močovodu. Informoval o tom internetový server LiveScience.com. Podle lékařů však "svoji práci" slepé střevo odvede i jako tradiční součást lidského těla. Pouhých 11 týdnů po početí začne uvolňovat buňky, které jsou nezbytné k rozvoji plodu. Po narození zase produkuje bílé krvinky a protilátky. Plní tak důležitou roli při boji s nejrůznějšími nemocemi.     Lékaři postupně mění pohled na slepé střevo. Zatímco dosud ho považovali za naprosto zbytečnou část lidského těla a při první možnosti ho pacientům odoperovali, nyní ho dokáží využít v takzvané rekonstrukční chirurgii. Tkáň slepého střeva může být použita k "opravě" svěrače močového měchýře či jako náhrada močovodu. Informoval o tom internetový server LiveScience.com. Podle lékařů však "svoji práci" slepé střevo odvede i jako tradiční součást lidského těla. Pouhých 11 týdnů po početí začne uvolňovat buňky, které jsou nezbytné k rozvoji plodu. Po narození zase produkuje bílé krvinky a protilátky. Plní tak důležitou roli při boji s nejrůznějšími nemocemi.

(Zdroj: ZdravCentra.cz)


Nástup počítačové éry s sebou přinesl i nemálo patologických jevů. Jedním z nich je i závislost na počítačových hrách. Závislostí na počítačových hrách jsou proslulé především východoasijské země. Zde už existují i různá specializovaná zařízení, která mají za úkol s touto závislostí bojovat. Nyní se podobná klinika otevře i v Evropě, konkrétně v nizozemském Amsterodamu. Klienti, kteří se rozhodnou léčit, zde stráví čtyři až osm týdnů. Mnozí patologicky závislí hráči se musí znovu naučit sociální komunikaci, protože během stovek hodin strávených u počítače tuto schopnost ztratili. Holandští vědci dokonce popsali i abstinenční příznaky, pokud hráč spatří počítač, pociťuje třesot a výrazně se potí. Psychologové věří, že pokud se u takto postižených lidí obnoví kulturní a společenské vazby, měli by se této závislosti zbavit.     (Zdroj: 21@Století)


Fotbaloví fanoušci bývají nevybíraví. Z tribun zaznívají urážky hráčů, trenérů i rozhodčích. Výjimkou nejsou ani rasistická hesla. FIFA bojuje s rasismem osvětovou kampaní. V Nizozemí se rozhodli zaútočit na chuligány v ochozech jejich vlastní zbraní – jejich vlastním pokřikem. ...

...Víme, že lidi propadají zmatku, když jim pouštíte jejich vlastní řeč s mírným zpožděním. Rozhodli jsem se vyzkoušet, jak to bude taková ozvěna vlastních hlasů působit na skupinu lidí ...

... Mikrofony snímají pokřik z tribuny a fanouškům jej přehrávají z reproduktorů s mírným zpožděním. Pokud se tato uměle vytvořená ozvěna zpozdí za pokřikem o dvě desetiny sekundy, začnou mít fanouškové s hulákáním velké potíže. Ozvěna jejich vlastních hlasů zpožděná o jednu celou sekundu je už zmate natolik, že musí chtě nechtě zmlknout. Ukázalo se to při testech na stadionu, kde v roli fotbalových výtržníků vystupovalo 350 dobrovolníků. ...

(Zdroj: OSEL.cz)


Příběh sta milionu a jednoho roku ..... Největším bohatstvím Českého ráje je jeho krajina. Podivuhodná a dramatická, v níž se střídají pískovcové plošiny se skalními městy na okrajích a mělké pánve s osamocenými sopečnými suky uprostřed. Množství vyhlídek na skalních plošinách i na vrcholech čedičových trosek, případně z rozhleden, hradů a zámků, které jejich temena zdobí jako koruny, nabízí poutníkovi možnost přehlédnout tuto rajskou krajinu se všemi jejími dominantami a v celé její nádherné přírodní architektuře.     (Hezké povídání o Českém ráji na stránkách EKOserveru)


13.06. 2006    Huculský kůň je horské plemeno, pocházející z oblasti zemí Karpatského oblouku. V současné době je huculský kůň využíván při agroturistice a při hipporehabilitaci dětí a mládeže....Už jste ale někdy viděli, jak se vítají hříbata do života? Podívejte se do fotogalerie Farmy /Y Cunkov a Nadačního fondu Hucul. Právě tam, v krásném prostředí pod Javorovou skálou, proběhly letošní křtiny hříbat huculských koní.


Dnem 6. června 2006 jsme dorazili na energetický horizont cesty mezi body vymezené roky 2000 - 2012. Tato událost znamená doslova převrat v událostech následujících. Hra změnila pravidla. Mnění se taktika i strategie. Mnění se mnohé. Jsme připraveni? O den později dne 7. června 2006 se stalo cosi velmi ojedinělého. V souvislosti se událostmi nedávno minulými může jít o další projevenou informaci do mozaiky událostí, kterých jsme právě svědky. Výše uvedeného dne byl totiž stát Norsko zasažen unikátně silným meteoritem. Síla úderu, ke kterému v pozdních nočních hodinách došlo (resp. na rozhraní noci a úsvitu) se rovnala dopadu atomové bomby na Hirošimu. Vědci našeho světa jsou šokováni. Jde o ještě jedno poselství vzdalující se komety “73PSW3” a nebo o cosi dalšího?      (Zdroj: Matrix-2001.cz)


Z geografického hlediska je možné tropy definovat jako oblast ležící mezi dvěma obratníky, tedy mezi rovníkem a 23. rovnoběžkou na sever i na jih. Z pohledu meteorologů ale tropy v současné době sahají až k 30. rovnoběžce, protože až tam končí oblast s tropickým klimatem, píše Frankfurter Allgemeine Zeitung. Stejně tak kolísá i meteorologicky definovaná hranice tropů v závislosti na ročním období nebo významných meteorologických událostech, jako je např. El Niňo.

Vědci ve Spojených státech nyní zjistili, že tyto krátkodobé výkyvy se již změnily v dlouhodobý trend a v průběhu minulého čtvrt století se tropy pomalu, ale stále rozšiřovaly. Skupina vědců pod vedením Qianga Fu z Washingtonské univerzity v Seattlu analyzovala v průběhu posledních 25 let data pocházející z amerických meteorologických satelitů, které zaznamenávaly informace o záření nad polárními oblastmi. Intenzita mikrovlnného záření, které vychází ze zemské atmosféry, má určitou úroveň, které odpovídají teploty v jednotlivých vrstvách zemského pláště. Fu a jeho kolegové dali výsledky měření do závislosti s geografickou šířkou a došli k závěru, že jasné dlouhodobé změny je možné pozorovat mezi 15. a 45. rovnoběžkou na obou stranách od rovníku, píše FAZ.     (Zdroj: EkoList)

Člověku se to ale nechce věřit, po tom polárním jaru, co u nás bylo letos ....


Dcera evangelizátora Billyho Grahama se zúčastnila rozhovoru v programu "Early Show" a moderátorka Jane Claysonová se jí zeptala: "Jak mohl Bůh něco takového - jako 11.září 2001 dopustit?"
Anna Grahamová jí dala velmi hlubokou a moudrou odpověď. Řekla: "Věřím, že Bůh je hluboce zarmoucen tím, co se stalo, stejně jako my. Ale po léta jsme Bohu říkali, aby odešel z našich škol, z naší vlády a z našeho života. A protože Bůh je gentleman, věřím, že se podle toho zařídil. Jak můžeme čekat, že nám Bůh bude žehnat a ochrání nás, když ho žádáme, aby nás nechal na pokoji?"      (Zdroj: Víra.cz)

To fakt stojí za to si přečíst celé ... !!!


České pivo pro snížení negativních příznaků klimakteria .... ! Čeští vědci a výzkumníci zkoumali možnosti snížení negativního dopadu klimakteria na zdraví žen. Podnětem se stal rok 2002, kdy byly zveřejněny výsledky rozsáhlé americké lékařské studie, která prokázala, že kontinuální podání estrogenů a progesteronu v době delší než 5 let zvyšuje riziko karcinomu prsu, cévní mozkové příhody a koronárního srdečního onemocnění u zdravých postmenopauzálních žen. Později bylo potvrzeno i riziko cévní mozkové příhody při užití samotných estrogenů po dobu delší než 7 roků. Výsledky studie vedly k přehodnocení indikačních kritérií hormonální substituční léčby a obracejí pozornost k alternativním léčebným postupům, a to zejména k fytoestrogenům.

Tým pracovníků Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského zkoumal, jaký technologický postup zvolit, aby do piva přešlo maximální množství fytoestrogenů a tím byl zajištěn léčebný efekt .... zároveň bylo třeba splnit požadavek lékařů, aby pivo mělo nízký obsah alkoholu a zároveň i nízkou energetickou zátěž a aby ženy po něm netloustly. Na základě výsledků výzkumu bylo pro potřeby lékařské studie vyvinuto 8% pivo s obsahem alkoholu 1,9 % hmot. z českého sladu a žateckého chmele. Mělo sumární obsah sledovaných fytoestrogenů 22,2 nmol/l.  ... Nyní jde o to, aby se našel někdo, kdo bude tento druh piva vyrábět, kdo s ním přijde na trh.    (Zdroj: Agronavigátor)


Asi deset centimetrů tam a stejnou vzdálenost zpátky kmitá mnohokrát za vteřinu podlouhlý elektromagnet v kovovém pouzdru.

Rychlý pohyb obstarávají dva písty upevněné na obou koncích elektromagnetu. Ten se pohybuje nad cívkami z měděného drátu, takže při kmitání vzniká elektřina.

„Princip tohoto motoru, kde se nic netočí, si můžeme představit jako průmyslovou verzi ruční svítilny tak zvané „třepačky“. Aby svítila, musíme kmitavým pohybem posunovat magnetem uvnitř cívky. V cívce vzniká elektrický proud pro svícení. Princip lineárního spalovacího motoru je podobný,“ vysvětluje docent Ondřej Vysoký z Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze.

Jeho týmu se poprvé na světě podařilo udržet lineární motor poháněný písty několik hodin v chodu. O totéž se pokoušejí vědci v USA, Švédsku, Velké Británii a Malajsii.      (Zdroj: EnviWeb)


Vážené dámy poslankyně, Vážení pánové poslanci,
gratulujeme Vám ke zvolení do zákonodárného sboru a obracíme se na Vás s naléhavou prosbou:
V České Republice kouří podle ověřených údajů nejméně 800 000 tisíc dětí a nezletilých. Je to skupina občanů zcela odkázaných na Vaši politickou, zákonodárnou práci. Svou prací se budete snažit budovat nové studijní a zaměstnanecké příležitosti, perspektivy zejména pro mladé, nastupující generace.
Vaše práce přichází do velké míry vniveč, pokud kvůli nelidskému profitu absolutní minority podnikatelského spektra – tabákovému průmyslu, vystupuje z našich kvalitních škol polovina dětí ve věku patnácti let závislá na smrticí droze – tabáku. To vede ke stále se zvyšující nemocnosti dětí, závislosti silnější, než je závislost heroinového typu a v důsledku k tragickým a útrpným úmrtím v čím dále tím nižších věkových kategoriích a dramatickému snižování porodnosti, či dožívaného věku v naší zemi.

....

Celý text Listu pro život si můžete přečíst na stránkách Řetěz lásky k dětem


12.06. 2006    Pondělí 12.června 2006 je ve znamení Mezinárodního dne boje za odstranění práce dětí.

A ještě jedno neuvěřitelné výročí ... 12.června 1962 měla v klubu Marquee první koncertní vystoupení skupina The Rolling Stones - tehdy ještě jako Rollin' Stones (psáno s apostrofem).


Greenpeace razí heslo - MŽP a EU, zameťte si před vlastním prahem!. Chce tak upozornit na pokrytectví obou institucí, se kterým k ochraně klimatu přistupují. Česká republika má jedny z nejvyšších emisí oxidu uhličitého na obyvatele.

Znečišťovatelé v rámci evropského systému obchodování s emisemi skleníkových plynů obdrží zdarma určité množství tzv. povolenek. Podniky musí každoročně odevzdat množství povolenek, které odpovídá jejich emisím v předchozím roce. V případě, že firma emise sníží, může uspořené povolenky prodat. V opačném případě je musí nakoupit. Povolenky se jednotlivým firmám přidělují podle tzv. Národního alokačního plánu (NAP), který na návrh MŽP a MPO schvaluje vláda a Evropská komise.

Systém je v provozu od ledna 2005. Cena povolenek se letos v květnu propadla na 11 euro za tunu CO2 8). Za uvedenou cenu je pro znečišťovatele výhodnější nakoupit povolenky, než investovat do snižování emisí, což ohrožuje smysl celého systému.

(Zdroj: Greenpeace.cz)


Rozdíl mezi živým organizmem a strojem se opět o něco zmenšil. Evropští vědci vyvinuli “neuro čipy“, ve kterých došlo ke spojení živých mozkových buňek se silikonovými obvody. Tento pokrok možná jednoho dne umožní sestrojení pokročilé neurální protézy, určené pro léčbu neurologických poruch, nebo vyvinoutí živých počítačů, které budou počítat s pomocí živých neuronů. Aby mohl vzniknout neuročip, museli vědci namačkat více než 16000 tranzistorů a stovky kondenzátorů na silikonový čip o rozměru pouhého jednoho milimetru čtverečního.     (Zdroj: SightLess World)

Bůh nás chraň před zneužitím takových věciček ....


Amnesty International vítá jasný signál, který Rada Evropy vyslala 7.6. 2006 evropským vládám a USA, že tajné převozy osob podezřelých z terorismu odporují základním principům mezinárodního práva. Praktiky užívané v rámci boje proti teroru dále zahrnují „zmizení“, svévolné zadržování, mučení a špatné zacházení s lidmi.

Zpráva Rady Evropy potvrzuje šetření AI o spolupráci některých evropských států na případech nezákonných převozů zadržených osob. Zpráva přináší další informace o existenci možných utajených věznic v Rumunsku a Polsku.     (Zdroj: Amnesty International)


Rozhodnutí mít rodinu až ve vyšším věku s sebou nese riziko neplodnosti, u partnerek častější problémy s donošením plodu a z potomků jsou častěji zakrslíci. Stárnout znamená mít každým rokem ve spermiích o 2% mutací více.Již dřívější pokusy potvrzovaly, že mužská schopnost reprodukce v pozdním věku klesá. Bylo to dáváno do souvislosti s poklesem počtu ejakulovaných spermií, ztrátou jejich pohyblivosti a schopnosti spermií udržovat při pohybu přímý směr.
Nyní se „obžalovací spis“ rozšiřuje také o poškození DNA, chromozomální abnormality, genové mutace. Nemilým zjištěním v tomto směru je to, že poškození DNA se projevuje mnohem dříve, než u mužů dojde k poklesu počtu spermií a nebo ztrátě pohyblivosti spermií.  První známky nežádoucích změn v DNA  spermií již byly pozorovány vzápětí poté, co muži překročili práh své pohlavní dospělosti.

(Zdroj: OSEL.cz)


Pražský restaurační minipivovar U medvídků uvedl na trh polotmavý speciál pod názvem X-BEER. Vyrábí se z plzeňského a karamelové sladu, hlavní spodní kvašení probíhá 14 dní v otevřených dubových kádích, dokvašování v dubových sudech rovněž 14 dní a následně po přidání speciálních kvasnic probíhá sekundární kvašení dalších 14 dní. Každá várka tohoto piva je unikátní, první várka měla 30 % EPM (extraktů původní mladiny) a 11,8 % alkoholu. Vzhledem k variacím v obsahu EPM a alkoholu nese název označení písmenem X.     (Zdroj: Agronavigátor)


Porozumíme někdy lásce? Dozvíme se, jak vznikla a jaký je její smysl? Vztah mezi partnery nebo manželi, mezi matkou a dítětem, to vše je možné nazvat láskou. Některé kultury mají pro každý z těchto vztahů zvláštní termín, jiné si vystačí s jediným. A co říká o lásce věda?
Evoluční pohled na lásku obvykle začíná zkoumáním vztahu matky k dítěti, zejména s ohledem na jeho hloubku, nesobeckost a vytrvalost. V této podobě známe mateřskou lásku i z živočišné říše. Je zárukou pro přežití potomstva a předání genů další generaci. Jak ale tento vztah vznikl?
První poznatky přinesly pokusy s hlodavci. Jejich samičky sice o povaze citového pouta k potomkům neuvažují, o to urputněji je však brání v případě nebezpečí. Vědci se pokusili dešifrovat, jak se láska k potomkům projevuje ve změnách chemických látek přítomných v mozku. Zjistili, že hlavní roli tu zřejmě hraje hormon jménem oxytocin.     (Zdroj: 100+1)


09.06. 2006    Dne 9.6. 1934 se na filmovém plátně poprvé objevila postavička Kačera Donalda. O mnoho let by byl starší známý ruský car Petr Veliký - ten by dnes oslavil již 334. narozeniny.

A ještě zajímavá informace .... 9.6. 1909 byl britským parníkem Slavonia poprvé použit v praxi nouzový signál SOS.

Velmi smutné výročí připadá na 10. června - to v roce 1942 nacisté vyhladili vesnici Lidice u Kladna.

V neděli 11. červan bude poslední jarní Úplněk .... svit Luny nás naplno ozáří ve 20:03 LČ ... a snad doopravdy - má být hezky.


U středoegyptského města Oxyrhynchus bylo počátkem 20. století nalezeno při archeologických vykopávkách více než 400 tisíc fragmentů starověkých listin nejrůznějšího obsahu a zaměření. Byly mezi nimi i dva malé a dosti poničené zlomky z počátku 4. století s řecky psaným evangeliem neznámého původu. Nezdá se, že by text vycházel z kanonických evangelií, přestože určité paralely nelze přehlédnout. Někteří badatelé se po zralé úvaze přiklonili k myšlence, že evangelium čerpalo přímo z nejstarších pramenů o Ježíšově životě a originál tak mohl vzniknout už kolem roku 50 našeho letopočtu. Vyloučit nicméně nelze ani pozdější dataci (50-140). Vzhledem k nepatrnému rozsahu zachovaných částí evangelia není možné v této věci zaujmout jednoznačné stanovisko. Objevily se také úvahy o způsobu, jakým pisatelé evangelií s původní tradicí zacházeli. Oba fragmenty jsou pod katalogovým označením POxy1224 uloženy ve sbírkách Britské knihovny (British Library).       (Zdroj: Gnosis9.net)


Stránky Matrix-2001.cz cituji dosti často ... přinášejí informace, o kterých se dá plným právem říkat, že jsou "alternativní" ... Posuďte sami:

V roce 2002 obranný satelitní systém americké a ruské armády zaregistroval doslova z minuty na minutu něco zcela fantastického. V oblasti Antarktidy….. Na jednom prozatím nejmenovaném místě….. Něco co spojuje minulost – přítomnost – blízkou budoucnost v jeden homogenní celek. COSI SE STALO! Když mne jeden z mých velmi důvěryhodných zahraničních informátorů seznámil s rozsahem a dosahem velmi citlivých informací týkající se události z onoho roku 2002, když jsem měl možnost je velmi detailně prostudovat, když jsem učinil brainstorming s významnými autoritami styčných oblastí – otevřela se „pandořina skřínka“: Atlantis a Antarktida – Tajná mystéria předávaná z generace na generaci o původu lidské bytosti – Nacisté a jejich zájem o okultismus – Nacisté a Antarktida – Skryté technologie Třetí Říše, Ruska a USA – Hurikány devastující pyramidální pole v Mexiku a ropná pole v USA – Světelné jevy na obloze a zemi - Mutace Slunce -Probuzení ENIGMY v roce 2002 v oblasti Antarktidy – Faktor 2012 a Ti co se blíží….. z kosmického prostoru….. jejich cílem - Země ….. ti co vyslali impuls k probuzení ENIGMY. TO VŠE SPOLU SOUVISÍ !!!! VŠE ABSOLUTNĚ ZAPADÁ!!! TOTÁLNĚ VÝBUŠNÁ KOMBINACE FAKTŮ ODHALENÉHO RUBIKONU NEJBLIŽŠÍCH UDÁLOSTÍ!!!! Chcete vědět VÍC? Jinak, chcete vědět všechno podstatné o tom, co se za těmito řetězovými indiciemi skrývá?? Chcete vědět pravdu? Pak sledujte tento seriál. NA JEHO KONCI NALEZNETE DALŠÍ POTŘEBNÉ NAVIGAČNÍ INFORMACE VEDOUCÍ K FINÁLNÍMU ODHALENÍ !!!    (Zdroj: Matrix-2001.cz)


Kvůli vzduchu v kabině kontaminovaném chemikáliemi nejsou piloti schopni bezpečně řídit letadla, napsal deník Independent. Podle výsledků oficiálního šetření piloti trpí "alarmujícím selháváním kognitivních funkcí" - nejsou schopní zapamatovat si důležité instrukce od dispečerů a při přistávání ohrožují životy cestujících.

Britská vláda přiznala, že minulý rok došlo v letadlech British Aerospace BAe 146 k deseti "nehodám s kontaminací vzduchu", což přimělo ministerstvo dopravy nechat záležitost prošetřit Vědeckým výborem pro toxicitu. Zprávu o výsledcích šetření vypracovala neuropsycholožka Sarah MacKenzie Rossová z londýnské University College, která vyšetřila 27 pilotů. V mnoha letadlech se vzduch pro pasažéry a posádku nasává přes tryskové motory a pumpuje bez filtrace do kabiny, napsal Independent.       (Zdroj: EcoMonitor)

Zajímavé .... a znepokojující ... ovšem ta poslední věta je dost zavádějící.


Američtí přírodovědci se opět setkali se zvláštním druhem stonožky, která se neobjevovala dlouhých 80 let. V současnosti je to živočich s největším počtem končetin na světě. Samička jich má neuvěřitelných 666 a sameček asi 400. (Zzdroj: deník Metro)


Jezte více zeleniny, umývejte svoje auto hezky ručně, nepoužívejte papírové ručníky a do práce choďte pěšky. Každým takovým rozhodnutím pomůžete zpomalit nebezpečné klimatické změny, radí Evropská komise ve své kampani „I ty ovládáš změnu klimatu.“ Včera zahájil v Praze českou mutaci celoevropské akce Ladislav Miko z generálního ředitelství Evropské komise pro životní prostředí spolu s českým ministrem Liborem Ambrozkem. Aktivisté z Greenpeace jim však vzkázali: „zameťte si před vlastním prahem“.

Tak začíná článek Evropská komise vyzývá i české občany k boji proti změnám klimatu na stránkách EkoListu ...

Já si připadám jak v Jiříkově vidění ...proč mám mýt auto ručně, když mám do práce chodit pěšky? Jak napomůžu změně klimatu k lepšímu chroustáním mrkve? Boj proti změnám klimatu ... to už tu bylo .... pamatujete? Boj za mír !!! Vezmeme samopaly a rozstřílíme ozónovou díru na cimpr campr ... A kolem budou vesele dýmat uhelné elektrárny .... ach jo...

Poselstvím kampaně „I ty ovládáš změny klimatu“ je skutečnost, že i jednoduchá rozhodnutí, která může učinit každý z nás ve svém každodenním životě, mohou v důsledku znamenat významnou pomoc pro klimatický systém planety. Stačí, když se jednoduchými radami, které najdete na stránkách kampaně www.climatechange.eu.com (samozřejmě i v češtině) inspiruje dostatečný počet lidí.    (Tisková zpráva MŽP)

Jo ... ty stránky v češtině tam opravdu jsou ...mají adresu http://ec.europa.eu/environment/climat/campaign/index_cs.htm.

No .... díval jsem se na to ... nechci vás ovlivňovat, ale jedná se zřejmě o nepříliš zdařilý překlad ... a ty informace pak působí mnohdy spíš jako komiks. Někdy i jako informace pro dementy: Věděli jste, že horkou vodu ušetříte, když se místo koupání budete sprchovat? Můžete spotřebovat až čtyřikrát méně energie.   .... Jůůůů, to by mě ale opravdu nikdy nenapadlo ....

Změň se ! Přijmi závazek ... !!!!!


Kdyby bylo konopí seté (Cannabis sativa) neznámé a z ničeho nic by jej v nějakém odlehlém pohoří objevila výprava lovců farmaceuticky zajímavých rostlin, stala by se z něj naprostá vědecká senzace, průlom v medicíně. Tak to vidí světově vlivný The Economist z 27. dubna 2006 a rozhodně nepřehání. V posledních letech přichází záplava pozoruhodných studií marihuany, které shledávají skoro až zázračné možnosti využití této atraktivní dvoudomé rostliny z čeledi Cannabaceae v mnoha oblastech medicíny. Od obezity po rakovinu, výzkum ukazuje, že pestrý koktejl biologicky aktivních látek z konopí je dobrý snad úplně na všechno.    (Zdroj: OSEL.cz)


08.06. 2006    No a máme tu Medarda ... Vzhledem k tomu, že je pořád hnusně, šeredně a jen místy pouze ošklivo, tak nás asi žádná pranostika nerozhodí ... Tak jako tak určitě nebude kapat 40 dní, ale nejméně 140.... A kdo že to ten Medard vlastně byl? Snad už má vystaráno předem a pro letošek si bere náhradní volno ...

Na tento den také připadá Mezinárodní den oceánů. Tento svátek, vyhlášený na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru (1992), má lidem připomenout význam a životadárnou roli oceánů.


Do výzkumu pyramid v Bosně se zapojí UNESCO ... V obci Visoko 30 kilometrů severozápadně od bosenského hlavního města Sarajeva byl učiněn převratný objev. V říjnu 2005 oznámil amatérský archeolog Semir Osmanagič, že pod kopcem Visočica (650 m.n.m) se skrývá asi 100 metrů vysoká pyramida. Kopec s plochým vrcholem má relativně pravidelné geometrické tvary. Svahy mají sklon 45 stupňů a jsou orientované přesně podle světových stran. Vykopávky odhalily velké a zjevně opracované kamenné bloky. Nedávno vyšlo na jevo, že vrstvy mezi kvádry tvoří stejný druh spojovacího materiálu, jaký byl používán při stavbě pyramid v Egyptě. V oblasti se navíc nachází systém podzemních chodeb, což je pro pyramidové struktury charakteristické. Další výzkumy podložené satelitními fotografiemi NASA naznačují, že v širokém okolí je podobných objektů více. Od dubna 2006 se restaurátorské činnosti věnuje mezinárodní skupina badatelů z Bosny, Slovinska, Skotska, Rakouska a Austrálie. Osmanagič, jehož názory sdílejí i členové vlády Bosny a Hercegoviny, hovoří o devíti stavbách. Na místo by měl do konce června dorazit tým složený z expertů Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO), aby tvrzení bosenských archeologů prověřil.      (Zdroj: Gnosis9.net ... spousta odkazů!)


Letos v březnu proběhla v Londýně konference Bioetanol a cesta k udržitelné dopravě. "Pro těžká užitková vozidla v městském provozu je ethanol vynikajícím obnovitelným palivem, které přináší pozoruhodné ekologické výhody," řekl na konferenci Urban Johansson, viceprezident společnosti Scania. Vývoj autobusů s pohonem na etanol zahájila Scania v polovině 80. let ve Stockholmu. "Za patnáct let používání etanolových autobusů dosáhla stockholmská veřejná doprava impozantních ekologických výsledků," prohlásil Johansson. V současné době je Scania jediným výrobcem, který autobusy s motory upravenými na spalování etanolu nabízí.     (Zdroj: EnviWeb)

Tak nějak se ale pořád vtírá myšlenka ... proč nemáme moc rádi trolejbusy? Taková Praha už dávno není tím zcela rozkopaným městem, jako kdysi. A tramvají tu jezdí fůra - a ty potřebují mimo troje navíc i koleje (jak se to hezky rýmuje...).


Tak mě pěkně vytočili v periodiku Metropolitní Expres článek Platit autorské poplatky za mobil?

Já nevím, to si jako občané tohoto státu máme nechat líbit každou stupidní hovadinu, jen aby se měl někdo ještě a ještě lépe na náš úkor?

Kdysi jsem střílel závodně z pušky ... budu proto preventivně oběšen jako potenciální vrah? Bude každý majitel osobního auta muset platit taxikářskou licenci ... co kdyby vzal stopaře? Fakt ... tohle už je trochu moc ... Kdo vůbec může takovou šílenou pitomost vymyslet?


Zapomeňte na tradiční názory o formování planetárních systémů - nový výzkum pod vedením astronomů z Univerzitu v Torontu odhalil, že planetární „školky“ mohou existovat nejen kolem hvězd, ale také kolem objektů, které nejsou o mnoho větší než Jupiter. To předpokládá, že v miniaturní verzi sluneční soustavy mohou objekty obíhat kolem tělesa, které má hmotnost 100krát menší než naše Slunce.

Tento dramatický závěr dvou studií představil prof. Ray Jayawardhana v pondělí 5. června 2006 na konferenci Americké astronomické společnosti v Calgary. Nová zjištění ukazují, že objekty jen nepatrně hmotnější než Jupiter se rodí z prachoplynného disku původního materiálu, z něhož vznikají planety. Výzkumy Jayawardhanovy skupiny a dalších astronomů v posledních letech ukázaly, že takové disky jsou zcela běžné kolem „nepovedených“ hvězd nazývaných "hnědí trpaslíci".      (Zdroj: OSEL.cz)


Bněnská firma nabídla Kropáčově Vrutici dva miliony korun za možnost postavení větrných elektráren v lokalitě obce. Vedení Vrutice po dlouhé diskuzi na nabídku kývlo a větrné "mlýny" se postaví u obce Sušno. Před souhlasem však probíhala mezi občany ostrá diskuze. "Půlka občanů byla pro a druhá půlka proti," uvedl Miroslav Hrázský, starosta obce. Nejčastějším argumentem proti bylo, že větrné elektrány jsou hlučné. Proto obec zorganizovala zájezd do sousedního Německa. "Tam se občané přesvědčili, že větrné elektrány hlučné nejsou. Ale bohužel ti, co se nejvíce ozývali proti, s námi na zájezd nejeli," řekl starosta. Vrtule ovšem hluk dělá, ale podle konstatování starosty je točivý zvuk možné slyšet jen blízko u vrtule. "Na vlastní uši jsme se přesvědčili, že slyšet pohyb vrtule je možné maximálně sto metrů od ní."     (Zdroj: EnviWeb)

No tak to jsou plky .... Před měsícem jsem se pohyboval v blízkosti takových vrtulí na Šumavě poblíž bývalé Hvězdné .... sto metrů? Dovolte, abych se zasmál ... Na hezkých pár set metrů má člověk dojem, že nad ním krouží letadlo třídy Boeingu 737. Jenže se také proslýchá, že Němci nám sem prodávají repasované hlučné gondoly s vrtulemi a sami si místo nich staví mnohem tišší ... A ty tam asi (ne)slyšeli na zájezdu. Ach jo ....


07.06. 2006    Jsemť trochu ve zmatku ... ráno pravila má oblíbená Kachna na Rádiu Beat, že je dneska Světový den chůze (rekreační, odpočinkové nebo jaké) .... a ono nikde nic takového není - až v říjnu.... Chtěl jsem popřát všem nohám, tlapám a tlapkám hodně zdaru při bezmotorovém přemísťování  ... ale nakonec proč ne. Udělejme si dneska soukromý Den chůze do Říše snů ... a Rádio Beat nám klidně k tomu může hrát ... ale bez reklam, prosíííím !!! Mohli by pustit tu písničku, kde zpívá Radůza .... škrpály máš, tak je obuj a choď !!!


Noční obloha nabízí tento týden jedinečný úkaz. Během příštích dnů je totiž možné pozorovat pouhým okem některé planety. Na nebo bude zářit třeba Merkur, který je nad severozápadem v souhvězdí Blíženců, nebo v neděli ve 20:30 hodin Měsíc v úplňku. Až do soboty budou také viditelné přelety mezinárodní vesmírné stanice. V souhvězdí Herkula je možné vyhledat kulovou hvězdokupu s označením M13, která je k vidění po celé léto. Zajímavá je i prstencová mlhovina v souhvězdí Lyry, jejíž charakteristický tvar je patrný ve větším dalekohledu. Zdroj: SON, ČTK, deník Metro


Velmi zajímavé věci se dějí ve Spojených Státech Amerických. Jistě se každý z čtenářů pamatuje na den 25. května 2006, kdy mělo podle informací Erika Juliena dojít k pádu jednoho nebo více artefaktů, které byly součástí komety „73P SW3“. V ten samý den se stalo mnoho věcí. O některých jsem se již zmínil a o některých se ještě zmíním. O jedné z nich bych však chtěl pohovořit již nyní. Mnohým z nás totiž uniklo, že přesně v tento den Pentagon oznámil, že na dobu neurčitou upouští od projektu „Divine Strake“ (odpálení masivní konvenční bomby v Nevadě). O této záležitosti se poměrně dost hovořilo jak na stránkách Matrixu tak i na Osudu. Ejhle…. Pentagon náhlé upouští od projektu, který byl jednoznačně podpořen a připraven k realizaci. Zprávu vydává 25. května a na druhý den 26. května o tom informují sdělovací prostředky. Projekt je tedy nejdříve přeložen na 2. června 2006, pak na 23. června 2006 a nakonec je odložen na neurčito. Oficiální vysvětlení: Národní nukleární bezpečnostní administrace – oddělení energie shledalo, že by plánovaná detonace 700 tun ammonia dusičného a topné nafty mohla mít negativní ekologický dopad na místní životní prostředí. Pane jo!! „Pic kozu do vazu…“, to jsou nám najednou ohledy, že jeden žasne a davy se nestačí divit. Takže je jistě na místě otázka na kterou by bylo dobré odpovědět: „Čeho se Pentagon lekl“?

 Více v reportáži na stránkách Matrix-2001.cz


Po roce 1989 se objevil v České republice nový problém životního prostředí - radu let neobdělávaná a tím i zaplevelená zemědělská půda. Přesné údaje o rozsahu ladem ležící zemědělské půdy nejsou k dispozici. Objektivnější odhady Českého statistického úřadu uvádí v posledních letech cca 300 000 ha, což je asi 7 % zemědělské půdy. Neobdělaná zemědělská půda se vyskytuje na území celého státu. Převažuje v podhorských regionech českého pohraničí (v méně příznivých přírodně ekonomických podmínkách pro zemědělství), je však i v nížinách a také v okolí velkých mest, kde se spekuluje s půdou jako se stavební parcelou.

Řada přírodně cenných území (včetně známých bělokarpatských luk) vyžaduje pravidelné spásání, jinak jsou tyto louky znehodnocovány nálety plevelu nebo lesních stromku z okolí. Problémem však je, že významně ubývají stavy dobytka, který by je spásal.

Neobdělávaná a zaplevelená zemědělská půda má řadu nepříznivých dopadů, včetně poškozování zdraví lidí a životního prostředí. Plevele produkují mnoho často alergického pylu, jež vážně znepříjemňuje zejména jarní období rostoucímu počtu alergiků. Plevele z neobdělávaných pozemků se šíří na sousední pozemky a způsobují i negativní vizuální efekty.

Neobdělávaná a zaplevelená půda je přímým důsledkem útlumu zemědělské výroby. Ta klesla proti průměrnému roku 1989 asi na 62 % v neúrodném roce 2003, resp. na 71 % v úrodném roce 2004. Útlum zemědělské výroby v ČR významně zesilovalo otevření se ČR dovozu silně dotovaných potravin ze zemí EU.     (Zdroj: Cenia.cz)


Greenpeace se 5. června 2006 neočekávaným a kritickým způsobem zapojilo do kampaně Evropské komise „I ty ovládáš změny klimatu! – Ztlum. Vypni. Recykluj. Choď. Změň se“

„MŽP nechrání klima, ale české znečišťovatele, a Evropská komise to dosud toleruje. Nekritizujeme je za to, že vyzývají občany k úsporám. Kritizujeme je za jejich pokrytectví,“ uvedl dnes vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. „EU a MŽP jsou stejně věrohodní jako člověk, který spotřebuje tři krabičky cigaret denně, a přitom poučuje ostatní, jak přestat kouřit. Loni dovolily vypustit průmyslovým podnikům o 15 miliónů tun CO2 více, než skutečně potřebovaly. To je o 50 % větší množství, než vyprodukovaly všechny české domácnosti dohromady,“ doplnil ředitel kampaní Greenpeace ČR Jan Piňos.

Ředitel odboru změny klimatu MŽP Tomáš Chmelík navíc před 14 dny veřejně odmítl, že by se množství povolených emisí mělo v letech 2008 – 2012 snižovat. V rozhovoru pro časopis Ekolist uvedl: „Podle mě jako ekonoma je z pohledu ČR rozumné snažit se získat povolenek co nejvíc.“

(Zdroj: tisková zpráva Greenpeace.cz)


Zajímavý zážitek ... Na stránkách Wahlgrenis je příspěvek Co se taky dělo ve volební místnosti ... Doporučuji přečíst ....


Záhada náhlého vymírání druhů před 250 miliony let je možná vyřešena. Na Antarktidě byl zřejmě objeven kráter po meteoritu, který apokalypsu způsobil. Kráter je široký 480 kilometrů, což je srovnatelné s rozlohou České republiky. Objevily ho satelity NASA při měření odlišností v gravitaci Země. Podle dohadů, meteorit, který tento kráter způsobil, zavinil vymření až 95 procent mořských a 70 procent pozemských druhů. Po pádu totiž došlo k náhlé a výrazné změně klimatu, kterou dokázali přežít jen ti nejodolnější. Sluneční světlo nedokázalo přes hustá mračna prachu proniknout k povrchu Země, část oceánů se mohla vypařit. Podobný meteorit má pravděpodobně na svědomí vymření dinosaurů před 65 milióny let.     (Zdroj: 21@století)


06.06. 2006    Dneska ráno  .... obvyklý stav těchto dnů - jak s oblibou říkám, venku je to na podprsenku s molitanem - v polích mezi Brandýsem a Prahou po šesté ranní klesla teplota na 4,5 stupně (naštěstí stále ještě plus) a prosvítil se indikátor možnosti vzniku náledí.... a to má za 14 dní začít astronomické léto! Před zprávami obvyklý zrůdný jekot reklam wéééé wéééé wéééé bleble cééézet .... a přehled naštorc ležících kamionů na D1, D5, D8 ... atd. Padla ovšem i zajímavá myšlenka - že je dneska 6.6. 2006 - čili zcela nepokrytě máme dnes den ve znamení Bestie - 666. Tak hodně štěstí všem, komu se do toho dne podařilo probudit ...


Pokud byste se chtěli dozvědět více o Zjevení svatého Jana, můžete si například otevřít příslušnou stránku ve volně přístupné Otevřené encyklopedii Wikipedie.


A hele ... pak že to nefunguje, s tím 666 - už je to tu: V úterý šestého června t.r. (06.06.06) bude americký Kongres projednávat znovuobnovení povinné vojenské služby. Bude-li zákon Universal National Service Act of 2006 - HR 4752 IH přijat, bude to znamenat, že všichni muži a ženy ve věkovém rozpětí 18 až 42 let budou podléhat povinné odvodní povinnosti a mohou být povolání k armádě až na dobu dvou let.
V tichosti a bez fanfár tak Bushova administrativa začíná budovat mnohamilionovou armádu.    (Zdroj: Zvědavec)


A když tak člověk slyší ty výkřiky do tmy z masmédií ... Znáte knížku Doktor na moři? Vystupuje tam velmi svérázná postava kapitána Hogga, který vypočítává polohu lodi tak, jak bývá obvyklé - pomocí sextantu. Dále je tam neméně podivínská postava šéfstrojníka Mc Dougalla, který zase polohu lodi vypočítává podle obrátek lodního štoubu. Podle pana Mc Dougalla by strojovna měla dorazit do cílového přístavu o několik dnů dříve než zbytek lodi ... A teď přijde ta hlavní myšlenka - pro Mc Dougalla byla loď jen jakýmsi kontejnerem, který vozil od přístavu k přístavu jeho stroje ...

Nepřipadá vám to - právě v těchto dnech - nějaké povědomé?


Priority EU pro snižování vlivu silniční dopravy na životní prostředí byly stanoveny na základě jednání konaných v Torontu, Kjótu a v Göteborgu.

ČR připravuje pro rok 2007 plošné přimíchávání biopaliv (řepkového oleje a bioetanolu) do stávajících pohonných směsí. V souvislosti s tím je očekávána roční produkce řepkového oleje ve výši 200 000 tun a produkce bioetanolu v množství dvou milionů litrů. V budoucích letech je dále plánován ústup od benzinových a naftových pohonů a přechod na pohony zemním plynem, bioetanolem, rostlinným olejem, vodíkem, palivovými články a hybridním pohonem.     (Zdroj: EnviWeb)


Ještě na začátku 60. let minulého století lidstvo využívalo zhruba polovinu biologické kapacity planety, v současnosti žije podle výpočtů ekologů na účet budoucích generací. Přitom bohaté země, včetně Česka, využívají kapacity rozvojových zemí a zdá se, že trend se vbrzku nezastaví. Uvádějí to autoři publikace Česká stopa, která byla dnes představena v rámci Týdne udržitelného rozvoje.

Brožuru s podtitulem "Ekologické a sociální dopady domácí spotřeby za našimi hranicemi" vydala asociace ekologických nevládních organizací Zelený kruh a Hnutí Duha.

Ekologická stopa je součtem spotřeby člověka v přepočtu na hektary, kterých je třeba na vyprodukování potravin, ale i hektary zničené těžbou či zatížené odpady z lidské činnosti. Obyvatelům Česka na vlastní spotřebu území státu nestačí, v roce 2002 činila ekologická stopa průměrného Čecha 4,9 globálního hektaru, přičemž kapacita Země byla 2,7 globálního hektaru na obyvatele.

(Zdroj: EkoList)


Odborné prognózy předpovídají pro toto století zvýšení mořské hladiny přibližně o jeden metr. Některé zdroje uvádějí nižší, jiné vyšší údaje v závislosti na předpokládaném růstu průměrné teploty a rychlosti tání ledovců. V květnu 2006 zveřejnila skupina vědců odhad, jak velké území a kolik obyvatel vzestup oceánů postihne. Studii vypracoval Gordon McGranahan z Mezinárodního institutu pro životní prostředí a rozvoj (International Institute for Environment and Development, IIED) se sídlem v Londýně a Deborah Balková s Bridget Andersonovou z Centra pro mezinárodní informační síť vědy o Zemi (Center for International Earth Science Information Network, CIESIN) při Kolumbijské univerzitě (Columbia University) v New Yorku. Jmenovaní autoři vypočítali, že v nejvíce ohrožené zóně (s nadmořskou výškou menší než 10 metrů do vzdálenosti 100 kilometrů od pobřeží) žije v současné době asi 10,5 procenta obyvatelstva, tedy 602 milionů lidí. Zaplaveny by mohly být asi 2,2 procenta souše. Mezi nimi i Benátky, Petrohrad nebo New York.     (Zdroj: Gnosis9.net)


Jestliže se pozorněji podíváme na model naší Země, na globus, uvědomíme si, jakou obrovskou plochu na něm zabírá největší světové vodstvo, Tichý oceán, Mar del Pacifico, jak jej pojmenoval na své objevné cestě kolem světa v letech 1519 - 1522 portugalský admirál Fernao Magalhaens. Nepochybujeme, kdyby byla nějaká možnost, aby tento objevitel, vlastně však pouze znovuobjevitel, mohl Pacifik vidět z kosmu, řekněme z paluby raketoplánu, mohl by ho nazvat i Oceán ztracených zemí.

Proč to? Pokud vás to zajímá, přečtěte si obsáhlý příspěvek Pacifický megaproblém na stránkách Tajomstvá našej planéty


V Birminghamu přišli místní mikrobiologové na způsob, jak získávat elektrickou energii z odpadních produktů v čokoládovnách. Zbytky jsou rozpuštěny ve vodě, kde se na nich pasou bakterie Escherichia coli. Za správných podmínek produkují pak tyto bakterie kromě organických kyselin také vodík použitelný v palivových článcích. Využití příslušných technologií by mohlo být mnohem širší.     (Zdroj: ScienceWorld)


Australští a indonéští vědci předložili další důkaz ve prospěch teorie, podle které byli „hobiti“ z ostrova Flores samostatným druhem člověka. Tentokrát se neargumentuje kostmi, ale kamením – tedy kamennými nástroji a způsobem jejich výroby.

Byli metr vysocí, v hlavě nosili mozek velikosti grapefruitu a žili pod skalním převisem Liang Bua na indonéském ostrově Flores před 90 000 až 12 000 roky. Na tom se shodují skoro všichni badatelé.     (Zdroj: OSEL.cz)


05.06. 2006    Na pondělek 5. června připadá Světový den životního prostředí. Slaví se na počest Konfernce OSN o problémech životního prostředí, která začala 5. června roku 1972 ve Stockholmu.

A ještě jedna zajímavost - ode dneška začíná pro náš organismus biologické léto ... Chudák organismus, ten z toho pěkně zblbne - vždyť venku ještě pořádně ani nezačalo jaro ...


Nákup obyčejné tiskárny se může v nejbližší době prodražit až o několik tisícovek. Ministerstvo kultury se rozhodlo vyjít vstříc ochranným autorským svazům a hodlá uvalit na spotřební elektroniku nové poplatky. Vypracovalo proto vyhlášku, která určuje výši paušálních odměn pro autorské svazy. Příprava vyhlášky na ministerstvu vrcholí, už je v připomínkovém řízení.

Vyhláška určuje paušální částky, které dovozci, výrobci, potažmo spotřebitelé budou muset odvádět ochranným autorským svazům Dilia (zastupuje například autory textových děl), OSA (zastupuje například skladatele), Intergram (zastupuje výkonné umělce) atd.

Předpis stanovuje vyšší a nové poplatky za tiskárny, kopírky, pevné disky do počítače, flashové paměti, prázdná CD, DVD, audio kazety, videokazety VHS, minidisky, televize a rozhlasové přijímače s možností záznamu. Některé částky se blíží hranici dvaceti tisíc korun.       (Zdroj: TechNet.cz)

Tak absurdní pitomost snad svět ještě neviděl..... Nedivil bych se ani trochu, kdyby se teď otevřelo nebe a Bůh vyžadoval licenční poplatky z početí každého dítěte... Tak já si koupím třeba balíček CD, abych si na ně vypálil vlastní fotky z dovolené ... a budu muset platit z toho nákupu poplatek nějakým chrtům, co už nevědí, co by ještě chtěli ...


Postačí dvouminutový test. Měl by prozradit, zda pacientka trpí rakovinou prsu. Nový test je založen na tom, že nemocný člověk vylučuje dechem určitý druh těkavých organických sloučenin (VOC - Volatile Organic Compounds).
     Detektor vyvinuli američtí vědci ze střediska Menssana ve Fort Lee ve státě New Jersey. V USA už řada nemocnic tento přístroj používá. Dosavadní výsledky naznačují, že přístroj je zřejmě přesnější než mammografie, test je rychlejší a jednodušší. Teprve pokud je nález pozitivní, k přesné lokalizaci nádoru se použije mammografie.      (Zdroj: 100+1)


Nedaleko města Yinchuan v provincii Ning-sia na severu Číny se k obloze vypínají mohyly připomínající vzhledem egyptské pyramidy. Tyto stavby známé pod názvem "pyramidy východu" nebo "čínské pyramidy" jsou rozmístěny v odlehlém polopouštním regionu na místě o rozloze přibližně 50 kilometrů čtverečních. Historikové se domnívají, že je na počátku druhého tisíciletí po Kristu nechali vybudovat vládci Tangutské říše. Největší sedmistupňové pagody měří na výšku 22 metrů. Hlavní monument s průměrem osmihranné základny 34 metrů posloužil jako místo posledního odpočinku pro zakladatele dynastie Západní Sia (Si Sia, Miňag) Li Juanhao (1003-1048). Lokalizováno bylo celkem 9 mauzoleí panovníků a více než 250 hrobek šlechticů a úředníků. I přes nevyčíslitelnou hodnotu těchto objektů jim čínské úřady nevěnují téměř žádnou pozornost. Podle zprávy Čínské státní televize z 31. května 2006, kterou citovala agentura Reuters, jsou mohyly v dezolátním stavu a hrozí jim zřícení. Archeologové zatím marně volají po nezbytných krocích vedoucích k jejich záchraně.      (Zdroj: Gnosis9.net)


A zase tu máme ty nešťastné GM plodiny ...

Na Havaji, konkrétně na ostrově zvaném Velký ostrov, se pěstují pro komerční účely geneticky modifikované rostliny papáji, odolné proti viru tzv. „nekrotické kroužkovitosti“ papáje.

Hnutí Greenpeace proti pěstování protestuje a Velký ostrov označuje za největší laboratoř genetického inženýrství pod širým nebem. Havaj zahrnuje světově nejvyšší koncentraci typů klimatu na relativně malém území. Má 11 ze 13 klimatických zón na přibližně na 6400 m2. Toto místo podle Greenpeace zneužívají agrochemické konglomeráty. V současné době je na Havaji víc než 4000 pokusných polí, což je v přepočtu na metr čtvereční víc, než na jakémkoli místě na světě. Pěstuje se tu GM kukuřice, sója, pšenice, cukrová třtina (pro farmaceutické účely), ale i orchideje, citroníky, česnek a káva.      (Zdroj: EkoList)


Sója se řadí mezi luštěniny a je typická hlavně tím, že má vysoký obsah proteinů. Její nejčastější latinské označení je Glycine max a patří mezi bobovité rostliny. Její výška může dosáhnout až půldruhého metru.

Po revoluci v roce 1989 se sójové maso začalo postupně dostávat i na naše trhy a do našich restaurací. Ale hodně záleželo na úpravě sójového masa. A tak někdo sójové maso odsuzoval a někdo naopak pochvaloval, že je od pravého masa k nerozeznání.

Krom masa se sója používá také na výrobu sójového mléka, které má s mlékem společnou snad jen barvu. Hojně se však využívá ve veganském jídelníčku, právě jako náhražka živočišného mléka. Převážně se toto "pseudomléko" používá v Japonsku a v Číně, ale poslední dobou i v Evropě. Nechá se sehnat v obchodech se zdravou výživou, ale i v některých supermarketech.     (Zdroj: Jitřní země)


Ačkoliv je pro mnoho z náš internet nepostradatelným pomocníkem, v globálním měřítku ho využívá jen pouhých 14 procent veškerého obyvatelstva.

To v praxi znamená, že možnost surfování na virtuální síti má téměř 700 milionů lidí. Nejvíce uživatelů žije v USA, zde jich je 152 milionů. Stříbrnou příčku obsadili Číňané, pomyslný bronz získali Japonci. V České republice má přístup k internetu 3,6 milionu lidí. Mezi globálně nejnavštěvovanější servery patří stránky společnosti Microsoft, následují vyhledávače Google a Yahoo.      (Zdroj: 21@století)


02.06. 2006    Zpráva z tisku: Přestože je kurz koruny vůči euru i dolaru silnější než před rokem, dovolená v zahraničí pro Čechy letos nezlevní. Naopak. Cestovní kanceláře si totiž k cenám leteckých zájezdů připočítávají zvýšený palivový příplatek. Ten vzrostl proti loňsku až o 560 korun.

Ale nevymlouvejte se na "palivo". Prostě všichni hrabou, dokud je z čeho. Hlavní je to - udělat z lidí závisláky, ať už je to na drogy, mobilní telefony, televizi, auta ... a pak tu jejich závislost pěkně zpeněžit.

Čecháčkové držení pod udidlem se značkou KSČ v hranicích "socialistického tábora" se namlsali dovolených v exotických zemích - tak proč tu jejich vášeň nezpeněžit? Zajímá snad někoho, že ceny paliv jsou držené uměle na výše, kde je dnes máme? Důležité je to, že se zla´táčky sypou ...

Podle většiny odborníků jsou palivové příplatky, které si dnes účtuje většina CK v Česku, neúměrně vysoké.

"Ceny zájezdů zůstávají na srovnatelné výši s loňskem. Cestovní kanceláře ale stále více vydělávají na zvyšování palivových příplatků," řekla Právu vedoucí jedné pražské zprostředkovatelské agentury, která prodává zájezdy více než dvou stovek CK.

Lidi .... není smyslem lidského života plnit cizí peněženky! A i u nás je tak krásně! Průměrný Čech zná nazpaměť Kanárské ostrovy, Krétu, Sicílii ... ale na Šumavě třeba nikdy nebyl ... A kdyby věděl, o co přišel ...


... Roste znepokojení týkající se nárustu intenzity žhavých vulkanických mračen které ve velkém měřítku počínají globálním způsobem ovlivňovat vzdušné podmínky naší planety. Tyto mraky mají velmi zvláštní konzistenci a nebývalou stříbřitě modrou barvu. NASA se rozhodla využít družicový systém výzkumu tohoto jevu. Kosmická mise „Aeronomy Ice“ bude tak prvním projektem, který se detailním způsobem soustředí na výzkum těchto oblak. I když je to stále více méně pravděpodobné stále je ve vědeckých kruzích aktuální teorie o tom, že by se tato maračna mohla aktuáně podílet na globálním oteplování.

Více již v reportáži na Matrix-2001.cz ...


Tak jsem se kouknul na stránky Ministerstva životního prostředí, jestli bych tam pro vás nenašel nějakou optimisticko zprávu ... Hmmm... obsah stránek je velmi lakonický ... Access denied by security policy! Your attempt to unauthorized access was logged.

Na srandičky nás užije.... Ale kdyby se duch Josefa Švejka najednou stal zlým a otočil se proti těm, kdo Čecháčkům šlapou po ksichtech ... nechtěl bych být v jejich kůži ...

Noooo .... už to naskočilo ... takže: V roce 2005 splnila Česká republika v předstihu požadavky EU na recyklaci a využití obalového odpadu]. Jejich dosažení je totiž pro ČR závazné až od konce roku 2012. V recyklaci plastových obalových odpadů se ČR umístila na 2. místě za Německem, v recyklaci skleněných a papírových obalových odpadů se řadí mezi přední státy EU. Vyplývá to z dostupných údajů o recyklaci obalových odpadů v zemích EU, poskytnutých MŽP z Výboru Evropské komise.   (Zdroj: tisková zpráva MŽP)


Škodlivé účinky arzenu, o kterých svět neměl ani tušení, zjistili vědci z Dartmouthské a Arizonské university, společně s jejich mexickými kolegy. Výsledky  studie zveřejnil 10. května časopis Environmental Health Perspectives. Podstatou jejich práce bylo sledování obsahu arzenu v pitné vodě,  jeho vylučování v moči a jeho hromadění v tkáni, k čemuž jim posloužily ostříhané nehty. Pokus se uskutečnil na osobách sledovaných v epidemiologickém programu v New Hampshire (USA) a v mexické oblasti Sonora. Studie prokázala spojení mezi množstvím přijímaného arzenu a počtem poruch v genetickém kódu (poruch v DNA). Kontrolní pokusy na tkáňových kulturách (lidských buňkách pěstovaných v laboratorních podmínkách) zlou předtuchu potvrdily. Ukázalo se, že když jsou buňky vystaveny účinku  arzenu, dál se množí jakoby se nechumelilo. Vše se zdá  být v pořádku, ale opravný systém, který má na starosti napravovat zmetky v nově vznikající DNA, je u těchto buněk paralyzován.     (Zdroj: OSEL.cz)


Evropská komise, DG JRC (Joint Research Centre) ve spolupráci s DG Sanco (GŘ pro zdraví a ochranu spotřebitele), organizuje ve dnech 12.–13. června 2006 mezinárodní workshop zaměřený na welfare zvířat při transportu. Workshop se bude týkat navigačních systémů potřebných pro transport zvířat na dlouhé vzdálenosti.

Podle nařízení Rady (ES) č. 1/2005 z 22. prosince 2004 o ochraně zvířat během přepravy bude povinné při přepravě zvířat po dobu delší než 8 hodin (long journey transports) používat navigační systémy. Tyto požadavky se budou aplikovat na nové dopravní prostředky od 1. ledna 2007 a na všechny dopravní prostředky od 1. ledna 2009.      (Zdroj: Agronavigátor)

No ....když jsem si přečetl asi 10x, abych porozuměl té úředničtině ... tak to zase není snad tak špatná zpráva ....


Auta nám zakrývají a dusí život, ale jejich nadvláda je přitom jaksi podivně neviditelná. Lidský druh má jedinečnou schopnost přizpůsobení, díky níž jsme přivykli jejich drtivé všudypřítomnosti, která se nám nezdá divná. Kdyby auto bylo nemocí, měli bychom co do činění s epidemií. Ve zvláštním okouzlení však velkého ničitele radostně přijímáme a přizpůsobujeme mu životy, obce i krajinu. Zveme auta do svých životů, ačkoli bychom na ně racionálně měli nastříkat varování, že škodí zdraví, stejně jako se o tom dočteme na krabičkách cigaret.

Za sto let od první zaznamenané smrtelné dopravní nehody si auta vyžádala třicet milionů životů. Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce předpovídá, že do roku 2020 budou dopravní nehody třetí nejvýznamnější příčinou úmrtí a invalidity. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že na silnicích každý rok zahyne 1,2 milionu lidí — tedy podobný počet obětí jako má malárie.

(Z článku Velký ničitel na stránkách Sedmá generace) ..... Velice k zamyšlení ....


01.06. 2006    Mám čím dál tím větší pocit, že se sdělovací prostředky předhánějí v tlumočení jobovek. Otevřel jsem EkoList a hned na začátku vidím:

Nastal předvečer zániku lidstva?     (Asi už dlouho nikdo nenatočit žádný akční film, thriler, kasovní trhák .... blééé!)

Lidstvo dosáhlo "rozhodujícího momentu" v ovládnutí planety a ve schopnosti ji zničit, řekl lord Rees, ředitel Královské společnosti, přední britské vědecké instituce. Toto století je první v historii Země, kdy má jeden jediný druh ve svých rukou budoucnost planety, prohlásil na přednášce nazvané Věda 21. století: naděje, obavy a etické výzvy, o které informuje deník Guardian.

Lord Rees, věhlasný přírodovědec a nositel titulu Královský astronom, podle Guardianu řekl, že vědecký pokrok učinil ze spáchání ničivých teroristických akcí mnohem snazší záležitost. "V globální vesnici budou také globální obecní blázni. Se silou, jakou nyní disponují, však i jeden takový idiot může být příliš mnoho," dodal. Nemusí to být ani fundamentalista, stačí člověk s mentalitou autora počítačových virů nebo žhář, vysvětlil. "I jedna taková osobnost bude mít kapacitu způsobit obrovský rozvrat - buď chybou, nebo prostřednictvím teroru. Balamutíme sebe sama, když se domníváme, že technické vzdělání vede k racionalitě."

Oteplování podnebí prý ohrožuje bezpečnost Nizozemska     (Jaký oteplování pořád? Co to pořád melete? Začal červen a na horách sněží !!!)

Ústav předpokládá, že oteplování na Zemi bude v příštích desetiletích pokračovat a že hladina moří a oceánů se bude zvyšovat. "Následky budoucího zvýšení úrovně moře zde budou velmi patrné. Musíme být připraveni čelit oteplování podnebí," řekla na briefingu státní tajemnice pro dopravu a vodní zdroje

Teplejší zimy s větší vlhkostí a sušší léta s lijáky jsou zvlášť nebezpečné průvodní jevy pokračujícího oteplování planety pro Nizozemsko, jehož 60 procent území leží pod úrovní mořské hladiny. Uvedl to dnes ve zprávě nizozemský Královský meteorologický ústav (KNMI).

Špinavý vzduch ničí zdraví       (no to je ale překvapení !!!)

Znečištěné ovzduší škodlivě ovlivňuje lidské zdraví. Další argumenty pro toto tvrzení přineslo v loňském roce několik dlouhodobých výzkumů financovaných ministerstvem životního prostředí. Kromě závěrečných zpráv pro ministerstvo shrnuli vědci své výzkumy taky v několika článcích pro loňské poslední číslo časopisu Ochrana ovzduší. Vedoucí celého projektu Radim Šrám v jednom z nich upozorňuje, že je prakticky nemožné stanovit práh, pod kterým by vdechování malých prachových částic nezvyšovalo úmrtnost.

"Dnes už víme, že nejškodlivější jsou velmi malé částice o průměru menším než 2,5 mikrometrů (tzv. PM 2,5). Jsou sice malinké, ale jejich povrch může být velký. Nemusejí tedy ani moc vážit a jejich množství změřené např. v mikrogramech na kubík muže být relativně malé, dokážou ale na sebe vázat hodně karcinogenních škodlivin," vysvětluje Radim Šrám, vedoucí oddělení genetické ekotoxikologie Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Jedněmi z těch nejproblematičtějších jsou podle výzkumu karcinogenní polyaromatické uhlovodíky (PAU; nejznámější je asi benzo(a)pyren).

Kruci, copak na světě nejsou žádné pozitivní věci ?????? Kdo má zájem nám tímhle odčerpávat energii ?

Říká se o nás, že jsme děti planety Země ... copak nám asi maminka uchystala k dnešnímu svátku ???


V pondělí 29.5. vyrazil z Centrálního parku Prahy 13 peloton českých a rakouských cyklistů, které čeká téměř 5OO km v sedle než dorazí do cíle své pouti – Vídně. V rámci 2. ročníku Týdne cykloturistiky je pro cyklisty připraven pestrý program, během kterého projedou nejdelší českou zelenou stezku a setkají se řadou zástupců měst a turistických informačních center podél Greenways Praha-Vídeň. V jednotlivých městech proběhou slavnostní otvírání Informačních koutků Greenways v turistických informačních centrech, ve kterých budou od letoška pro cyklisty a turisty připraveny nové mapové cykloprůvodce Greenways Praha-Víden, kulturní kalendáře Léto na Greenways či tématické brožurky Příroda na Greenways a další materiály o zajímavostech a službách na česko-rakouské cyklotrase. Peloton cyklistů navštíví také řadu zajímavých míst, například slavonické či táborské podzemí, podnikne plavbu cyklopřívozem po lednicko-valtickém areálu a navštíví vinné sklepy Louckého kláštera ve Znojmě.     (Zdroj: EnviWeb)


... Je-li přiměřený a nepůsobí-li dlouhodobě, je stres blahodárný. Podněcuje motivaci, vede ke zvýšení pracovních výkonů, k vyššímu uspokojení z práce a k rozvoji profesní kariéry.
Daleko častěji má však výrazně negativní dopad, i když ve většině států se jím nikdo příliš nezabývá. Předpokládá se obvykle, že se týká jen menšího procenta lidí.
     Rozsáhlý výzkum provedený v uplynulých měsících ve Francii přinesl výsledky, které nikdo nečekal. Zjistil, že téměř polovina Francouzů trpí stresem. Přesně 44 procenta. To znamená skoro každý druhý Francouz. Daleko větším důvodem ke znepokojení je skutečnost, že velký stres, který vyvolává už vážné poruchy, postihuje celých 18 procent Francouzů.
     Hůře jsou na tom ženy. Z nich prožívá těžký stres celých 29 procent, u mužů jen 11 procent.     (Zdroj: 100+1)


 ... Hesla typu „Slovan všude bratra má" neplatila ani v novověkých dějinách, přenášení jejich náplně do raného středověku je pak čirým nesmyslem. Slovanská kultura této doby není rozhodně jednotná - odlišnosti se projevují i na tak malém teritoriu, jaké dnes pokrývají české země. I z historického hlediska jsou zřejmé výrazné mocenské, politické či náboženské hranice, ostře dělící obrovské teritorium osídlené slovanskými kmeny. Zřetelnější hranice než mezi Slovany a Germány tak kupříkladu vedla mezi „křesťanskými" a „pohanskými" Slovany. Bojovníci ve službách přemyslovských knížat doslova lovili jako otroky slovanské „bratry", mající tu smůlu, že včas nepřijali křest. Mimochodem - právě bohatství z prodeje slovanských otroků pochytaných na území dnešního Polska a západní Ukrajiny umožnilo vznik českého státu. 5) ...
... Jednu věc však Slované společnou měli - jazyk. Nejprve jednotný, postupně se na různých územích diferencující, přesto jednoznačně rozpoznatelný. ...

(Ukázka z článku Slovanská nebo raně středověká archeologie? ze stránek Boiohaemum)


V amazonských pralesech se občas vyskytují shluky jednoho druhu stromů, kolem nichž jinak neroste nic jiného. V bujícím pralese taková situace působí překvapivě a není divu, že bylo hledáno speciální vysvětlení. Výsledek: může za to jeden druh místních mravenců žijící na stromech Duroria hirsuta, což se ukázalo i experimentálně, když se vědci do těchto „čertových zahrádek“ pokoušeli nasázet semenáčky jiného stromu. Mravenci plejí les tak, že do listů ostatních rostlin vstřikují kyselinu mravenčí.     (ScienceWorld)


Na zasedání vědeckého programového výboru ESA ve dnech 15. a 16. května 2006 bylo odsouhlaseno prodloužení mise SOHO. Ukončení činnosti této evropské sondy tak bylo posunuto z dubna 2007 na prosinec 2009. Další financování programu zajistí, že SOHO bude hrát vedoucí úlohu ve flotile slunečních sond, jejichž starty se uskuteční v příštích několika letech.

Od svého vypuštění 2. 12. 1995 poskytovala kosmická observatoř SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) do té doby nebývalý pohled na Slunce - a nejen na tu část Slunce, která je přivrácena k Zemi. Dva vědecké týmy vypracovaly novou metodu pro využití sondy SOHO ke studiu podmínek na odvrácené straně Slunce.      (Zdroj: Astro.cz)

Některé zajímavé snímky z činnosti sondy, jakož i odkazy na okamžitou aktivitu Slunce, můžete najít na stránkách pana Jiřího Wojnara.


Účinné mýtné je pouze prvním krokem proti lavině kamionů, která zavalila české silnice. Upozorňuje na to studie, již před volbami – ve kterých prudký růst kamionové dopravy hraje důležitou roli – vydávají ekologické organizace.

Analýza Zeleného kruhu a Hnutí DUHA poukazuje na to, že investice do dálnic a výhodné daně podporují kamiony i přepravu zboží na velké vzdálenosti namísto využívání místních dodavatelů. Podle vládních odhadů ekologické škody z nákladní automobilové dopravy činí asi 55 miliard korun ročně.

Studie zároveň upozorňuje, že rozvoj dálkové dopravy způsobuje i další ekologické škody. V evropských státech rapidně roste letecká přeprava. Okolí letišť se stávají doslova ostrovy znečištění a hluku, jež komplikují život v obcích na kilometry daleko, a rychle přibývá emisí skleníkových plynů. Na každý kilogram kiwi dovezeného z Nového Zélandu připadá pět kilogramů oxidu uhličitého. Plánované projekty kanalizace vodních toků kvůli lodní dopravě zase ohrožují poslední zbytky vzácných lužních lesů a mokřadů podél řek, jež jsou důležité pro ochranu proti povodním.

(Zdroj: stránky Hnutí DUHA)


Předchozí zprávičky